Prinášame Vám komentár Petra Bukova hlavného analytika spoločnosti TopForex
Podľa jeho slov sa jedná o prílišný optimizmus, až dokonca mániu investorov, ktorá sa pravidelne vytvára pri bublinovitých trhoch a vedie k ich prasknutiu. Bývalý šéf Fedu takto označil prudko rastúce akcie v dot-com bubline koncom 90. rokov a varoval investorov pred možným prasknutím bubliny, ktoré naozaj aj prišlo.
Aktuálne sa podľa Greenspana nachádzame v dvoch veľkých bublinách: Jedna pri akciách a druhá pri dlhopisoch. 91-ročný bývalý centrálny bankár šéfoval Fedu takmer dvadsať rokov od roku 1987 do roku 2006 a dokázal správne odhadnúť príliš optimistické očakávania investorov ohľadom budúcich cien akcií.
Jeho komentáre prišli v čase, keď akcie v USA zažili svoj najlepší štart do nového roku v histórii a v januári sa posunuli smerom nahor o cca 5 % na nové rekordné maximá. Výnosy na dlhopisoch sú z dlhodobého hľadiska stále blízko rekordným minimám, a ich ceny sú teda výrazne vysoko. Výnosy dlhopisov by mali začať reagovať rastom na zvyšovanie sadzieb v USA.
Z krátkodobého hľadiska by tak bublina na dlhopisoch nemusela trhmi otriasť, ale z dlhodobého hľadiska to bude podľa Alana obrovský problém. Úrokové sadzby rastú, a to máva veľmi výrazný dopad na celú ekonomiku, pričom väčšinou vysoké úrokové sadzby vyvolajú pokles akcií.
Pred dvoma dňa, v stredu 31.1. síce Fed ponechal monetárnu politiku nezmenenú, avšak trh počíta s ďalším zvyšovaním sadzieb v marci. Tento rok by sme mali vidieť okrem marca ešte minimálne dve ďalšie zvýšenia sadzieb.
Greenspan zároveň komentoval aj očakávaný prudký nárast deficitu verejných financií v USA v súvislosti s novou daňovou reformou a navrhovanými fiškálnymi výdavkami. Trump presne neujasnil, ako budú tieto diery v rozpočte financované.
Dlh v USA rastie rekordne rýchlym tempom, či už sa jedná o verejný dlh alebo dlh súkromný, a podľa Greenspana je toto hlavným problémom v súčasnosti, ktorému sa nevenuje dostatočná pozornosť.
Pokračujúci nárast dlhu by mohol byť ďalším negatívnym signálom pre americké dlhopisy. Dnes sa však výnosy na 10 a 30-ročných dlhopisoch obchodujú na niekoľkoročných maximách a zdá sa, že tento trend tak skoro neskončí.
Zdroj foto: shutterstock