Príbeh zo San Francisca
Airbnb je typickým príkladom úspešného startupu, ktorý svoju povesť postavil na zdieľanej ekonomike. V číslach je dnes Airbnb sieť, ktorá poskytuje približne 3 000 000 ubytovacích kapacít vo viac ako 65-tisíc mestácha 191 krajinách. Aplikácia pracuje v 26-tich jazykových mutáciách, má cez 3000 zamestnancov a 150 miliónov registrovaných užívateľov. Pritom pred deviatimi rokmi bol ešte Airbnb len smelý nápad zakladateľov Joe Gebbia, Briana Cheskeho a Nathana Blecharczyka.
Dnes je hodnotená na 31 miliárd dolárov a patrí k najhodnotnejším startupom súčasnej doby. Svoj rýchly rozvoj si získala vďaka možnosti poskytovať turistom lacnejšie ubytovanie ako hotely a naopak bežným ľuďom často pomáha zaplatiť hypotéku, prenajať byt, chatu, či izbu, alebo sa stať prakticky plnohodnotnými hoteliermi.
Ako na Airbnb zarobíte?
Stať sa poskytovateľom ubytovania cez Airbnb nie je nič zložité. Prenajímať ubytovanie môže absolútne každý.Je iba nutné spraviť registráciu užívateľa a je jedno, či poskytujete jednu izbu, byt, dom, alebo apartmán. Cenu si určujete sami, počítať je potrebné s 3 – 5% servisným poplatkom, ktorý platíte ako sprostredkovateľský poplatok. K tomu je však potrebné pamätať na povinnosť platiť daň z prenájmu ubytovania.
O tom, že fenomén Airbnb už nie je len „amatérskym“ prenajímaním hovoria aj čísla z AirDNA, ktorá analyzuje službu. Hoci je 65% poskytovateľov ubytovania stále jednotlivcov, už 35% pochádza z prostredia veľkých správcovských spoločností a pomer sa veľmi rýchlo presúva v ich prospech. Tak bolo napríklad možné dosiahnuť aj rekord z minulého roka v oblasti poskytovania ubytovania cez Airbnb. Hostiteľ, ktorý poskytoval v Londýne 881 ubytovacích kapacít dosiahol zisk 15,6 milióna dolárov. Na druhom mieste končil prenajímateľ z Bali s 504 jednotkami a ziskom 15,5 milióna. Tretí najbohatší hostiteľ bol z Kapského mesta, mal 114 kapacít a zarobil 7,6 milióna.
Čo sa však týka celkovej výnosnosti, podľa analýz najlepšie zarobíte za ubytovanie na Bali, kde je priemer na hostiteľa cez 40-tisíc dolárov ročné, dvojkou je Tokio, kde je priemerný zárobok 36-tisíc ročne a tretia Barcelona s cifrou cez 28-tisíc. Airbnb je však nielen o ponuke, ale aj o kvalite.
Dokonca v mnohých prípadoch prebieha hotely. Dôvod? Pre službu je kľúčová spokojnosť klienta. Takže poskytuje garanciu vrátenia peňazí, ak bol nespokojný. Preto sa dobrý hostiteľ snaží vyjsť klientovi v ústrety. Koniec - koncov, od dobrých referencií sa následne odvíja aj to, či si ho ďalší cestovatelia vyberú, alebo nie.
Prenajímajte aj zážitky
Airbnb k ubytovaniu ponúka aj možnosti objednať si zážitky. Teda to najlepšie z mesta, v ktorom sa ubytujete. Zážitky sú v podstate exkurzie, alebo sprevádzanie mestom a ďalšie aktivity ako koncerty, podujatia, či workshopy, ktoré vedú miestni hostitelia. Keďže sú domáci, vedia ukázať omnoho viac, ako bežné agentúry, alebo cestovky.
Na rozdiel od ubytovania tu je potrebné počítať so servisným a rezervačným poplatkom 20%, ktorý je rovnako účtovaný z ceny za zážitok.
Okrem poplatkov ako pri ubytovaní, tak aj pri zážitkoch by hostitelia nemali zabúdať na daňovú povinnosť. A práve tá je pri zdieľanej ekonomike často problémom. Výnimkou, nie je ani Airbnb.
Zodpovednosť za dane je na strane hostiteľa
Medzi najvyťaženejšie ubytovacie kapacity na Slovensku patria regióny Bratislavy, Košíc a Piešťan. Vo februári bolo v databáze zaregistrovaných aj vyše 2 000 ponúk ubytovania zo Slovenska, v Čechách ich bolo až 15 000. Počet Slovákov, ktorí službu používajú v priebehu minulého roka vzrástol o 143 percent. Najviac inzerátov ponúka ubytovanie v hlavnom meste.
Minulý rok ich bolo 500, tento rok to je už 930 inzerátov. Hlavné mesto tým prichádza o peniaze z klasických ubytovaní. Podľa magistrátu sa zhruba z 93 ponúk ubytovania len dvaja prenajímatelia bytov zaregistrovali ako platitelia dane.
Ide o daň z príjmu a rovnako aj miestnu daň, ktorá sa v jednotlivých mestách líši.
Airbnb nie je zodpovedná za dodržiavanie zákonov v jednotlivých krajinách, ale samotní hostitelia. Takže ak sa vyhnete povinnosti platiť daň, spoločnosť za vás následky neponesie. Sídli v San Franciscu a preto je mimo jurisdikcie Európskej únie a navyše je len sprostredkovateľom služby.
Úskalia Airbnb
Airbnb podobne ako Uber má v mnohých krajinách problémy práve v súvislosti s platením daní a poplatkov, ale aj formovania vzhľadu samotného mesta. Napríklad Amsterdam bolo jedno z prvých miest, ktoré Airbnb začalo regulovať. Tu sa musí hostiteľ registrovať na úrade a nesmie poskytovať ubytovanie viac ako 60 dní v roku.
Ak sa napríklad susedia sťažujú, mesto mu odníme licenciu. Vo Francúzku je možné poskytovať ubytovane maximálne 120 dní v roku. V Barcelone vadilo mestu, že sa byty začali prenajímať a samotní obyvatelia boli vytláčaní mimo metropolu. V ponuke bolo až 20 000 kapacít cez Airbnb a mesto zaviedlo prísnu reguláciu. Podobný problém riešilo aj hlavné mesto Českej republiky. S Airbnb sa tak nespájajú len daňové problémy, ale aj fakt, že na atraktívnych adresách ľudia prestávajú bývať a radšej kapacity prenajímajú. Pre samotné mesto to však nie je žiaduca situácia.
Zdroj foto: pixabay