Národné úrady budú mať v oblasti internetového predaja väčšie právomoci. Budú môcť napríklad požiadať registrátorov domén o informácie potrebné na identifikáciu nečestných obchodníkov alebo vykonávať skúšobné nákupy aj v utajení. Informovala o tom tlačová agentúra ČTK.
Novinka v platnosti až o dva roky
Pre spotrebiteľov by malo byť predovšetkým jednoduchšie domôcť sa svojich práv pri nákupoch v inej členskej krajine Európskej únie. Norma nadobudne platnosť o dva roky.
Nová právna úprava tiež umožní národným úradom vydať varovanie, ak usúdia, že zistené porušenie predpisov o ochrane spotrebiteľa by sa mohlo dotknúť iných členských krajín. Úrady budú môcť v prípade potreby nariadiť zrušenie digitálneho obsahu.
Mastné pokuty pre podvodníkov
Národné orgány budú tiež môcť ukladať nepoctivým predajcom pokuty a požadovať od obchodníkov záväzok, že poškodeným spotrebiteľom poskytnú zodpovedajúcu nápravu.
"Táto legislatíva posilní a zlepší spoluprácu všetkých subjektov zapojených do oblasti ochrany spotrebiteľa, aby mohli ľahšie kontrolovať dodržiavanie pravidiel a riešiť cezhraničné prípady porušenia práva EÚ," uviedla česká poslankyňa Olga Sehnalová, ktorá za Európsky parlament viedla vyjednávania o novej legislatíve s Európskou komisiou a Radou EÚ.
Nové pravidlá viac zapoja do hry spotrebiteľské organizácie, ktoré majú informácie od spotrebiteľov z prvej ruky, ale dozorné orgány s nimi doteraz často nemohli alebo nechceli pracovať, dodala Sehnalová.
Nepoctiví predajcovia pribúdajú
Podľa europoslanca Jiřího Pospíšila sú v EÚ prípady poškodzovania záujmov spotrebiteľov nepoctivými obchodníkmi v iných členských krajinách stále častejšie.
Nové nariadenie je súčasťou súboru právnych predpisov v oblasti elektronického obchodu, ktorý Európska komisia predstavila v roku 2016.
Komisia vtedy uviedla, že nákupy na internete rýchlo rastú a ich podiel na maloobchode sa od roku 2010 zdvojnásobil. Podľa údajov z roku 2014 pritom až 37 percent webových stránok zameraných na predaj tovaru a služieb v oblasti cestovania, zábavy, konfekcie, elektroniky a spotrebiteľských úverov porušovalo platné právne predpisy EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa.
Koordinovaný postup
EÚ bude koordinovať postup vnútroštátnych orgánov v prípadoch, keď porušenie právnych predpisov Únie spôsobilo, spôsobuje alebo môže spôsobiť ujmu na kolektívnych záujmoch spotrebiteľov v aspoň dvoch tretinách členských štátov s minimálne dvoma tretinami obyvateľstva Únie.
Europoslanci počas vyjednávaní so zástupcami Rady EÚ žiadali väčšie zapojenie spotrebiteľských organizácií do úsilia o zlepšenie vymožiteľnosti práv klientov v online prostredí.
Spotrebiteľské organizácie by mali v budúcnosti hrať aktívnejšiu úlohu pri nahlasovaní podozrení z porušovania právnych predpisov, ako aj pri ich vyšetrovaní, pokiaľ ich príslušné orgány požiadajú o konzultáciu.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.