Prinášame Vám komentár Petra Bukova hlavného analytika spoločnosti TopForex
Opatrné komentáre prišli po ďalšej slabej várke ekonomických čísiel z eurozóny. Nemecké továrenské objednávky nečakane poklesli už tretí mesiac v rade, čo je ďalšie znamenie spomalenia ekonomického rastu v EU. Ďalší report poukázal na to, že investorská dôvera v spoločnom bloku spomalila už štvrtý mesiac v rade a dostala sa na 15-mesačné minimá. Navyše, firmy začínajú hlásiť pokles predajov, po prvýkrát za posledný rok.
ECB varovala pred negatívnym dopadom obchodných ciel na ekonomiku eurozóny. ECB sa pomaly pripravuje ukončiť svoj program kvantitatívneho uvoľňovania (QE), no po výraznejšom spomalení inflácie a slabých ekonomických dátach v posledných mesiacoch začal trh špekulovať, že pravdepodobne k tomuto kroku tak skoro nepríde. Niektorí ekonómovia si dokonca myslia, že QE sa predĺži o 3 až 6 mesiacov.
TIP: Komentár: Donaldovi Trumpovi rastie nad hlavou svätožiara
Zdroj: shutterstock
Ak by USA podľa výpočtov Benoita Coeura zaviedli 10 % importné clo na tovary a služby, obchodní partneri by reagovali rovnakým krokom. To by mohlo znížiť ekonomický rast v USA o 2,5 % v prvom roku.
V Európe sa však situácia už tiež nejaví tak ružová ako pred pár týždňami – investorská dôvera podľa agentúry Sentix spomalila z 19,6 na 19,2 – najmenej od februára 2017. Navyše, očakávania investorov sú najnižšie od októbra 2014.
Spomínané nemecké továrenské objednávky prepadli na mesačnej báze o 0,9 % za marec, pričom trh, naopak, očakával nárast o pol percenta. Medziročne spomalili na 3,1 % z 3,5 %, pričom investori predpokladali nárast na 5,0 %.
Euro sa po týchto slabých číslach prepadlo voči doláru bližšie k úrovni 1,19, no slabšia spoločná mena a možnosť odloženia konca QE sú pozitívne správy pre európske akcie. Tie aj napriek slabým číslam pokračujú v raste k maximám z januára.
Všetko teda nasvedčuje tomu, že rast v eurozóne už zaznamenal svoj vrchol a čaká nás v najbližších mesiacoch spomalenie.