Pred prvým nákupom študujte
Akcie dlhodobo rastú, ako sa hovorí zažívame býčie trhy.Tento vývoj prekvapuje aj samotných investorov. Americké akcie rástli už trinásty mesiac v sérii, čím sa prekonal 12-mesačný rastový rekord z rokov z polovice dvadsiateho storočia. Ani tie európske nie sú v recesii a pripisujú plusové zhodnotenia. Na druhej strane je stagnácia z klasických sporiacich produktov. Zdalo by sa, že niet čo pokaziť, ak jednoducho človek svoje aktíva presmeruje na akcie.
A práve táto predstava jednoducho rozdrví mnohým ľuďom úspory. Investovanie do akcií si vyžaduje poznanie a je omnoho zložitejšie, ako investovať do terminovaného vkladu. Prerobiť sa dá aj na rastúcich trhoch. Stačí len trochu neopatrnosti, alebo staviť na zlého koňa.
Akciám musíte dobre porozumieť
Ak si človek kupuje akcie, zjednodušene možno povedať, že si kupuje časť podniku. No a tým pádom znáša aj jeho svetlé obdobia, ale aj prípadný krach. Preto ak si kupujete akcie konkrétnej spoločnosti, je potrebné si ju preveriť najlepšie ako viete. Martin Babocký, investor na akciovom trhu hovorí, že minimálnym základom je porozumieť výročným správam spoločností, ktoré sú zväčša v angličtine.
Jazykové znalosti sú teda základom. Rovnako aj pre štúdium odbornej literatúry, správ z trhu a odborných predikcií. Investovať totiž na základe informácií z bulvárnych médií môže mať fatálne následky.
Akcie ponúkajú viac možností investovania
Na nákup konkrétnych akcií je potrebné počítať s dostatočne vysokým kapitálom. Bežne sa pohybuje približne od 1000 eur. No to je len základný kameň, v skutočnosti je na reálne investovanie potrebné počítať so vstupným kapitálom desiatok tisíc. Dôležitou vecou je, akého brokera si prizvete do partnerstva. Akcie totiž kupuje prostredníctvom neho. Preto je nutné spoznať ho takmer rovnako dobre ako kupované akcie. Pred začatím investovania treba urobiť výskum práve v oblasti brokerov. Do hry vstupujú také premenné ako poplatky a či v prípade problémov komunikujú s vami ako zákazníkom a podobne.
Nemusíte však kupovať vždy len akcie jednej jedinej firmy. Riešením je investovať napríklad do indexov. „Najlepší americký index S&P 500, ktorý odzrkadľuje široký americký akciový trh a robí priemerne cca 8% p.a. Nevýhoda tohto prístupu je, že nikdy nespravíte vyšší výnos ako trh,“ hodnotí M. Babocký. Na druhej strane znášate menšie riziko.
Ak sa vám akcie jednotlivých zdajú príliš zložitá hra, stále máte možnosť investovať do akciových fondov. Tie sú síce známe rovnako vysokou volatilitou, ale dajú sa kúpiť aj prostredníctvom banky a za relatívne niekoľko stoviek eur. Navyše manažér fondu je ten, kto sa stará o to, aby portfólio rástlo a diverzifikuje akcie v portfóliu za vás.
„Ak klient nie je profesionál v oblasti investovania, tak by som určite odporučil akciové fondy. Pre slovenského investora sú ideálne akciové indexové fondy, ktoré sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu. Sú zaťažené len minimálnymi poplatkami, do ich správy nevstupuje ľudský faktor a za istých okolností sú zo zákona oslobodené od dane z príjmu fyzických osôb. Priama investícia do akcií si vyžaduje špeciálne znalosti, je pomerne náročná na čas a často poskytuje investorovi falošnú ilúziu, že má veci pod kontrolou,“ radí Maroš Ďurik, CEO Across Private Investments.
Vyvarujte sa najčastejším chybám
Spôsobov, ako sa popáliť pri práci s akciami je mnoho. Často samotná firma skrachuje alebo sa investor zľakne pri prvom poklese ceny akcie a predá v strate. Kľúč k úspechu je dobrá príprava pred vstupom do investície a trpezlivosť, keď už v investícii ste. Z tohto dôvodu je lepšie ako podliehanie emóciám racionálne stanovenie investičného horizontu vopred.
„Malo by to byť od 3 rokov až do nekonečna. Menej ako na tri roky ani neinvestujte,“ hovorí Babocký. Ďalším pravidlom je pravidelnosť. Tú je potrebné realizovať obzvlášť ak investujete do fondov. Vyvarujete sa totiž tomu, že investujete príliš veľa práve na vrchole a potom roky klesáte. Potupným investovaním zarábate aj na čiastkových rastoch. Do akciových fondov nikdy neinvestujete jednorazovo, ale pravidelne.
Pozor na pravidlo kupovať pri poklese
Traduje sa, že pri poklese na akciovom trhu sa oplatí kupovať a pri raste skôr predávať. A tu je problém. Pri firemných akciách nikdy neviete, či pokles neznamená koniec a kedy je rast na svojom maxime. Ak investujete do akciových fondov, ani tu nie je tak jednoduchá orientácia a nikto presne nevie určiť dno a vrchol akcií.
Záruky vám v oblastí akciových trhov jednoducho nedá nikto. Aj preto stále platí, že predchádzajúce výnosy nie sú zárukou budúcich. Treba vedieť, že istotu nemá nikto, ani tí najlepší investori a investovanie do akcií bude vždy do veľkej miery viac risk ako zaručený zisk.
Zdroj foto: pixabay
Marek Mittaš
Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu. Ďalšie články autora.