Medzi základné poistenia, ktoré si uzatvára veľa ľudí, patrí poistenie domácnosti. Mnohí však nerozlišujú, aký je rozdiel medzi poistením domácnosti a nehnuteľnosti, a preto si poistia len nehnuteľnosť. Následne môžu byť sklamaní, keď zistia, že im poisťovňa nechce preplatiť sedačku či televízor.
Poisťovne sa často stretávajú aj s tým, že klienti nerozlišujú medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Poistenie nehnuteľnosti kryje škody na samotnej stavbe, poistenie domácnosti zasa na vybavení, čiže interiéri domu či bytu. Navyše poistenie nehnuteľnosti je jednou zo základných podmienok čerpania úveru na bývanie. Toto poistenie si zvyknú mnohí zamieňať práve s poistením domácnosti. Ide však o dve rozdielne veci.
Aký je v tom rozdiel
Zjednodušene povedané, poistenie domácnosti slúži na poistenie toho, čo by z domu vypadlo, ak by sme ho otočili naopak - teda nábytku, elektroniky a podobne. Poistenie nehnuteľnosti kryje zasa škody na samotných múroch a stenách stavby.
Nehnuteľnosť je teda samotný byt alebo dom, všetko zariadenie a veci osobnej potreby vrátane vecí vypožičaných alebo prenajatých predstavujú domácnosť. Patrí sem aj spotrebná elektronika, športové potreby, tiež veci s umeleckou alebo historickou hodnotou či predmety zberateľského záujmu.
Poškodenie majetku požiarom či dymom? Pozor na to
Poisťovne núkajú viacero variantov alebo balíkov poistenia. Jednotlivé balíky sa líšia tým, v akých prípadoch poisťovňa preplatí škodu. Typickým príkladom je požiar, ktorý býva zahrnutý už v základných - najlacnejších - balíkoch poistenia.
Ak vašu domácnosť zachváti požiar, mala by vám poisťovňa preplatiť vzniknutú škodu. Problém však nastane, ak vybavenie vášho domu nepoškodí priamo oheň, ale dym. Škody spôsobené dymom už bývajú v drahších balíkoch poistenia.
Všetko, čo potrebujete vedieť o poistení nájdete tu. Zistite, aký je rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a domácnosti, a na čo si dať pozor.
Vytopení susedia či rozbité okno oproti
V prípade poistenia nehnuteľnosti náhrada škody kryje aj také udalosti, za ktoré ste zodpovední v dôsledku vlastníctva danej nehnuteľnosti. To znamená, že ak vám napríklad praskne rúra s vodou a vytopíte troch susedov pod vami, poisťovňa by im mala z tejto poistky nahradiť škodu.
Ak poistenie zodpovednosti za škodu nemáte, budete susedom musieť nahradiť škodu z vlastných peňazí. Keďže sa poistenie zodpovednosti vzťahuje aj na členov domácnosti, poisťovňa by mala preplatiť aj škody, ktoré spôsobia vaše deti.
Poistiť sa už dá aj internet
Novinkou v poistení domácnosti je pripoistenie škôd, ktoré môžu vzniknúť klientovi alebo jeho rodine na internete. Toto pripoistenie môže kryť zneužitie platobnej karty, pomôže v prípade šikany dieťaťa alebo dospelého na sociálnych sieťach či pri poškodzovaní dobrého mena, ale poskytne aj predĺženú záruku na spotrebiče zakúpené v e-shope, prípadne pomôže v spore s internetovým obchodom.
Nezabudnite si postupne navyšovať aj poistné
Ak si niekto aj stanoví správnu poistnú sumu, nemal by zabúdať ju občas zvýšiť rovnako, ako rastie hodnota zariadení v jeho domácnosti. Stáva sa, že mladí ľudia, ktorí sa nasťahujú do nového bytu, majú svoj domov zo začiatku len skromne zariadený, a preto si domácnosť poistia na nízku sumu. Postupne si však dokupujú ďalšie a ďalšie vybavenie, no naďalej platia poistku, ako keby v byte takmer nič nemali. Preto je potrebné, aby si každý aspoň raz za päť rokov skontroloval svoju poistnú zmluvu a zistil tak, či nepotrebuje poistku na vyššiu zmluvu.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.