Nevýhodou zákona o poberaní materskej je, že nemôžete na jednu zmluvu zároveň pracovať a taktiež z nej aj poberať materskú. Preto ak si chcete naďalej udržať prácu, mali by ste pracovať v inej firme, ako robíte do nástupu na materskú.
Takto potom nevznikajú žiadne problémy a vy môžete bez obmedzenia hornej hranice poberať peniaze z oboch strán. Je preto len na vás, či si dokážete nájsť vám vyhovujúcu prácu, ktorú budete vykonávať popri materskej.
V pôvodnom zamestnaní nemusíte dávať výpoveď a nový pracovný pomer môžete uzavrieť na dobu určitú, neurčitú, na plnú zmluvu i na dohodu.
Ak nechcete meniť zamesnávateľa, existujú tri možnosti
Pokiaľ nechcete meniť svojho zamestnávateľa a popri materskej chcete pracovať práve kvôli tomu, že ste na svoje povinnosti zvyknuté a viete si ich zosúladiť s domácnosťou, máte pár možností, ako tento zákon legálne obísť. Po nástupe na materskú môžete urobiť tieto tri kroky:
1. nová zmluva so zamestnávateľom
S pôvodným zamestnávateľom uzavriete novú zmluvu. Tú starú nemusíte rušiť, no nová musí figurovať na inú pracovnú pozíciu, ako ste boli zamestnané doteraz. Opäť môže byť uzavretá na dobu určitú i neurčitú a nie ste obmedzené z hľadiska príjmov. Plat vám bude plynúť v dohodnutej výške podľa počtu odpracovaných hodín alebo vášho výkonu.
2. dohoda o vykonaní práce
S pôvodným zamestnávateľom uzavriete dohodu o vykonávaní práce, no i tá musí byť opäť uzavretá na inú pracovnú pozíciu. Ostatné pravidlá platia ako pri uzatvorení klasickej zmluvy.
3. živnosť, slobodné povolanie, firma
Otvoríte si živnosť alebo v prípade špecifických zamestnaní prejdete na slobodné povolanie /napr. novinárka, umelkyňa, práca v zdravotníctve, advokátka a iné/. Pri slobodnom povolaní nemusíte navyše platiť žiadne vstupné poplatky. Do júla nasledujúceho roka vám nevzniká ani povinnosť platenia sociálnych odvodov.
Môžete v podstate vykonávať prácu pre pôvodnú firmu a na pôvodnom mieste, ale v oficiálnych dokladoch už bude figurovať vaše meno ako SZČO, čiže môžete naďalej poberať aj materské.
SZČO prináša viaceré výhody
Ak sa rozhodnete podnikať, pre vás žiadne obmedzenia neplatia. Taktiež, ak pracujete na živnosť alebo máte slobodné povolanie.
Môžete naďalej pracovať a popri tom aj poberať materské. Táto malá výhoda pramení z toho, že podnikateľky nemôžu odrazu zavrieť trebárs obchod alebo výrobu na obdobie, pokiaľ budú na materskej.
Takže v tomto prípade môže všetko prebiehať ako doteraz a navyše pri poberaní materskej nebudete musieť ani platiť zdravotné a sociálne odvody. Opätovná povinnosť vám vzniká až po prechode na rodičovskú dovolenku.
Ak by však váš príjem nepresiahol 15 násobok životného minima, nemusíte odvody platiť naďalej.
Najčastejšie typy práce na dohodu
Stráženie iných detí, upratovanie či doučovanie. Matky často nechcú počas materskej dovolenky prestať s aktívnym pracovným životom, a takéto „bokovky” im v tom pomáhajú.
Matky na materskej často začínajú realizovať aj svoje kreatívne sny, akými je tvorba šperkov, malovanie, kreslenie a ďalšie typy umeleckej práce.
Prax ukazuje, že veľká časť mamičiek, ktoré pracujú v účtovníctve, dokážu aj počas materskej dovolenky vykonávať výpomoc napríklad svojim známym s vypracovaním daňového priznania, účtovaním dokladov či poradenstvom.
Na záver si ešte dovolíme tvrdiť, že je dôležité zabezpečiť, aby práca nijakým spôsobom negatívne nevplývala na matku či dieťa. V opačnom prípade môže stres či priveľa práce znechutiť návrat po materskej dovolenke do práce.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.