Sledujete dátum spotreby predtým, než potravinu vložíte do nákupného košíka? Viete rozidel medzi termínom dátum spotreby a dátum minimálnej trvanlivosti? Dátum spotreby znamená "spotrebujte do". Uvádza teda dátum, dokedy môžete potravinu bezpečne skonzumovať. Označujú sa ním čerstvé potraviny, napríklad čerstvé mäso a mäsové výrobky, syry, jogurty, čerstvé ryby. Potraviny po dátume spotreby sú škodlivé pre zdravie a musíte ich bez váhania zlikvidovať.
V prvom rade treba čítať etiketu
Dátum minimálnej trvanlivosti je úplne odlišná vec. Na etiketách potravín či drogérie ho nájdete ako "minimálna trvanlivosť do". Označujú sa tak trvanlivé potraviny ako múka, ryža, cestoviny, sušené strukoviny, olej, konzervy, keksy a rôzne iné sladkosti či výrobky v prášku, napríklad pudingy či omáčky. Uvádza dátum, dokedy si potravina uchová svoju predpokladanú kvalitu. Pri správnom skladovaní je však konzumácia potravín po tomto dátume ešte stále bezpečná.
Tieto potraviny sú v poriadku aj po termíne
Laboratórne skúšky, ktoré urobilia Asociácia spotrebiteľov Slovenska ešte v roku 2015, preukázali zdravotnú bezpečnosť, chuťovú a kvalitatívnu stálosť vybraných potravín ešte minimálne tri mesiace "po". Išlo o napríklad o sušenú fazuľu, tarhoňu, rezance, lúpané paradajky v konzerve, krekry a výrobky v prášku.
Neotvorené a správne uskladnené pivo vydrží 4 mesiace, čokoládu a cestoviny môžete skonzumovať rok od dátumu výroby, ryžu, kávu a konzervy 2 roky. Neotvorený kečup by mal v zdraví "prežiť" rok, potom zvykne meniť farbu, no ešte sa dá konzumovať. Horčicu môžete skladovať 2 roky, neskôr podobne ako kečup zmení farbu. Neotvorené zelené olivy majú svoj čas 3 roky, ak ich otvoríte, mali by ste ich zjesť do 3 mesiacov. Nakladaná zelenina prežije 18 mesiacov, ak ju otvoríte, môžete ju konzumovať, kým nie je slizká a nezmäkne.
Minimálna trvanlivosť neznamená, že sa produkt pokazí presne v určený deň, no mali by ste si dať na to pozor najmä pri mäsových a mliečnych výrobkoch. Kyslomliečne, ako napríklad jogurt, kefír, acidofilné mlieko a ďalšie vydržia ešte istý čas, kým sa pokazia. Výrobcovia udávajú dátum spotreby skôr ako poistku.
Podobné je to aj s drogériou
S drogériou a ďalšími výrobkami pre domácnosť je to ešte zaujímavejšie. Napríklad sprejový osviežovač vzduchu by mal vydržať 2 roky, nemrznúca zmes 1 až 5 rokov, prášok na pranie približne rok, potom je ešte použiteľný, no môže stratiť vôňu a bielidlo vydrží štvrť- až polroka. Sprchový gél, krém, ústna voda, šampón, kondicionér, gél a lak na vlasy by sa nemali pokaziť 3 roky, dezodorant a rúž 2 roky a pery si môžete jedným balzamom natierať až 5 rokov, samozrejme, ak ho medzitým neminiete.
Obchodníci sú nútení takéto produkty vyradiť
Obchodníci musia podľa našej platnej legislatívy okamžite zlikvidovať všetky trvanlivé potraviny, ktoré sú po dátume minimálnej trvanlivosti a považujú sa za biologický odpad. Ročne ide desaťtisíce ton potravín hneď po uplynutí minimálnej trvanlivosti v hodnote desiatok miliónov eur. Takéto potraviny síce môžu reťazce a obchodníc darovať, ale iba prostredníctvom potravinovej banky.
Zásady minimálnej trvanlivosti
- Potravina je ešte stále bezpečná na konzumovanie po uvedenom dni "dátumu minimálnej trvanlivosti" za predpokladu, že sú dodržiavané návody na skladovanie a balenie nie je poškodené, ale mohla by stratiť svoju chuť a textúru.
- Údaje "dátum minimálnej trvanlivosti" sú uvedené na širokej škále mrazených, sušených (cestoviny, ryža), konzervovaných a iných potravinách (rastlinný olej, čokoláda atď.)
- Skontrolujte, či je obal neporušený a či potravina vyzerá, vonia a chutí dobre, predtým ako potravinu vyhodíte po uplynutí "dátumu minimálnej trvanlivosti'".
- Akonáhle je potravina s dátumom "minimálnej trvanlivosti" uvedenej na potravine otvorená, dodržiavajte všetky pokyny ako sú "skonzumujte do troch dní od otvorenia", ak sa to uplatňuje.
UPOZORNENIE: Nekonzumujte žiadnu potravinu po uplynutí dátumu "spotrebujte do".
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.