Poistenie nehnuteľnosti, životná poistka, poistenie proti krádeži či pripoistenie čelného skla pre prípad jeho rozbitia. Dnes už siv poisťovni môžete poistiť takmer všetko. No nie vždy, keď dôjde k poistnej udalosti, sa aj dostanete k peniazom, ktoré vám prináležia. Je to preto, že poistenci robia chyby alebo nečítajú pozorne svoje zmluvy.
Pri životnej poistke si mnoho ľudí myslí, že ak nastane akékoľvek zranenie alebo ochorenie, okamžite majú nárok na vyplatenie poistky. Ľudia žiaľ častokrát ani nevedia, za čo vlastne platia.
Poďme si uviesť niekoľko prípadov, kedy vám poisťovňa nemusí preplatiť ani cent. Tentokrát sme sa zamerali na životné poistky.
1. Lžy a polopravdy v zdravotnom dotazníku
Predtým, než vstúpite do poistenia, každá poisťovňa skúma váš celkový zdravotný stav. Ak ste niečo vedome zatajili (zistia si to aj po dlhých rokoch zo zdravotnej karty) v tom lepšom prípade vám budú krátiť poistné plnenie, v horšom nebudú plniť nič a v najhoršom vás môžu obviniť z pokusu o poistný podvod.
2. Chýba pripoistenie "péenky"
Príklad z praxe. Predstavte si, že si platíte životnú poistku, no zastihne vás úraz či vážnejšia choroba, ktorá vás vyradí na niekoľko mesiacov z práce. Budete teda potrebovať vykryť rozdiel medzi vašou mzdou a dávkou zo Sociálnej poisťovne. Holý fakt je, že mnoho životných poistiek neobsahuje pripoistenie PN. A to znamená, že mnoho ľudí takto prichádza o balík peňazí. Ak vaša životná poistka neobsahuje pripoistenie PN, určite si ho doriešte.
3. Nemáte poistku na dostatočnú sumu
Veľa ľudí, ktorí uzatvárali poistky pred rokmi možno ani nevie, že ich životná poistka neobsahuje automatické navyšovanie poistnej zmluvy o poistné sumy v dôsledku inflácie. To znamená, že ak platíte niekoľko rokov rovnakú čiastku, nebude sa prehodnocovať ani cieľová suma.. Pri väčšom navýšení poistných súm si vás však poisťovňa znovu preverí cez "zdravotný dotazník", preto sa už na začiatku odporúča mierne pridať na poistných sumách (napr. ak plánujete čoskoro úver a podobne).
4. Chýba poistka do dôchodkového veku
Ak vás poisťovňa príjme do poistenia na dohodnutú poistnú dobu na základe pravdivo vyplneného zdravotného dotazníka na začiatku poistenia - už vás nemôže odmietnuť, zmluvu zrušiť a podobne, a to ani ak sa vám zdravotný stav o rok, dva, desať, či dvadsať rokov zhorší. Preto platí všeobecné odporúčanie: poistite sa až do dôchodkového veku.
5. Nepoistili ste si kritické choroby
Pri vážnejších chorobách môžete prísť o váš pravidelný príjem aj na niekoľko rokov, prípadne úplne z važných zdravotných problémov. Špeciálna či zahraničná liečba tiež nie je zadarmo. Preto sa odporúča pripoistiť si kritické choroby a to minimálne na ročný príjem. Ideálne je vybrať si možnosť dvoj- až troj-ročný.
6. Poistenie smrti nepokryje vaše záväzky
Ak máte napríklad hypotéku, je výhodné poistiť si smrť na klesajúcu sumu, čo je podstatne lacnejšie, ako na fixnú. Nezabúdajte však na úvery pri nastavení životného poistenia ani na blízkych, ktorí sú závislí od vášho príjmu. Naopak, ak ste slobodní, bez záväzkov (resp. váš majetok prevyšuje záväzky), nepotrebujete toto pripoistenie. Ak áno, tak na minimum.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.