Čo treba vedieť pred uzavretím životného poistenia

Roland Regely | rubrika: Článok | 18. 7. 2017
Dnes si už môžete poistiť takmer čokoľvek. Ak by sa vám niečo stalo, životné poistenie aspoň finančne pomôže vašej rodine.
Čo treba vedieť pred uzavretím životného poistenia

Zdroj: Shutterstock

Byť kvalitne poistený a platiť čo najmenej. To je pri poistení zrejme to najdôležitejšie. Poisťovne dnes ponúkajú širokú škálu rôznych životných poistiek. Ako si však vybrať správnu životnú poistku, aby ste boli kvalitne poistený?

Komu sa oplatí uzavrieť životnú poistku

Predovšetkým mladým ľuďom. Keďže sa zisťuje aj zdravotný stav klienta, mladí ľudia sú väčšinou v najlepšej fyzickej kondícii a vtedy je poistka najvýhodnejšia z hľadiska platenia pravidelného poistného, ale aj z hľadiska vyplatenej sumy na konci poistenia. Pre tých starších sa odporúča poistenie pre prípad dožitia, pri ktorom sa zdravotný stav neskúma.

Máte finančné ťažkosti? Poistka nemusí byť dobrý nápad

Klienti s finančnými ťažkosťami by mali životnú poistku dôkladne zvážiť. Vzniká predpoklad, že nebudú schopní platiť poistné počas celej doby trvania poistenia. Ak by sa rozhodli odstúpiť v prvých rokoch trvania poistenia, odkupné hodnoty sú výrazne nižšie ako zaplatené poistné.

Možno pri poistke zamlčať chorobu?

Stáva sa to bežne. Pri vypisovaní zdravotného dotazníka neodpoviete pravdivo, lebo chcete platiť menej. Treba si však dať veľký pozor - ak vám na to poisťovňa príde, môže odstúpiť od zmluvy a pri poistnej udalosti vám nič nezaplatí. Závisí od závažnosti ochorenia, ktoré ste zamlčali.

Na tieto veci sa pýtajte pred podpisom zmluvy

  • Čo konkrétne je kryté v poistení (smrť, dožitie či oboje)?
  • Aké je garantované plnenie (čo určite dostanem)?
  • Čo je kryté v pripoisteniach (aké sú výšky plnenia)?
  • Aký zisk dosahuje poisťovňa, na základe ktorého pripisuje podiely na zisku?
  • Aké sú výluky (kedy vám peniaze nevyplatia)?
  • Aká je výška administratívnych poplatkov?

Akú výšku krytia nastaviť

Záleží v prvom rade na tom, koľko si môžete dovoliť mesačne platiť. Čím je poistná suma vyššia, tým vyššie je aj poistné, ktoré sa bude pravidelne odvádzať na účet poisťovne. Zároveň však platí, že suma, ktorú vám poisťovňa vyplatí v prípade smrti, by mala byť vo výške vášho ročného príjmu po odpočítaní záväzkov (hypotéka, úver a podobne).

Čo vám môže zvýšiť výšku poistného

Pred uzavretím životnej poistky myslite aj na to, že v prípade, že vaše zamestnanie patrí do skupiny rizikových povolaní, vaše poistenie môže vyjsť o niečo drahšie. Takisto môže výsledné poistné navýšiť prevádzkovanie vybraných rizikových športov. Aj samotné odkladanie uzavretia životnej poistky spôsobí, že každý rok cena poistenia z dôvodu vyššieho veku bude vychádzať drahšie.

Životná poistka by mala slúžiť vám, nie poisťovni

Životnú poistku treba v prvom rade chápať ako spôsob zabezpečenia a nie ako sporenie. Ľudia si častejšie poisťujú majetok ako seba. A pritom oni sú práve najčastejším zdrojom príjmu. Poistenie je teda spôsob, ako si zabezpečiť prijem v prípade nepredvídateľných udalostí, ktoré mi zabránia ďalej zarábať peniaze.

Súčasne s tým si treba jednoznačne povedať, či sa idem poistiť alebo sporiť. Veľa ľudí, ktorí majú uzavretú poistku nevedia, či si sporia, či sú len poistení alebo oboje. Ak je vašim cieľom poistiť sa, odporúčam využiť produkt, ktorý je určený na poistenie, napr. samostatné úrazové alebo rizikové poistenie.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok