Stratu alebo krádež cestovných dokladov bezodkladne na miestnej polícii, ktorá o tom vystaví potvrdenie. S ním treba zájsť na zastupiteľský úrad SR alebo generálny konzulát, ktorý pre návrat domov vydá náhradný cestovný doklad. Ten má časovo obmedzenú platnosť a slúži iba na jednorazovú cestu späť na Slovensko.
Doklady sa našli, dá sa s nimi ešte cestovať?
Odpoveď znie nie. Údaje o takomto doklade boli vložené do informačného systému, a preto pri každej kontrole sa hľadí na takýto doklad ako na neplatný. Na hraniciach či letisku vás nepustia, lebo cestujete s ukradnutým alebo strateným dokladom.
Čo robiť, keď v danej krajine Slovensko nemá zastupiteľský orgán
Slovenský občan nachádzajúci sa v krajine, kde SR nemá diplomatické zastúpenie, sa môže pri strate, krádeži cestovného dokladu alebo peňazí, obrátiť na ktorýkoľvek iný zastupiteľský úrad členskej krajiny EÚ pôsobiacu v danom štáte a požiadať o nevyhnutnú pomoc.
Koľko stojí náhradný cestovný pas
Na vydanie náhradného cestovného dokladu je potrebné zaplatiť poplatok 10 eur a pripojiť k nemu 2 fotografie pasového formátu. Rovnako je nutné aj dokázať svoju totožnosť.
Strata alebo odcudzenie ostatných dokladov
- Vodičský preukaz - stratu alebo odcudzenie vodičského preukazu máte povinnosť nahlásiť okresnému dopravnému inšpektorátu do siedmich dní.
- Osvedčenie o evidencii a technické osvedčenie vozidla - stratu alebo krádež osvedčenia o evidencii a technického osvedčenia vozidla máte povinnosť hlásiť na ktoromkoľvek pracovisku vedenia evidencie vozidiel v Slovenskej republike.
- Ostatné doklady, karty, preukazy - ich stratu/odcudzenie je potrebné hlásiť inštitúciám, ktoré ich vystavili. Ohlásenie týchto strát je nutné vykonať čo najskôr, pretože môže dôjsť k ich zneužitiu.
Poplatky za znovuvybavenie dokladov
Občiansky preukaz:
- Za stratený alebo odcudzený občiansky preukaz zaplatíte v oboch prípadoch správny poplatok 16,50 eur.
- Pri opakovanej strate alebo odcudzení dokladov v priebehu dvoch za sebou nasledujúcich rokov sa správny poplatok zvyšuje na 33 eur.
Oslobodenie od poplatkov:
- Ak sa občianskeho preukazu občana násilím zmocnila iná osoba a táto skutočnosť bola ohlásená na polícii, za podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu nemusíte platiť.
- Od poplatku je oslobodené aj podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu osobou, ktorá má viac ako 60 rokov alebo ak ide o občana s ťažkým zdravotným postihnutím.
Cestovný pas:
- Ak neohlásite bezodkladne stratu, odcudzenie, poškodenie alebo zneužitie cestovného pasu, dopustíte sa priestupku, za ktorý vám môže byť uložená pokuta až do výšky 331 eur.
Ako vybaviť občiansky preukaz: všetko, čo potrebujete vedieť
Ako vybaviť cestovný pas: všetko, čo potrebujete vedieť
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.