Ak máte v pláne vycestovať autom do cudziny, nikdy nie je na škodu prečítať si o tamojších dopravných predpisoch. Dôkladne by ste si navyše mali napríklad zistiť aj požiadavky na povinnú výbavu v danej krajine. Vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam, ktoré by vám celý výlet mohli predražiť. Pokuty v zahraničí sú totiž často o dosť vyššie a spravidla prísnejšie, než u nás. Za čo vám môžu v zahraničí zobrať vodičský preukaz?
Najčastejšie priestupky? Podobne ako u nás
Najčastejšie priestupky resp. trestné činy, za ktoré vám môže byť zabavený vodičák, sú podobné ako u nás. Jednoznačne vám bude odobratý predovšetkým za riadenie pod vplyvom alkoholu alebo omamných a psychotropných látok nad povolenú hranicu a pri vysokom prekročení maximálnej rýchlosti. Ďalej potom tiež pri neposkytnutí prvej pomoci alebo v prípade úteku z miesta nehody.
Obzvlášť v zahraničí ale potom existuje rad situácií, kedy pre odobratie vodičáku stačí aj priestupok, ktorý je v SR trestaný o dosť benevolentnejšie. Napr. v Nemecku vám môžu zabaviť vodičský preukaz na dobu jedného mesiaca kvôli jazde na červenú a k tomu navyše aj udeliť pokutu vo výške až 360 eur. V Rakúsku potom o preukaz môžete prísť na dlhšie ako tri mesiace v prípade, ak nedodržaním dostatočného odstupu ohrozujete ostatných vodičov. A k tomu si pripočítajte aj pokutu v rozmedzí 21 - 2 180 eur.
Rozdiel medzi zadržaním vodičáku a zrušením oprávnenie na riadenie
Zadržanie, odobratie či zabavenie vodičského preukazu nie je definitívne. Zvyčajne je iba na dobu určitú na základe toho, čo stanovuje polícia danej krajiny. V druhom prípade prichádzate o vodičák a zároveň k riadeniu motorového vozidla v danej krajine už nie ste oprávnený, čo znamená, že na získanie tohto oprávnenia bude potrebné opäť ,,urobiť "autoškolu.
V niektorých krajinách má vodič s odobratou vodičákom možnosť tzv. dojazdu, čo znamená, že dostáva šancu dopraviť sa tam, kam potrebuje. Inde vám bude vodičák zabavený okamžite a bez ohľadu na to, či sa potrebujete kamkoľvek dopraviť, alebo nie.
Kde bude platiť zákaz riadenia?
V cudzine vám nemôžu zrušiť oprávnenie na vedenie motorových vozidiel. Napriek tomu môže zahranična polícia alebo súd o vašom priestupku informovať slovenské úrady. Zrušiť oprávnenie vám ale napriek tomu môže iba orgán, ktorý vám preukaz vydal. Pri zahraničných cestách vám teda prostredníctvom zahraničnej polície možno udeliť iba zákaz riadenia alebo ustanoviť odobratie VP. Takýto zákaz ale bude platiť len v danej krajine.
Dôležité - ak vám bude udelený zákaz riadenia napr. na Slovensku, platí len pre túto krajinu. V inom štáte, alebo dokonca v ČR je zákaz neplatný.
Ako získam späť zabavený vodičák v cudzine?
Zabavený vodičský preukaz vám v zahraničí späť nevydajú. Bude odoslaný prostredníctvom ministerstva do vašej krajiny a následne odovzdaný príslušnému úradu v mieste vášho trvalého bydliska, kde si ho budete môcť vyzdvihnúť.
Tolerancia alkoholu za volantom v SR a zahraničí
- Česká republika - nulová tolerancia alkoholu v krvi
- Francúzsko - do 0,5 promile v krvi, pri vodičoch autobusu a autokarov do 0,2 promile
- Chorvátsko - do 0,5 promile v krvi, pre vodičov do 24 rokov, profesionálnych vodičov alebo tých, ktorí riadia vozidlá nad 3,5 tony, je tu nulová tolerancia
- Taliansko - do 0,5 promile v krvi
- Maďarsko - nulová tolerancia alkoholu v krvi
- Nemecko - do 0,5 promile, u vodičov do 21 rokov, starších vodičov a vlastníkov VP po kratšiu dobu ako 2 roky je tu tolerancia nulová
- Poľsko - tolerované je len do 0,2 promile
- Rakúsko - do 0,5 promile
- Slovensko - nulová tolerancia alkoholu v krvi
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.