Falošné bankovky
Vo falšovaní peňazí stále dominujú papierové bankovky. Aj napriek hrozbe dlhého pobytu vo väzení, čo môže byť až 10 rokov, sa ich objavuje stále viac. Podvodníci vymýšľajú stále nové postupy a zdokonaľujú sa v tomto remesle. Najobľúbenejšia bankovka, ktorú sa falšovatelia snažia napodobniť je päťdesiateurovka.
Vo väčšom počte sa niekoľkokrát objavila aj na Slovensku. Keďže euro je mena, ktorá patrí medzi najlepšie chránené meny na svete, napodobniť ich na sto percent je nemožné. Niektoré bankovky sú však skoro dokonalé, preto ich pri bežnom platení alebo vydávaní nerozoznáte. Vymenujeme si niekoľko ochranných prvkov päťdesiateurovej bankovky zo série Európa.
Test hmatom
Prvý spôsob, ktorý môžete skúsiť je skúška hmatom. Papierové bankovky majú niekoľko ochranných prvkov, ktoré sa dajú overiť citlivosťou našich prstov. Pravé bankovky majú vystupujúcu tlač na niekoľkých miestach, ktoré sú zreteľne rozpoznateľné a u falšovania len ťažko dosiahnuteľné. Papier bankovky je špecifický hlavne pevnosťou a pružnosťou.
Test zrakom
- Okienko s portrétom
- Vodoznak s portrétom
- Ochranný prúžok
Ak bankovka má ochranné prvky, ktoré sa dajú rozoznať hmatom, vyskúšajte aj vizuálne prvky. Pri pohľade proti svetlu sa v hornej časti na pravej bankovke objaví portrét ženy (Európa, postava z gréckej mytológie), taktiež vodoznak tej istej ženy s hodnotou bankovky a tmavý prúžok s hodnotou, ktorý presekáva bankovku.
Zdroj: shutterstock
Test naklonením
- Okienko s portrétom
- Hologram s portrétom
- Smaragdové číslo
Keď bankovku pri pohľade aj nakloníte, je okolo okienka so ženou vidieť aj linky dúhovej farby. Na druhej strane sa v okienku objavia malé čísla nominálnej hodnoty bankovky. Pri pohybe a nakláňaní bankovky sa mení aj smaragdové číslo v rohu, ktoré vytvára svetelný efekt a číslo zároveň mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú.
Ostatné ochranné prvky
- Mikrotlač
- Ultrafialové svetlo
- Špeciálne ultrafialové svetlo
Prvky viditeľné len pod infračerveným svetlom
Ďalšie poznávací znak je napríklad mikrotlač, ktorá sa nachádza na len určitých miestach. Ak na bankovku zasvietite ultrafialovým svetlom, niektoré miesta svietia špecifickou farbou. Na ešte dokonalejšie rozpoznanie sa používa aj špeciálne ultrafialové UV-C svetlo, pod ktorým niektoré časti bankovky svietia rôznou farbou. Pod infračerveným svetlom je značná časť bankovky neviditeľná.
Falošné mince
Znie to prekvapujúco, ale faktom je, že falšovatelia sa zamerali aj na mince, konkrétne na dvojeurové a päťdesiat centové. Dokonca tvoria až dve tretiny zadržaných falzifikátov. Za niekoľko rokov, ich bolo zaistených tisícky kusov, ktoré boli len ťažko rozoznateľné od pravých. Takže ak nekontrolujete každý peniaz, ktorý sa vám dostane do rúk, len veľmi ťažko to zistíte.
Na rozpoznanie falošných mincí je niekoľko postupov:
Razba:
- Pravé mince majú jasný a zreteľný výrez a povrch mince mimo reliéfu je hladký.
- Falošné mince sú často neostré, málo výrazné a povrch mince mimo reliéfu je nerovný, zvlnený alebo narušený bodkami.
Hrana mince
- Na hrane pravých mincí sú jasne a zreteľne čitateľné znaky, čísla a symboly.
- Falošné mince majú nekvalitne vyrezané znaky, odlišný typ písma a často aj gramatické chyby.
Farba
- Farba pravých mincí je stála a nikdy sa neošúcha, nakoľko sa používa špeciálne zloženie zliatin kovov.
- Na falošných minciach sa často farba len nastriekava a dá sa ošúchať.
Jednou z najčastejších chýb, ktoré majú falošné mince je to, že z nich vypadáva stredná časť a to práve pri dvojeurovkách. U pravých mincí, ktoré sú vyrobené v akreditovaných mincovniach to nie je možné. Overiť pravosť sa dá aj pomocou magnetu. Falošné mince sú často bez magnetických vlastností, pričom pravé sú slabo až silno magnetické.
Zdroje: nove-eurobankovky.eu, europa.eu
Miroslav Homola
Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.