Prinášame Vám komentár Petra Bukova hlavného analytika spoločnosti TopForex
Táto voľba by tak mohla upokojiť investorov a finančné trhy, ktoré zažili veľkú dávku volatility a akcie boli globálne vypredané o cca 10%. Polovicu z týchto strát už ale akcie, hlavne v USA, vymazali a trend stále zostáva rastový. Postupne však investori začínajú rozmýšľať nad tým, kedy centrálne banky začnú výraznejšie sťahovať obrovské monetárne stimuly, čo bude aj naďalej dodávať na trhy nervozitu.
V USA by sme mohli 3 – 4 zvyšovania sadzieb tento rok a to už pre akcie môže byť tvrdý oriešok.
Japonské akcie po týchto novinkách z centrálnej banky vzrástli a index Nikkei pridal cca 1%. Krásne tak otestoval 200 dňový kĺzavý priemer a odrazil sa smerom nahor, čím taktiež potvrdil snahy o pokračovanie v raste.
Japonský jen ale nereagoval „podľa predstáv“ a pokračuje v posilňovaní voči doláru, hlavne kvôli slabosti zelenej bankovky. USDJPY pár padá už takmer dva týždne a dostal sa pod 106.00, čo sú viac než ročné minimá pre tento pár a naposledy sa tu obchodoval pred Americkými prezidentskými voľbami. Silný jen preto bude brzdiť japonské akcie v raste.
Japonský premiér Shinzo Abe aj naďalej verí Kurodovi, že sa mu podarí dostať krajinu zo stagnácie. Ekonómovia ale kritizujú súčasnú monetárnu politiku Bank of Japan, ktorá podľa nich škodí bankám a aj samotnej ekonomike a neviedla k požadovanému nárastu inflácie nad 2%.
Ako zástupca hlavného guvernéra bol nominovaný Masazumi Wakatabe, 52 ročný akademik, ktorý je zástancom extrémne uvoľnenej monetárnej politiky. To by mohlo ešte viac skomplikovať exit z uvoľnenej monetárnej politiky. Signál z Japonska pre budúce obdobia je teda jasný – kvantitatívne uvoľňovanie tak skoro neskončí a BoJ bude naďalej aktívna na trhu nákupmi dlhopisov a akciových ETF. Ak by jen pokračoval v posilňovaní aj napriek tomu, BoJ by mohla QQE ešte navýšiť, alebo inak intervenovať, v snahe navrátiť USDJPY minimálne k 115.00.