Plánuje sa zrušenie
Európsky parlament v plenárnom zasadnutí hlasoval za návrh uznesenia o posúvaní zimného času na letný a naopak. Hlasovanie skončilo v prospech zrušenia a teraz má jeho ďalší osud v rukách Európska komisia. Hlavným dôvodom a argumentom na jeho zrušenie je fakt, že nepriaznivo vplýva na ľudský organizmus. Zdravotné problémy, ktoré so striedaním času súvisia majú hlavne ľudia vo vyššom veku a s citlivejším organizmom.
Posúvanie času v roku 2018
Hlasovanie o zrušení striedania letného a zimného času síce už prebehlo, ale ešte stále platia staré pravidlá. Ak sa teda oficiálne nič nezmení, budeme už tradične posúvať čas dvakrát aj v tomto roku. Zmena zimného na letný čas prebehne 25. marca o 2.00 hod. ráno a ručičku hodín budeme posúvať o hodinu dopredu. Druhé posúvanie hodín prebehne 28. októbra o 3.00 hod. ráno a ručička sa pretáča o hodinu späť.
Zmena na letný čas | Zmena na zimný čas |
25.3.2018 2.00 hod. na 3.00 hod. | 28.10.2018 3.00 hod. na 2.00 hod. |
Nevýhody
Pravidelné posúvanie času má svojich podporovateľov, ale aj odporcov. Debaty o zjednotení času v Európskej únií už prebiehali v roku 2011, ale napriek tomu sa nič nezmenilo. V priebehu niekoľkých rokov zástancovia zrušenia predložili mnoho argumentov a vypracovali niekoľko odborných štúdií. Jedným z argumentov je aj zdravotné riziko. Ľudia s citlivejším organizmom údajne majú fyzické a psychické zdravotné ťažkosti. Odborníci tvrdia, že sa v období posúvania času stretávajú s pacientmi, ktorí majú problémy s krvným tlakom, bolesťami hlavy, trpia nespavosťou alebo prejavmi úzkosti.
Zdroj: shutterstock
Výhody
Niektorí poslanci však so zrušením nesúhlasili. Najčastejšie opakované argumenty, ktoré posúvanie hodín hája sú lepšie využitie denného svetla v produktívnom čase, menej autonehôd alebo úspora energie. Odborné štúdia boli vypracované aj na menované pozitíva, ale žiadne hmatateľné výsledky nepriniesli. Práve naopak, nepreukázali žiadny pozitívny vplyv na ekonomiku a ani rozdiel v počte autonehôd. Aj kvôli tomu boli zástancovia zimného a letného času prehlasovaní.
Všetko má v rukách Európska rada a komisia
Podľa Európskej komisie bolo zavedenie posúvania hodín pre všetky členské štáty rovnaké, aby sa predišlo chaosu v doprave, komunikácií a v iných odvetviach. Letný čas mal byť zrušený už v roku 2011, ale k plánovanému zrušeniu nakoniec nedošlo. Svoje k tomu povedali aj slovenskí europoslanci, ktorí sú tiež zástancami zrušenia. Momentálne je všetko v rukách Európskej komisie, ktorá by mala v tejto veci konať. Konečné a definitívne slovo bude mať Európska rada, respektíve najvyšší predstavitelia štátov Európskej únie.
Miroslav Homola
Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.