Hmotné škody na budovách sa kryjú z poistenia nehnuteľnosti, škody na zariadení, nábytku, spotrebičoch, či oblečení zasa z poistenia domácnosti. Ak voda či vietor poškodili auto, tieto škody poisťovňa preplatí len z havarijného poistenia.
Môžete ich nahlásiť štandardne ako akúkoľvek inú majetkovú škodu, a to buď telefonicky na bezplatných linkách poisťovní alebo prostredníctvom ich webstránok.
Čo robiť, ak vám živelná pohroma zničí majetok
Poisťovne vo všeobecnosti odporúčajú nafotiť škodu na svoj mobil či fotoaparát. Takáto vlastná dokumentácia škody sa pri riešní poistnej udalosti vždy zíde. Odfotiť by ste mali nielen samotný poškodený majetok, ale aj okolie.
Škodu je potrebné nahlásiť čo najskôr, aby mohli poškodení získať poistné plnenie a mohli začať s odstraňovaním škody, respektíve opravou zničeného majetku. Nahlásené poistné udalosti poisťovne riešia čím skôr, zväčša sa snažia čo najrýchlejšie odškodniť klientov. Viete, aký je rozdiel v poistení nehnuteľnosti a domácnosti? Porovnanie nájdete tu.
Vypýtajte si zálohu
Pri väčších poškodeniach požiadajte o bezodkladné poskytnutie zálohy z poistného plnenia. Záloha slúži na čiastočné finančné krytie už počas priebehu odstraňovania škôd a opravy bývania. Najprv si však skontrolujte, či máte v poistnej zmluve takúto možnosť. Nie každá poisťovňa totiž v rámci poistného krytia umožňuje poskytovať zálohu na poistné plnenie. Ak si nie ste istí, zavolajte na infolinku svojej poisťovne, kde sa s určitosťou dozviete správnu informáciu.
Keď búrka či smršť zničí auto
Je samozrejmé, že povinné zmluvné poistenie na zmiernenie takýchto škôd nebude stačiť. Kryje len škody spôsobené vaším vozidlom počas prevádzky inej strane. Práve pre tieto prípady treba mať uzavreté havarijné poistenie.
V prípade, že vám veterná smršť poškodí auto, ktoré je havarijne poistené, mali by ste čo najskôr telefonicky nahlásiť vzniknutú škodu. Z poisťovne by sa vám následne mal poverený pracovník ozvať do 24 hodín. Dohodne si s vami obhliadku.
No i vtedy nie je všetko isté. Havarijná poistka zvyčajne nekryje celú škodu a vyžaduje vašu finančnú spoluúčasť, ktorá sa odvíja od jej ceny. "Čím je vyššia cena poistky, tým je spoluúčasť nižšia až nulová. Ďalšou možnosťou je rozšíriť povinné zmluvné poistenie o krytie ďalších rizík vrátane živelnej pohromy. Ponúkajú ho takmer všetky poisťovne.
Ak vietor poškodí vaše auto a vy nemáte uzatvorené havarijné poistenie, vo všeobecnosti nemá nárok na žiadne odškodnenie z poisťovne. V takomto prípade môžu náhradu škody vymáhať od správcu priestranstva, na ktorom ste parkovali. Dokazovanie je však v tomto prípade náročné a môže trvať niekoľko mesiacov až rokov, než sa dostanete k náhrade škody. Ak vás zaujíma téma poistenia majetku - máme návod, ako ho správne poistiť.
Letné búrky a smršte prekvapili mnoho Slovákov
Toto leto bolo živým príkladom toho, prečo sa oplatí mať poistenú domácnosť, nehnuteľnosť aj auto. Len za jeden večer pri búrke začiatkom augusta naplnilo svoju podstatu okolo 400 poistných udalostí.
Ako predchádzať problémom
Ak si nie ste istí, ako a za koľko poistiť svoj majetok, najlepšie je obrátiť sa na finančných sprostredkovateľov. Poradia vám a vyberú vhodné poistenie nehnuteľnosti či domácnosti. Ak máte napríklad poistku staršiu ako 10 rokov a nezvolili ste si pravidelné zvyšovanie sumy podľa inflácie, zrejme ste nedostatočne poistení. Na tieto veci vás finančný poradca upozorní.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.