Európa aj Slovensko v roku 2017 ekonomicky porastú
Na krízové obdobie rokov 2008 – 2009 si už málokto spomenie, ale až dnes vyprchali jej ekonomické dôsledky a v tomto roku sa prvýkrát od krízy očakáva, že všetky krajiny východnej a strednej Európy dosiahnu rast HDP. Dokonca na úrovní presahujúcej tri percentá. Podľa prognózy Národnej banky Slovenska nebude naša krajina zaostávať a rast HDP sa odhaduje na 3,1%, v ďalšom roku na 4,2 a smelý odhad na rok 2019 počíta s nárastom HDP k úrovni 4,6%.
Tieto pozitívne výsledky však môže dosahovať Slovensko aj vďaka svojej výhodnej geologickej polohe a rastu celého okolitého priestoru. Netreba totiž zabúdať, že Slovensko si drží ekonomickú kondíciu aj vďaka tomu, že je nielen výrobcom automobilov, ale aj vyhľadávaným miestom pre logistické zariadenia v regióne strednej a východnej Európy.
Zaujímavé miesto na podnikanie
„Stredná a východná Európa sú stále zaujímavým miestom na podnikanie,“ uviedol Carlo Vivaldi, riaditeľ divízie pre strednú a východnú Európu skupiny UniCredit. Pozitívom, ktoré naznačuje budúci rast je aj zvýšený objem podnikateľských úverov, ktoré rozhýbali ekonomickou silou regiónu. Mauro Giorgio Marrano, koordinátor pre strednú a východnú Európu na útvare Strategických a korporátnych prognóz skupiny UniCredit na margo východnej a strednej Európy dodal: „Dá sa očakávať, že počas rokov 2017-2018 zaznamenajú takmer všetky krajiny nárast v poskytovaní úverov, pričom zaostávajúce krajiny budú postupne dobiehať rozdiel. Pomer nesplácaných úverov by sa mal naďalej znižovať, pričom úroveň ziskovosti bude vyššia ako v západnej Európe.“
Slovensko oživí svetový obchod
Podľa analýzy UniCredit Bank Austria Research Austria – Real Estate Country Facts možno medzi hlavné faktory ekonomického rastu ekonomiky na Slovensku zaradiť stabilný nárast súkromnej spotreby a rastúce investície, pričom v roku 2018 by k tomu mali významnou mierou prispieť čisté reálne vývozy. Dokonca z analýzy vyplynulo, že hospodársky rast v Čechách i na Slovensku je značne vyšší ako v eurozóne. Výdavky domácností tiež prispejú k rastu domáceho dopytu a slovenská ekonomika bude mať úžitok z očakávaného oživenia svetového obchodu. Nezaostáva však ani naša najsilnejšia zbraň – výroba automobilov, ktorá v budúcom roku prinesie taktiež svoje ovocie.
Bublina nehrozí
Hoci sa na Slovensku v ostatných mesiacoch odohráva realitný boom a mnohí už hovoria o možnosti bubliny, Národná banka Slovenska tieto dohady rozptyľuje. Hodnoty kompozitného indexu, teda hodnotenie vývoja ceny bývania na meter štvorcový sa na začiatku roka 2017 posunuli pri bytoch až do rizikového pásma, no o bubline hovoriť nemožno. Reality budú aj pre ďalšie roky jednou z najlepších investičných možností v celom regióne Európy. Avšak z klasických bytov a domov sa záujem presunie skôr do komerčnej sféry.
Podľa novej správy medzinárodnej konzultačnej spoločnosti Colliers International vydanej na MIPIM, čo je najväčšia európska prehliadka nehnuteľností a investičných príležitostí v Cannes, zostáva realitný trh v celej Európe stabilným a bezpečným útočiskom pre aktíva, a to aj napriek politickým, ekonomickým, demografickým, technologickým a ďalším faktorom, ktoré majú vplyv na zmeny a neistotu v tomto segmente.
Správa Colliers ukazuje zrejmú koreláciu medzi rastom počtu pracovných miest v kancelárskych priestoroch a obratom z investícií v administratívnom segmente v poslednom ekonomickom a investičnom cykle.
Novou príležitosťou sú komerčné nehnuteľnosti
Damian Harrington, vedúci EMEA prieskumu v Colliers International, hovorí: Tešíme sa, že v roku 2017 a ďalej, budú existovať príležitosti v rôznych odvetviach v Európe. Z trhov, ktoré pokračovali v raste v roku 2016 majú kapacitu pokračovať v získavaní investícií Španielsko, Holandsko a Poľsko. Fínsko, Česká republika, Maďarsko a Rumunsko už menej. Napriek tomu mnohé z týchto trhov sú konfrontované so špecifickými politickými výzvami, s ktorými sa musia vysporiadať.“
Jednou z nových príležitostí na rast v Európe aj na Slovensku bude extrémne rastúci segment komerčných nehnuteľností. Tomu totiž nahráva ako rozvoj podnikania, tak aj samotnej zamestnanosti. Vytváranie nových pracovných miest stimuluje aj vznikanie komerčných priestorov. Podľa spoločnosti CBRE objem transakcií na českom trhu komerčných nehnuteľností v roku 2016 narástol približne o 1 miliardu eur na 3,7 miliardy eur a na Slovensku sa medziročne takmer zdvojnásobil na približne 850 miliónov eur. Tieto úrovne investícií boli rekordné, no rast v tomto segmente sa predpokladá aj naďalej.
Marek Mittaš
Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu. Ďalšie články autora.