Genetické vyšetrenie je v podstate súbor lekárskych úkonov, ktoré sa vykonávajú pri diagnostike a v prevencii výskytu dedičných chorôb. Takéto vyšetrenia vykonávajú špecializované genetické poradne a ambulancie.
Genetické testy zatiaľ nie sú na Slovensku úplne bežnou záležitosťou a spájajú sa tiež s pomerne vysokými nákladmi. Na základe chorôb rodinných príslušníkov často vzniká obava o vlastný zdravotný stav. Vtedy by mohli byť vhodným riešením a lekári ich vo všeobecnosti v takomto prípade odporúčajú.
Ich výsledky sú však určené len pre oko testovaného človeka, ktorý sa do poslednej chvíle môže rozhodnúť, že ich ani sám nechce vedieť, prípadne, že o nezriedka stresujúcom zistení nebude nikoho informovať.
Kedy sa človek stane adeptom na genetické vyšetrenie
Dnes pomaly niet rodiny, v ktorej by sa nenašiel ktosi s nádorovým ochorením. Kedy sa však stávame adeptmi na genetické testovanie? Najčastejšie sa v prípade rakovinových ochorení testuje predispozícia na rakovinu prsníka a vaječníkov - zisťuje sa mutácia génov BRCA1, BRCA2 a CHEK2. Toto testovanie sa robí nielen ženám, ale v niektorých prípadoch aj mužom, a ak sa prítomnosť poškodeného génu potvrdí, urobia sa aj testy zamerané na rakovinu prostaty a hrubého čreva.
Napríklad v prípade rakoviny prsníka sa genetické vyšetrenie vykonáva v prípadoch, ak má pacientka najmenej tri prvostupňové pozitívne príbuzné - mama, sestru, dcéru. Ak sú v rodine tri príbuzné s rakovinou prsníka, pacientku bezodkladne odosielajú na genetické vyšetrenie. Genetik urobí anamnézu celej rodiny, zistí prítomnosť rakovinových ochorení a či išlo o dedičné typy.
Genetické testy sa často využívajú aj v prenatálnej diagnostike. Slúžia napríklad aj na určenie príbuznosti a rodičovstva. Okrem toho sa využívajú aj v súdnom lekárstve.
Mohlo by vás zaujímať:
Poisťovne vyšetrenie preplácajú len zo zdravotných dôvodov
Komerčné poisťovne genetické testy v súčasnosti nepreplácajú a genetické ústavy spolupracujú len so zdravotnými poisťovňami, ktoré preplácajú testy v legislatívne upravených prípadoch. Podľa platnej legislatívy je teda možné na základe verejného zdravotného poistenia hradiť len tie zdravotné výkony, ktoré sú indikované zo zdravotných dôvodov.
Cena genetického vyšetrenia
Ak vás na vyšetrenie pošle odborník a genetik tieto testy odporučí, sú plne hradené zo zdravotného poistenia. Ak je pacient samoplatiteľ alebo má záujem o niektoré špeciálne genetické testy bez odporúčania špecialistu, zaplatí za ne od 1000 eur a viac.
Ovplyvňujú genetické testy výšku poistného?
Ak sa chystáte uzavrieť živnotnú poistku, genetické vyšetrenie na to nemá dosah. Prečo? Rada Európy v roku 1997 prijala Európsky dohovor o ľudských právach a biomedicíne (následne v roku 2008 dodatok k tomuto dohovoru), ktorý zakazuje akúkoľvek formu diskriminácie proti človeku na základe jeho genómu. Použitie genetických testov je povolené výlučne pre zdravotné alebo vedecké účely. V krajinách, ktoré tento dohovor ratifikovali, Slovensko nevynímajúc, poisťovne nie sú oprávnené požadovať výsledky genetických testov.
V prípade, že by v budúcnosti poisťovne brali do úvahy genetické testy, odrazilo by sa to na výške poistného, ktoré by sa mohlo výrazne navýšiť v prípade dokázania predispozície poistenca na chorobu, na ktorú sa chce poistiť, alebo by mohlo dôjsť k úplnému vylúčeniu poistného krytia pre prípad prepuknutia danej choroby. V tomto prípade by mohlo poistenca vysoké poistné odradiť a prišiel by tak o prostriedky, ktoré by v budúcnosti pravdepodobne vynaložil na zabránenie prepuknutia choroby.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.