Kedy možno čerpať dovolenku aj bez súhlasu zamestnávateľa

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 4. 9. 2017
Vedeli ste, že Zákonník práce upravuje prípad, v ktorom môžete čerpať dovolenku bez toho, aby s tým zamestnávateľ vyslovil súhlas? Čítajte a dozviete sa aj to, čo sa stane s dovolenkou, ktorú nestihnete vyčerpať.
Kedy možno čerpať dovolenku aj bez súhlasu zamestnávateľa

Zdroj: Shutterstock

Nevyčerpaná dovolenka vám môže prepadnúť bez náhrady mzdy

Vysoké pracovné nasadenie sa stalo krédom dnešnej doby; neraz je výslovne požadovanou podmienkou už v inzerátoch ponúkajúcich zamestnanie. Mnohí zamestnávatelia (a často aj zamestnanci) si však vysoké pracovné nasadenie mýlia s workoholizmom.

Zamestnanec, ktorý nebazíruje na riadnom čerpaní dovolenky za kalendárny rok, dnes už nie je žiadnou výnimkou.

Vyhradiť si čas na plánovanú rekreáciu je však nielen príjemné, ale priam zdraviu prospešné – Zákonník práce preto vyžaduje, aby zamestnanec dovolenku naozaj čerpal formou voľného času. Ak si totiž dovolenku reálne nevyčerpáte, môže vám časť z nej prepadnúť bez akejkoľvek finančnej náhrady.

Podľa Zákonníka práce platí, že náhrada mzdy v sume vášho priemerného zárobku vám patrí len za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú ste nemohli vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky vám nemôže byť vyplatená náhrada mzdy. Jedinou výnimka z uvedeného pravidla je stanovená pre prípad, že ste si túto dovolenku nemohli vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Nevyčerpaná dovolenka bez náhrady mzdy

Ako voči zamestnávateľovi postupovať, aby dovolenka neprepadla

Všeobecné pravidlo znie, že dovolenka by mala byť vyčerpaná vcelku spravidla do konca príslušného kalendárneho roka. Pokiaľ ste si však dovolenku nemohli vyčerpať v tomto termíne (napríklad preto, lebo vám ju zamestnávateľ odmietol určiť alebo kvôli prekážkam na vašej strane), musí vám byť dovolenka poskytnutá tak, aby skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. 

Ak vám teda zostala dovolenka z minulého roka a zamestnávateľ neurčil termín jej čerpania najneskôr do 30. júna tohto roka, môžete si určiť termín čerpania dovolenky sami. Súhlas zamestnávateľa s termínom čerpania dovolenky v tomto prípade nepotrebujete; musíte mu však čerpanie oznámiť písomne, a to najmenej 30 dní vopred. Uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.

Čo s nevyčerpanou dovolenkou kvôli materskej alebo PN

Tešili ste sa na dovolenku a hneď na jej začiatku vás skolila choroba? Nezúfajte, o dovolenku neprídete.

V prípade dočasnej práceneschopnosti pre chorobu či úraz sa vám dovolenka prerušuje. To isté platí  vtedy, keď ošetrujete chorého člena rodiny. Výnimkou je prípad, keď budete chcieť čerpať dovolenku počas ošetrovania chorého člena rodiny z vašej vlastnej iniciatívy.

Dovolenka sa automaticky prerušuje aj nástupom na materskú či rodičovskú dovolenku.

Zákonník práce výslovne zakazuje, aby zamestnávateľ určil čerpanie dovolenky na dobu, keď ste uznaný za dočasne práceneschopného pre chorobu či úraz, alebo na dobu, keď ste na materskej či rodičovskej dovolenke. Počas iných prekážok v práci môže byť čerpanie dovolenky určené len na vašu žiadosť.

Pokiaľ si nemôžete vyčerpať dovolenku kvôli čerpaniu materskej (a nadväzujúcej rodičovskej) dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, poskytne vám nevyčerpanú dovolenku (resp. jej časť) zamestnávateľ po skončení materskej, resp. rodičovskej dovolenky. 

V prípade, že vám vo vyčerpaní dovolenky do konca nasledujúceho kalendárneho roka bráni dočasná pracovná neschopnosť pre chorobu alebo úraz, musí vám zamestnávateľ dovolenku poskytnúť po skončení pracovnej neschopnosti. 
 

Len pre úplnosť dodajme, že ak pripadne sviatok, ktorý je inak vaším obvyklým pracovným dňom, na deň, počas ktorého ste mali čerpať dovolenku, nezapočíta sa vám do dovolenky. Zároveň platí, že zamestnávateľ vám musí určiť náhradné voľno za prácu nadčas alebo za prácu vo sviatok tak, aby nepripadlo na dovolenku.

panthermedia_02544431

 

Zdroj foto: Panthermedia

 
 

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Dovolenka, choroba, Zamestnávateľ

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok