Prinášame Vám komentár Petra Bukova hlavného analytika spoločnosti TopForex
Americké dlhopisy síce majú vyšší výnos ako napríklad v Európe, Británii či Japonsku, no v porovnaní s akciami majú výnos nižší, a preto sú podľa zdrojov menej atraktívne na dlhodobé držanie, obzvlášť v prípade nárastu inflácie. Na druhej strane sú tu však nekončiace roztržky medzi USA a Čínou ohľadom obchodu a Čína možno aj takto slovne dáva najavo, že v prípade zhoršenia situácie by mohla prestať nakupovať americké dlhopisy.
Faktom je, že to boli aj masívne nákupy dlhopisov Číny počas minulého roka, ktoré pomohli držať výnos na amerických vládnych papieroch nižšie. Ak by teda Amerika zmenila politický a ekonomický postoj voči krajine červeného draka, mohli by sme vidieť takúto odpoveď od Číňanov.
Dlhopisové trhy reagovali prudkým výpredajom, nakoľko Čína je najväčším držiteľom amerického dlhu a podľa dostupných zdrojov vlastní až 1,2 bilióna USD amerických bondov.
Ak by teda najväčší nákupca dlhopisov z trhu zmizol, mohlo by to mať na dlhopisový trh v USA veľmi negatívne následky.
Aktuálne sa 30-ročný výnos dostal k psychologickej úrovni na 3,0 % a obchodoval sa len pár bázických bodov pod touto úrovňou, pričom 10-ročný výnos atakoval hranicu 2,6 %.
Na rast výnosov zvykne reagovať americký dolár nárastom, no v stredu to bolo presne naopak. Dolár bol vypredaný, nakoľko v tomto prípade ide o geopolitické riziko a to sa priamo dotýka aj amerického dolára. Ten voči jenu spadol o viac ako 1 % a voči euru stratil 0,6 %, pričom sa pár EUR/USD dostal naspäť nad úroveň 1,20. Americké akcie si žijú vlastným životom a nič ich nezaujíma, preto výraznejšie nereagovali ani na tieto správy. Víťazom po čínskych správach bolo zlato, ktoré bolo v pluse takmer 1 %.
Zdroj foto: shutterstock