Ešte predtým, než obal plný vajíčok vložíte do nákupného košíka, skontrolujte si niekoľko vecí. Pomôžu vám totiž zistiť, aké vajíčko si vlastne kupujete.
Nepozerajte na obal, ale priamo na vajce
Nepozerajte na obal, kde nájdete len baliareň či triediareň vajec, ale priamo na vajíčko. Čím nižšie bude počiatočné resp. prvé číslo na vajíčku, tým lepšie. Tie absolútne najlepšie vajíčka v BIO kvalite sú označené číslom 0 a 1. Viac napovedia riadky nižšie:
- 0XX - vajce s označením začínajúcim sa číslom 0 je to najlepšie, čo môžete v obchodoch dostať. Jedná sa o ekologický chov sliepok s veľkým výbehom a v malých skupinkách. Možno ich kúpiť na farmárskych trhoch, vo vybraných obchodoch a niektorých väčších reťazcoch.
- 1XX - jednotkou označujeme na Slovensku vajíčka z tzv. voľného výbehu. Tu je o niečo nižšia kvalita, no stále je na veľmi dobrej úrovni. Možno ich kúpiť vo vybraných obchodoch a niektorých väčších reťazcoch.
- 2XX - sú vajíčka z podstieľkového chovu. Sú to vajcia s dobrou kvalitou, no neodporúča sa ich napríklad konzumovať v surovom stave.
- 3XX - označenie, ktoré napovie jediné - tieto vajíčka pochádzajú z klietkového chovu, čo znemaná, že sa jedná o vajcia najnižšej kvality. Sú samozrejme omnoho lacnejšie, ako ostatné typy. Treba však brať na vedomie, že sliepky sa v klietkach môžu pohybovať len veľmi mierne a zrejme nikdy nevideli slnečné svetlo.
Písmená SK, CZ či PL určujú krajinu pôvodu. Ak chcete slovenské vajcia, vyberajte tie, čo majú skratku SK. Ďalšie čísla hovoria o konkrétnom hospodárstve. Napríklad: 3 SK VK 6 - 7 môžete identifikovať ako vajíčko od sliepky z klietky, pochádza zo Slovenska, z oblasti Veľký Krtíš. Čísla 6 - 7 určujú presné miesto pôvodu.
Označenie vajíčok podľa veľkostí
- S: malé, do 53 g
- M: stredné, od 53 g do 63 g
- L: veľké, od 63 g do 73 g
- XL: veľmi veľké, 73 g a viac
Ako zistiť, či je vajce čerstvé
1. Rozbite vajíčko na tanieri
Ak je žĺtok pevný, nerozteká sa a bielok okolo tvorí druhý, takmer rovnako pevný kruh, vajce je čerstvé. Ak sa bielok rozteká do šírky, pôsobí vodnato a žĺtok je plochý, vajce je staré.
2. Ponorte nerozbité vajce do pohára s vodou
Ak zostáva ležať na dne, je veľmi čerstvé. Ak sa stavia na špičku, ale nepláva k hladine, od znášky uplynul asi týždeň. Ak vyplávalo širšou stranou hore, je staré dva až tri týždne. Princíp je v tom, že vajce má na svojom širšom konci vzduchovú bublinu, ktorá má v super čerstvom vajci najviac 4 milimetre, pri čerstvom najviac 6 milimetrov. Ako vajce starne, bublina sa zväčšuje a pri ponorení vajca do vody pôsobí ako plavák.
Koľko vydrží vajíčko?
Trvanlivosť vajca je 28 dní od znesenia. Predtým ako skonzumjete vajíčko, je potrebné sa uistiť, či nie je prasknuté. Pokiaľ je, pravdepodobne sa dovnútra dostal vzduch a tuky v ňom mohli zoxidovať. Ak takto v chladničke ležalo už nejakú dobu, je pravdepodobne, že vajíčko je pokazené.
Pokiaľ vajíčka pochádzajú z ekologického resp. poctivého chovu a spotrebujete ich približne do 10 dní, úplne bez problémov ich možno skladovať aj pri izbovej teplote. V chladničke vydržia asi 4-5 krát dlhšie, no je potrebné dodržať jedno pravidlo: ak už vajíčko raz dáte do chladničky, nenechávajte ho vonku dlhšie ako 2 hodiny. Ono sa totiž "spotí" a môžu sa v ňom rozmnožovať rôzne nepríjemné baktérie.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.