Počas dňa za bezoblačného počasia dopadne zo Slnka na zemský povrch v priemere 1000 W/m2. Celkovo tak na Slovensku za rok dopadne na vodorovnú plochu približne 950 - 1200 kWh na 1 m2. Existuje už mnoho princípov premeny slnečnej energie na inú formu energie, najčastejšie je to premena na elektrická a tepelnú energiu.
Tak hovoria poučky o energii prijímanej zo slnka. Solárna energia má v dnešnom svete mnohoraké využitie. V tomto článku sa dozviete o viacerých spôsoboch využitia.
Čo všetko môže poháňať energia zo slnka
V dnešnej dobe môže byť už naozaj všeličo poháňané solárnou energiou. Určite poznáte napríklad solárne kolektory a panely, ktoré slúžia na ohrev vody, vykurovanie či výrobu elektrickej energie. Energia slnka je stále viac a viac využívaná na rôzne účely, a to najmä vďaka tomu, že táto energia nás prakticky nič nestojí.
Veľkým benefitom slnečnej energie je aj skutočnosť, že nám dokáže ušetriť nemalé finančné prostriedky. Vďaka solárnym zariadeniam môžeme poháňať totiž množstvo súčastí domácnosti. Od ranného holenia, cez vykurovanie domu, ohrev vody, osvetlenie až po vyhrievanie bazénu v záhrade. Možností, ako využiť potenciál slnka, máme dnes už ozaj mnoho.
Slovensko verzus Európa
Štát už rok a pol finančne podporuje slovenské domácnosti pri kúpe a inštalácii malého obnoviteľného zdroja energie. Jedným z podporovaných malých zdrojov sú aj slnečné kolektory. Tie zo strany slovenských domácností patria medzi najobľúbenejšie podporované malé obnoviteľné zdroje.
V rámci EÚ túto energiu najviac využíva Nemecko, po ňom Taliansko a na treťom mieste je Francúzsko. Na Slovensku sa v súčasnosti nachádzajú fotovoltické elektrárne s inštalovaným výkonom cez 0,5 GW, čo je menej než polovica výkonu Francúzska. Z pohľadu využívania slnečnej energie prostredníctvom slnečných kolektorov však v rámci regiónov Slovenska nie je veľký rozdiel. Najviac slnečného žiarenia zaznamenávame počas celého roka na juhu Slovenska, najmenej Orave a Kysuciach, pričom rozdiel medzi najchladnejšími a najteplejšími regiónmi v dopadajúcom množstve energie je len približne 15%.
Nie všetkým domácnostiam sa to oplatí
Nedajte sa oklamať zavádzajúcimi výpočtami ekonomickej efektívnosti fotovoltiky. V prvom rade si overte návratnosť investície a jej výhodnosť pre vašu domácnosť.
Domácnosti by mali spozornieť už pri uvedenej ročnej úspore na energie, ktorá je bez ohľadu na špecifiká tej ktorej domácnosti neraz deklarovaná v stovkách eur. V ponukách býva často prezentovaná potenciálna úspora, všeobecne pre všetkých zákazníkov a preto ju nie je možné brať ako garantovanú.
Pri výpočtoch návratnosti a ekonomickej výnosnosti slnečných kolektorov sa vo väčšine prípadov používajú ceny elektriny na hornej hranici a nezohľadňujú jednotlivé tarify. Pri porovnaní s cenníkom preto mnohokrát zistíte, že uvedené ceny sú platné pre veľmi malú skupinu zákazníkov a v skutočnosti zákazníci reálne platia za variabilnú zložku menej, aj pod 0,10 eur za kilowatthodinu.
Zelená domácnostiam
Slovenské domácnosti sa už nejaký čas môžu uchádzať o podporu formou poukážky na inštaláciu malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) vďaka národnému projektu Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) s názvom Zelená domácnostiam.
Celý projekt je financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky.
Medzi zariadenia na ktoré môžete získať dotáciu od štátu patria aj malé zariadenia na výrobu elektriny s výkonom do 10 kW:
- fotovoltické panely
- veterné turbíny
Alebo zariadenia na výrobu tepla, ktoré pokrývajú potrebu energie v rodinnom alebo bytovom dome:
- slnečné kolektory
- kotly na biomasu
- tepelné čerpadlá
Zelená energia pre domácnosti: ako ju získať
Aké chyby ľudia robia pri žiadostiach o zelené poukážky
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.