5 vecí, ktoré treba vedieť o družstevnom byte

Roland Regely | rubrika: Článok | 20. 4. 2018
Radi by ste išli bývať do „vlastného ”, ale kúpa nehnuteľnosti aj hypotéka sú pre vás nedostupné? Možno vás vyjde lacnejšie družstevný byt.
5 vecí, ktoré treba vedieť o družstevnom byte

Zdroj: Shutterstock

Aký je rozdiel medzi bytom v osobnom vlastníctve a družstevným bytom? Základný rozdiel medzi kúpou družstevného bytu a bytu v osobnom vlastníctve je, že pri družstevnom byte v podstate nekupujete byt, ale len členské práva v bytovom družstve k danému bytu.

Takže, pokiaľ sa rozhodnete vyplatiť sumu, na ktorej sa dohodnete s predávajúcim - tak ste ešte nekúpili byt do osobného vlastníctva, stali ste sa len členom bytového družstva a máte k bytu „užívacie právo“.

Nižšie zriaďovacie náklady

Vzhľadom k tomu, že na schválenie hypotéky potrebujete mať podľa najnovších reštrikcií NBS v súčasnosti našetrených minimálne 10 až 20% z ceny nehnuteľnosti (ideálne ešte viac) sa vlastné bývanie stalo pre mnohých nedostupným. A to zvlášť pre mladé páry alebo rodiny, ktoré síce dostatočný plat v rámci možností majú, ale poriadnu úsporu ešte stále nie. Nákup družstevného podielu oproti klasickej kúpe do osobného vlastníctva vyjde rádovo omnoho lacnejšie.

Je potrebné si uvedomiť, že môžete požiadať bytové družstvo o odkúpenie do osobného vlastníctva a po vyplatení tzv. anuity (zostatková hodnota bytu, za ktorú vám bytové družstvo byt prevedie do osobného vlastníctva) sa na príslušnú správu katastra podajú kúpne zmluvy a až následne nadobudnete byt do osobného vlastníctva.

Druhá možnosť je, že nemusíte vyplácať anuitu hneď potom ako nadobudnete členské práva, budete naďalej len členom bytového družstva a pravidelne v malých splátkach spolu s mesačným zálohovým predpisom od bytového družstva anuitu splatíte v závislosti od výšky anuity v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov, ale byt ostáva ďalej vo vlastníctve bytového družstva.

Hypotéka na družstevný byt

Občas to síce býva problém, ale hypotékou pri splnení určitých podmienok a požiadaviek financovať nákup podielu družstevného bytu naozaj možno. Dôležité je ale vedieť, že budete ešte potrebovať inú nehnuteľnosť, ktorou možno ručiť. Na družstevný byt totiž nemožno uvaliť záložné právo, lebo nie je majetkom vaším, ale majetkom družstva.

Splácanie podielu

Pokiaľ na hypotéku teda nemáte nárok ani v tomto prípade, existuje ešte jedno riešenie. Byt môžete financovať aj prostredníctvom družstva. Družstvo si vezme samo úver, ktorý mu následne budete splácať v anuitnej splátkach. Napriek tomu bude treba vopred zaplatiť určité percentá z ceny podielu. V praxi to býva zhruba 25 - 30%. Tak či tak sa ale jedná o vhodné riešenie vlastného bývania všetkých, pre ktorých je získanie úveru ťažké - ľudia s nedostatočnou bonitou, živnostníci a osoby, čo nechcú dokladovať príjmy.

Prevod na katastri

Prevod nehnuteľnosti je tu jednoduchší ako pri kúpe do osobného vlastníctva. Na katastri nie je potrebné doložiť kúpnu zmluvu a dokonca ani znalecký posudok. Ten vlastne vôbec nepotrebujete. Jediné, čo sa prepíše, je družstevný podiel.

Rekonštrukcia alebo prestavba?

Ak v byte chcete vykonať potrebné aj drobnejšie stavebné úpravy, nemožno tak urobiť bez súhlasu družstevníkov. Tak či tak navyše budú kontrolovať, či nezasahujete do určitých častí domu a jeho zariadení, predovšetkým teda do nosných konštrukcií alebo múrov.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok