Zrýchlené vymáhanie umožňuje elektronizácia
Možnosť využitia upomínacieho konania bola do slovenského právneho poriadku zakotvená zákonom č. 307/2016 Z.z.; cieľom zákonodarcu bolo ponúknuť zrýchlenú alternatívu uplatňovania peňažných nárokov.
Od notoricky známeho konania o vydaní platobného rozkazu sa upomínacie konanie odlišuje predovšetkým formou podávania návrhu. Zatiaľ čo návrh na vydanie platobného rozkazu môžete podať v klasickej listinnej forme, upomínacie konanie možno iniciovať len elektronicky.
Návrh sa podáva pomocou štandardizovaného elektronického formulára, ktorý nájdete na webových stránkach Ministerstva spravodlivosti. Pre podanie návrhu môžete využiť výlučne elektronické prostriedky, ktoré návrh dopravia do elektronickej schránky súdu. Podmienkou podania návrhu je dátová schránka aktivovaná na doručovanie; občiansky preukaz s čipom nepostačuje.
Ministerstvo však výslovne uvádza, že aktivácia dátovej schránky prebehne už na tretí pracovný deň od podania žiadosti.
K návrhu treba zároveň pripojiť v elektronickej podobe aj potrebné dokumenty (listiny, splnomocnenie apod.).
Upomínacie konanie je využiteľné najmä v podnikateľskej sfére
Vzhľadom na zjednodušený proces vymáhania nemožno prostredníctvom upomínacieho konania vymôcť akúkoľvek pohľadávku. Zákon výslovne vylučuje použitie upomínacieho konania v prípade:
- 1) uplatňovania dohodnutého úroku z omeškania vo výške, ktorá o viac ako 5 percentuálnych bodov presahuje výšku tzv. zákonných úrokov z omeškania,
- 2) uplatňovania nároku z tzv. spotrebiteľskej zmluvy, resp. iných zmluvných dokumentov súvisiacich so spotrebiteľskou zmluvou, ktoré obsahujú neprijateľnú zmluvnú podmienku a táto okolnosť má vplyv na vymáhaný nárok (neprijateľné zmluvné podmienky môžete nájsť v § 53 Občianskeho zákonníka),
- 3) uplatňovania nároku na zaplatenie tovaru alebo služby zo spotrebiteľskej zmluvy alebo z iných zmluvných dokumentov súvisiacich so spotrebiteľskou zmluvou, ktoré ešte neboli dodané alebo poskytnuté,
- 4) uplatňovania nároku vyplývajúceho zo spotrebiteľskej zmluvy alebo z iných zmluvných dokumentov súvisiacich so spotrebiteľskou zmluvou, ak dlžník nebol vyzvaný na jeho zaplatenie v posledných troch mesiacoch pred podaním návrhu,
- 5) uplatňovania nároku zo zmenky voči fyzickej osobe,
- 6) uplatňovania nároku, ktorý je v zjavnom rozpore s právnymi predpismi.
Z vyššie uvedeného je teda zjavné, že upomínacie konanie primárne nemá slúžiť na vymáhanie pohľadávok voči spotrebiteľom; jeho úlohou je najmä zvýšiť efektivitu vymáhania pohľadávok v obchodných sporoch.
Upomínacie konanie zároveň nemôže byť využité v prípade, keď návrh na vydanie platobného rozkazu v upomínacom konaní nebol podaný spôsobom, ktorý stavuje zákon o upomínacom konaní, ak žalobca nemá aktivovanú elektronickú schránku (ak je zastúpený, tak musí mať aktivovanú schránku jeho zástupca), ak návrh podávajú viacerí žalobcovia a nemajú spoločného zástupcu alebo ak by sa mal platobný rozkaz doručiť žalovanému do cudziny.
Platíte len 50 % súdneho poplatku
Vydanie platobného rozkazu v upomínacom konaní je výhodné aj z hľadiska trov konania. Súdny poplatok totiž v tomto prípade činí len 50 % z percentnej sadzby ustanovenej v sadzobníku pre klasický návrh na vydanie platobného rozkazu. Momentálne je výška súdneho poplatku 6 % z hodnoty predmetu sporu. Ak teda napríklad vymáhate pohľadávku vo výške 1.000,- EUR, zaplatíte namiesto 60 EUR len 30 EUR.
Na rozdiel od klasického súdneho uplatnenia peňažného nároku však nečakajte na výzvu na zaplatenie súdneho poplatku. Súd vám oznámi údaje pre zaplatenie poplatku automatizovaným spôsobom. Súdny poplatok sa následne môže zaplatiť poštovným poukazom alebo bezhotovostným bankovým prevodom. Pokiaľ poplatok do 15 dní od podania návrhu neuhradíte, na návrh sa nebude prihliadať.
Devízou je aj rýchlosť vydania platobného rozkazu
Návrhy na vydanie platobného rozkazu v upomínacom konaní sa podávajú výlučne k Okresnému súdu v Banskej Bystrici. Aj keď upomínacie konanie rieši jediný súd na Slovensku, nie je to prekážkou pre rýchle vymoženie práva. V prípade, že splníte všetky zákonné podmienky kladené na návrh a spôsob jeho podania a riadne zaplatíte súdny poplatok, vydá súd platobný rozkaz v upomínacom konaní najneskôr do desiatich pracovných dní.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.