Rok 2018 prinesie poslednú možnosť uchádzať sa o podporu pre zariadenia umožňujúce čerpať elektrickú energiu zo slnka, teda fotovoltické inštalácie. O podporu na fotovoltické inštalácie sa budú môcť domácnosti v mimobratislavských regiónoch uchádzať v dvoch kolách.
Prvá vlna hneď v januári
Prvé poukážky by mohli byť k dispozícii už na prelome januára a februára. Konkrétne termíny budú uvedené v harmonograme, ktorý SIEA zverejní do konca roka 2017.
"Pilotný národný projekt Zelená domácnostiam v roku 2018 končí, preto plánujeme čo najviac kôl vyhlásiť už v prvom polroku," uviedla generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Svetlana Gavorová.
Možnosť zabojovať o nevyužité poukážky
Kolá budú v prvom polroku 2018 vyhlasované každý mesiac. Vyčlenená čiastka 13 miliónov € na rok 2018 je minimálna, môže sa neskôr navýšiť o hodnotu už vydaných poukážok, ktoré zostanú nevyužité.
Zmeny pre rok 2018 v žiadostiach
Kolá zamerané na podporu inštalácií zariadení na výrobu elektriny budú aj naďalej vyhlasované samostatne. Podobne ako v tomto roku bude na fotovoltické inštalácie určená štvrtina z uvedenej alokácie. Od roku 2018 bude novou povinnou prílohou žiadosti o preplatenie poukážky pri všetkých fotovoltických inštaláciách kópia Oznámenia o uvedení malého zdroja do prevádzky v zmysle bodu (6) § 4a zákona č. 309/2009 Z. z.
Uvedenie malého zdroja do 10 kW do prevádzky má podľa zákona výrobca elektriny do 10 pracovných dní od spustenia zariadenia oznámiť prevádzkovateľovi distribučnej sústavy, bez ohľadu na použité technické riešenie. Oznámenie má podľa zákona obsahovať meno, priezvisko, adresu fyzickej osoby, dátum inštalácie a opis malého zdroja. Ak si výrobca elektriny nesplní povinnosť podľa prvej vety, prevádzkovateľ distribučnej sústavy je oprávnený ho odpojiť. Jednoduché formuláre oznámenia budú prístupné na stránkach distribučných spoločností.
Doplnenie novej povinnej prílohy vychádza z pripomienok, že domácnosti neinformujú distribučné spoločnosti o inštaláciách uvedených do prevádzky. V tejto súvislosti bude zároveň na stránke Zelená domácnostiam doplnený zoznam podporených inštalácií o príslušný kraj, aby mohli distribučné spoločnosti overiť, či si domácnosti svoju povinnosť splnili.
Zelená domácnostiam - ako to funguje
A možno o tom neviete, ale slovenské domácnosti, ktoré sa nachádzajú v rodinných či bytových domoch sa môžu uchádzať o podporu formou poukážky na inštaláciu malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) vďaka národnému projektu Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) s názvom Zelená domácnostiam.
Celý projekt je financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky.
Momentálne, teda v roku 2018 pôjde projekt do poslednej fázy podpory.
Ktoré zariadenia sú podporované dotáciou
Malé zariadenia na výrobu elektriny s výkonom do 10 kW
- fotovoltické panely
- veterné turbíny
Zariadenia na výrobu tepla, ktoré pokrývajú potrebu energie v rodinnom alebo bytovom dome
- slnečné kolektory
- kotly na biomasu
- tepelné čerpadlá
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.