Už sú to tri roky čo parlament schválil zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku. Zákon zaviedol obmedzenia, ktoré sa týkali najmä prevodu, teda predaja, kúpy, darovania alebo zámeny takýchto pozemkov.
Od vstupu Slovenska do Európskej únie prišlo Slovensko o 3,42 % poľnohospodárskej pôdy, čo je v prepočte 66 897 hektárov. Legislatívny zámer bol teda zrejmý. Uprednostniť pri kúpe pozemkov miestnych poľnohospodárov, u ktorých je predpoklad, že nebudú meniť poľnohospodársky charakter pôdy (vynímať pôdu z fondu).
Ďalším dôvodom prijatia zákona bola aj snaha obmedziť špekulatívny nákup pôdy, ku ktorému dochádzalo najmä zo strany zahraničných investorov cez nastrčené slovenské obchodné spoločnosti.
Čo všetko je poľnohospodársky pozemok a čo nie
Kataster pojem poľnohospodársky pozemok nepozná, preto na liste vlastníctva budete pozemok s týmto prívlastkom hľadať márne. Ide o širší pojem pre viaceré druhy produkčne potenciálnych pozemkov, ktoré sú v katastri evidované ako:
- orná pôda,
- chmeľnice,
- vinice,
- ovocné sady,
- trvalé trávne porasty.
Naopak, za poľnohospodársky pozemok sa nepovažuje záhrada, pozemok v zastavanom území obce (intraviláne) alebo pozemok mimo zastavaného územia obce, ak:
- je pozemok určený na iné ako poľnohospodárske využitie (napr. stavebný pozemok),
- je jeho možnosť poľnohospodárskeho využitia obmedzená,
- je jeho výmera menšia ako 2 000 m2,
- je priľahlý k stavbe, s ktorou svojím umiestnením a využitím tvorí funkčný celok.
Kto môže nadobudnúť vlastnícke právo k poľnohospodárskemu pozemku?
Pôdu už neprevediete na kohokoľvek. Nadobúdateľ musí mať na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sídlo najmenej 10 rokov a musí vykonávať poľnohospodársku výrobu ako podnikanie najmenej tri roky pred dňom uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku (ďalej len "nadobúdateľ").
Nadobúdateľom môže byť aj fyzická osoba, ktorá vykonáva najmenej tri roky pred dňom uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku poľnohospodársku výrobu v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo v inom pracovnoprávnom vzťahu u osoby, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu ako podnikanie.
Súvisiace články:
- Slovenská pôda by mohla byť dostupnejšia aj pre cudzincov
- Prezident Kiska podpísal zákon o ústavnej ochrane pôdy
Ako prepísať pôdu
Zákon presne určuje aj postup, ktorý treba pri predaji dodržať. Vlastník je povinný zverejniť ponuku na prevod vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku najmenej na 15 dní v Registri zverejňovania ponúk prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku na webovom sídle ministerstva pôdohospodárstva a zároveň musí túto ponuku zverejniť v rovnakom čase aj na úradnej tabuli v obci, kde sa poľnohospodársky pozemok nachádza. Zverejnenie ponuky na úradnej tabuli je bezplatné.
Kto môže kúpiť pôdu
Prednostné právo na nákup má ako prvý poľnohospodár, ktorý vykonáva poľnohospodársku činnosť v rámci obce, v druhom kroku v rámci susednej obce, v treťom v rámci Slovenska a vo štvrtom kroku sa táto pôda stáva voľným artiklom. Rešpektujú sa aj práva dedičov a reštitučné nároky.
Ešte predtým, než podpíšete zmluvu
To, či sú splnené všetky podmienky na nákup overuje okresný úrad, v ktorého obvode je poľnohospodársky pozenmok v evidencii. Žiadosť je potrebné podať ešte pred uzavretím zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku.
Okresný po splení podmienok vydá nadobúdateľovi osvedčenie do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti, v obzvlášť zložitých prípadoch vydá osvedčenie najneskôr do 60 dní.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.