Prinášame Vám komentár Petra Bukova hlavného analytika spoločnosti TopForex
V septembri minulého roka začal výpredaj amerických dlhopisov a od začiatku tohto roka ešte viac zosilnel. Podľa Morgan Stanley už ale špirála prepadu cien dlhopisov končí, a preto tu vidia investičnú príležitosť.
Presne opačný názor má ale Goldman Sachs. Táto investičná banka odhaduje výnos na desaťročných dlhopisoch na konci roka na úrovni 3,25%, čo je o cca 0,4 % vyššie ako je súčasný výnos. Navyše, v jej „málo pravdepodobnom“ scenári by sme mohli vidieť rast výnosov až nad 4 %.
Ak by sa tak stalo, americké akcie by podľa tejto banky mohli spadnúť až o viac než 20 %. Ekonomika v USA by výrazne spomalila, avšak zatiaľ by sa nedostala do recesie.
Pre Morgan Stanley sú najpríťažlivejšie dlhodobé dlhopisy (viac než 10-ročná splatnosť), ktoré sú extrémne prepredané, ako ukazujú dáta kontraktov z CFTC. Ak by investori začali utekať z krátkych pozícii, mohlo by to mať za následok nárast ceny dlhopisov.
![Kupovať alebo nekupovať dlhopisy Kupovať alebo nekupovať dlhopisy]()
Tento týždeň sme boli svedkami prvého, a preto ostro sledovaného prejavu nového šéfa Fedu Jerome Powella. Powell nesklamal a jeho jastrabí komentár – postavený na stále silnej ekonomike, rastúcich komoditách a inflačných očakávaniach - dáva predpoklad, že Fed môže zvyšovať aj 4 krát sadzby počas tohto roka. Táto reč okrem iného prináša ďalší predajný tlak na dlhopisy, čo môže znamenať rast ich výnosov.
Väčšina analytikov ale neočakáva pokles na akciách, pokým desaťročné dlhopisy nedosiahnu výnos medzi 3,5% - 4,0%. To je hranica, od ktorej sú ešte tieto cenné papiere veľmi vzdialené.
V každom prípade, dlhopisy by mohli zohrať dôležitú úlohu pri obchodovaní akcií a z makroekonomického hľadiska situácia pre držanie dlhopisov nie je príliš pozitívna.
Navyše, ak Fed bude pokračovať vo zvyšovaní, je to pre bondy negatívne a dvojročný dlhopis by mohol vzrásť už nad 3 %, čo už je dosť dobrá alternatíva voči nadhodnoteným akciám.
Zdroj foto: shutterstock