Za obyčajný škrabanec alebo prevalený blatník na cudzom aute sa môžete dostať do krážov nehodového konania. S drahou dohrou na dopravnom inšpektoráte. Lepšie ako strkať vizitku za stierač je nájsť majiteľa poškodeného auta.
Nehoda alebo škodová udalosť?
Ak škoda na oboch autách presiahla 4 000 eur alebo sa poškodilo verejné zariadenie (značka, zvodidlá) či niekto bol zranený, je postup jednoduchý: ide o nehodu, ku ktorej musíte volať políciu. Vo všetkých ostatných prípadoch ide o škodovú udalosť.
Papierok za stierač nestačí
Ak niekomu poškodíte auto a jeho vodič či majiteľ nie je v dohľade, nestačí len tak nechať za stieračom lístok s kontaktom a čakať, kým sa ozve. Treba automaticky zavolať políciu (pretože technicky sa vtedy zo škodovej udalosti stáva nehoda). Po príchode policajtov vás asi neminie pokuta, ale vyhnete sa obvineniu z úteku z miesta nehody, za ktorú hrozí postih 300 – 1 500 eur a súčasne odobratie „vodičáku“ na 1 až 5 rokov. Preto veľmi dobre zvážte svoj postup, môže mať nepríjemnú dohru.
Zdroj: shutterstock
Nehody na parkovisku rieši polícia
Parkovisko má z hľadiska cestnej premávky rovnaký status ako cesta. Čiže, každý priestupok na parkovisku rieši bez pardónu polícia. Platí to aj pre nehodu na takejto ploche: ak škoda nepresiahne 4 000 eur, nikto nebol zranený a viete sa s druhým vodičom zhodnúť na vinníkovi, stačí spísať správu o nehode. Ak čokoľvek z toho neplatí, voláte políciu, ktorá situáciu rieši ako dopravnú nehodu rovnako, akoby sa stala na ceste.
Správu o nehode vyplniť za každých okolností
Či už ide o nehodu alebo škodovú udalosť, s druhým účastníkom havárie vždy vypĺňate správu o nehode. A to, klasicky, papierovo, s podpismi oboch vodičov. Kľúčové je označiť vinníka alebo zavolať policajtov, ktorí vinníka na základe opisu situácie určia. Vinník pritom má pokutu za porušenie predpisov, ktoré spôsobili nehodu, istú.
Ako sa chrániť pred škrabancami na aute
Čo v takom prípade, že ste na opačnej strane, teda stanete sa obeťou vandalizmu, či poistnej udalosti, ku ktorej sa nikto nepriznal? Voči tomuto sa už dnes dá komfortne poistiť.
Poistiť sa proti vandalom môžete dvoma spôsobmi: alebo si kúpite balík havarijného poistenia (je drahší, keďže obsahuje všetky možné riziká) alebo si poistenie proti vandalizmu prikúpite k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP).
Kto často parkuje pred domom či pred bytovkou na ulici, má väčšiu šancu nájsť si ho jedného dňa poškodené. Ani mestské či priemyselné kamery totiž nie sú zárukou, že sa podarí chytiť páchateľa, ktorý vám úmyselne poškodil vaše auto. Ak však napríklad máte uzavreté poistenie vozidla proti vandalizmu v Onlii, viete takúto situáciu vyriešiť za pár minút aj cez ich mobilnú aplikáciu.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.