Práce, ktoré budúca mamička, rovnako ako matka do deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena môže vykonávať upravuje naša legislatíva. Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť bezpečné prostredie, vyhodnotiť všetky možné riziká a prijať potrebné opatrenia.
Ktorým rizikovým faktorom sa treba vyhnúť
- Fyzikálne vplyvy - nárazy a otrasy smerované do dolnej časti tely, hlučné prostredie, ionizujúce žiarenie, extrémne teplo či chlad
- Chemické látky alebo zmesi
- Ručná manipulácia s bremenami
- Pohyby a polohy tela - zamedziť dlhé státie či sedenie, manuálne manipulovanie s rizikom úrazu
Tehotenstvo je potrebné oznámiť
- kópiou tehotenskej knižky
- formulárom Oznámenie o tehotenstve
Kedy vzniká nárok na materské
Zákonník práce priznáva v súvislosti so starostlivosťou o dieťa zamestnankyni - žene právo na materskú a rodičovskú dovolenku. Ak sa o narodené dieťa stará muž, v súvislosti s touto starostlivosťou mu patrí od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka, a to v rovnakom rozsahu ako patrí žene materská dovolenka.
Nárok na materské vzniká
- od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom
- najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom
- a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu
Nárok na materské zaniká
- uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské
- uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak je osamelá
- uplynutím 43. Týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará
Obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila
- nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a
- nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu
Materské a jeho výška
Materské je nemocenská dávka, ktorá sa poskytuje v období tehotenstva a starostlivosti o narodené dieťa, ale len za podmienky, že poistenkyňa bola v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená najmenej 270 dní. Materské sa poskytuje za kalendárne dni a za to isté obdobie len raz a len jednému poistencovi.
Výpočet materskej je plne v kompetencii Sociálnej poisťovne. Materské sa určuje z denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu. Percentuálna výška materského je 75% DVZ alebo PDVZ od 1. dňa, maximálne však 1 350 eur.
Prečítajte si aj - kedy sa vyplácajú dávky v nezamestnanosti, materská a nemocenská.
Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa
Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na pokrytie nákladov spojených so zabezpečením nevyhnutných potrieb dieťaťa, ktoré sa narodilo ako prvé, druhé a tretie dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 27 dní. Nárok na príplatok k príspevku nevzniká maloletej matke, ktorá nemá priznané rodičovské práva a povinnosti. Výška príplatku k príspevku, ktorý je od 1. 1. 2014 zlúčený s príspevkom pri narodení dieťaťa je vo výške 829,86 eur. Ak sa mamičke narodia dvojčatá alebo viac detí naraz, príspevok sa zvýši o 75,69 eur na každé ďalšie dieťa.
Pre vybavenie potrebujete
- Žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa
- Vyhlásenie o bydlisku k príspevku pri narodení dieťaťa
- Potvrdenie ošetrujúceho lekára
- Čestné vyhlásenie k príspevku pri narodení dieťaťa
Prídavok na dieťa
Prídavok na dieťa je oprávnený poberať len jeden z rodičov, ktorý sa stará o výchovu a výživu dieťaťa a tiež má na Slovensku trvalý alebo prechodný pobyt. Vypláca sa vo výške 23,52 eur/mesačne najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku dieťaťa, ak je dieťa nezaopatrené (napr. študuje vysokú školu). Oprávnená osoba je povinná k trvaniu nároku preukazovať platiteľovi zabezpečnie starostlivosti o dieťa od 3 do 6 rokov veku dieťaťa. Všetko o prídavkoch na dieťa pre rok 2018 nájdete tu.
Rodičovská dovolenka
Slovenská legislatíva umožňuje požiadať zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku. Zamestnávateľ je povinný takejto žiadosti vyhovieť. Rodičovská dovolenka sa poskytuje v rozsahu o aký rodič požiada, najviac však do 3 rokov veku dieťaťa.
Rodičovský príspevok za kalendárny mesiac je 213,20 eur. V prípade, ak rodič v období, keď sa stará o dieťa má nárok na materské, ktorého výška v kalendárnom mesiaci je nižšia, než je výška rodičovského príspevku, rodičovský príspevok sa vypláca vo výške rozdielu medzi rodičovským a materským.
Osoba starajúca sa o dieťa môže byť v pracovnom pomere, môže byť zamestnaná na dohodu, môže podnikať a zároveň poberať rodičovský príspevok.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.