Komu môžete predať pôdu a komu nie

Roland Regely | rubrika: Článok | 4. 8. 2017
Chystáte sa predávať poľnohospodársku pôdu? Pamätajte na to, že ju nemôžete predať komukoľvek.
Komu môžete predať pôdu a komu nie

Zdroj: Shutterstock

Už sú to tri roky čo parlament schválil zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku. Zákon zaviedol obmedzenia, ktoré sa týkali najmä prevodu, teda predaja, kúpy, darovania alebo zámeny takýchto pozemkov.

Od vstupu Slovenska do Európskej únie prišlo Slovensko o 3,42 % poľnohospodárskej pôdy, čo je v prepočte 66 897 hektárov. Legislatívny zámer bol teda zrejmý. Uprednostniť pri kúpe pozemkov miestnych poľnohospodárov, u ktorých je predpoklad, že nebudú meniť poľnohospodársky charakter pôdy (vynímať pôdu z fondu).

Ďalším dôvodom prijatia zákona bola aj snaha obmedziť špekulatívny nákup pôdy, ku ktorému dochádzalo najmä zo strany zahraničných investorov cez nastrčené slovenské obchodné spoločnosti.

Čo všetko je poľnohospodársky pozemok a čo nie

Kataster pojem poľnohospodársky pozemok nepozná, preto na liste vlastníctva budete pozemok s týmto prívlastkom hľadať márne. Ide o širší pojem pre viaceré druhy produkčne potenciálnych pozemkov, ktoré sú v katastri evidované ako:

  • orná pôda,
  • chmeľnice,
  • vinice,
  • ovocné sady,
  • trvalé trávne porasty.

Naopak, za poľnohospodársky pozemok sa nepovažuje záhrada, pozemok v zastavanom území obce (intraviláne) alebo pozemok mimo zastavaného územia obce, ak:

  • je pozemok určený na iné ako poľnohospodárske využitie (napr. stavebný pozemok),
  • je jeho možnosť poľnohospodárskeho využitia obmedzená,
  • je jeho výmera menšia ako 2 000 m2,
  • je priľahlý k stavbe, s ktorou svojím umiestnením a využitím tvorí funkčný celok.

Kto môže nadobudnúť vlastnícke právo k poľnohospodárskemu pozemku?

Pôdu už neprevediete na kohokoľvek. Nadobúdateľ musí mať na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sídlo najmenej 10 rokov a musí vykonávať poľnohospodársku výrobu ako podnikanie najmenej tri roky pred dňom uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku (ďalej len "nadobúdateľ").

Nadobúdateľom môže byť aj fyzická osoba, ktorá vykonáva najmenej tri roky pred dňom uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku poľnohospodársku výrobu v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo v inom pracovnoprávnom vzťahu u osoby, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu ako podnikanie.

Súvisiace články:

  • Slovenská pôda by mohla byť dostupnejšia aj pre cudzincov
  • Prezident Kiska podpísal zákon o ústavnej ochrane pôdy

Ako prepísať pôdu

Zákon presne určuje aj postup, ktorý treba pri predaji dodržať. Vlastník je povinný zverejniť ponuku na prevod vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku najmenej na 15 dní v Registri zverejňovania ponúk prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku na webovom sídle ministerstva pôdohospodárstva a zároveň musí túto ponuku zverejniť v rovnakom čase aj na úradnej tabuli v obci, kde sa poľnohospodársky pozemok nachádza. Zverejnenie ponuky na úradnej tabuli je bezplatné.

Kto môže kúpiť pôdu

Prednostné právo na nákup má ako prvý poľnohospodár, ktorý vykonáva poľnohospodársku činnosť v rámci obce, v druhom kroku v rámci susednej obce, v treťom v rámci Slovenska a vo štvrtom kroku sa táto pôda stáva voľným artiklom. Rešpektujú sa aj práva dedičov a reštitučné nároky.

Ešte predtým, než podpíšete zmluvu

To, či sú splnené všetky podmienky na nákup overuje okresný úrad, v ktorého obvode je poľnohospodársky pozenmok v evidencii. Žiadosť je potrebné podať ešte pred uzavretím zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku.

Okresný po splení podmienok vydá nadobúdateľovi osvedčenie do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti, v obzvlášť zložitých prípadoch vydá osvedčenie najneskôr do 60 dní.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok