D. Trump chce "len" mier
Juhokórejský prezident Mun Če-in, ktorý sa pred nedávnom stretol so severokórejským vodcom Kim Čong-unom vyhlásil, že si hlava Spojených štátov amerických zaslúži Nobelovu cenu za mier. Ako dôvod uviedol, že sa Trump snaží o nápravu napätých vzťahov vo svete, ktoré vyvoláva jadrový program v Severnej Kórei.
Trumpa to tak dojalo, že juhokórejského prezidenta označil za láskavého človeka. Ako správny vodca však zdôraznil, že dôležitý je mier, splnenie úlohy a o nejaké ceny moc nestojí. Podporiť Trumpa, ako nominanta na toto prestížne ocenenie napadlo aj skupinu amerických republikánov. Návrh s podpismi už poslali Nobelovmu výboru do Nórska.
Prekážkou okamžitého vyhlásenia Trumpa za víťaza by však mohlo byť to, že na hraniciach s Mexikom stavia 10 metrový múr, kde zatiaľ stráži hranicu početná armáda, nenávistné a výhražné "tweety" o vojne, ktoré desia svet, nedávny raketový útok na Sýriu ešte pred tým, než sa zistilo a dokázalo, že tam došlo k chemickému útoku na civilistov, legendárne porovnávanie gombíkov na jadrové zbrane a iné (ne)mierové aktivity.
Za mierotvorcu ho chcú údajne aj preto, že sa už onedlho stretne s Kim Čong-unom. Ak by sa Nobelova cena dávala za to, že sa niekto stretne s diktátorom, mali by toto ocenenie za posledných 100 rokov takmer všetci svetoví lídri. Aj keď je pravda, že v roku 2000 dostal túto cenu niekdajší juhokórejský prezident Kim Dae-jung za stretnutie s bývalým severokórejským vodcom Kim Čong-ilom. On však určite "netweetoval" varovania a nechválil sa svetu so svojim jadrovým gombíkom.
Clá na oceľ a hliník sa odkladajú
Trumpove obmäkčené srdce z časti prinieslo ovocie ekonomickej sfére. Biely dom do konca mája odkladá rozhodnutie o zavedení ciel na dovoz hliníka a ocele z Mexika, Kanady a Európskej únie. Dôvodom je zrejme dohoda, ktorú Trumpova administratíva dosiahla s Austráliou, Argentínou a Brazíliou.
Biely dom sa dohodol aj s Južnou Kóreou, ktorá súhlasila s revíziou dohody za výmenu zrušenia amerických taríf. Trump o clách už rokoval aj s Angelou Merkelovou a Emmanuelon Macronom. Výsledok týchto debát nie je známy, ale vzhľadom na odklad ciel o jeden mesiac, sú v hre ešte možné dohody. Jediným tŕňom v oku USA je len Čína, ktorú Trump obviňuje z nekalých obchodných praktík.
Miroslav Homola
Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.