Mama, prvý človek, ku ktorému cítime lásku. Bez jej lásky sa žije smutno a o jej lásku stojíme; či už si to niekto prizná alebo nie; či sme veľkí alebo malí.
Spôsob ako osláviť tento deň alebo aký darček mame venovať, je na osobnom zvážení. No iste každú mamu poteší telefonát, osobné stretnutie, pohladenie či bozk od svojho dieťaťa.
Na Slovensku sa pripomína každý rok vždy druhú májovú nedeľu.
Najviac si tento deň snáď „užijú“ práve matky školopovinných detí, kde sa na školách a predovšetkým materských školách pripravujú rôzne predstavenia, prípadne sa vyrábajú malé darčeky.
Najčastejším darom pre maminku je kvetina, pohľadnica či nejaká sladkosť.
Kedy vznikol deň matiek
Oslava matky a materstva siaha hlboko do histórie. Už v dávnej antike sa dajú nájsť isté formy osláv materstva – napríklad oslavy bohyne Rhey, matky všetkých bohov a podobne.
Za predchodcu súčasného sviatku sa považuje tzv. Nedeľa matiek, ktorá sa oslavoval v Anlicku v 16. storočí vždy vo štvrtú pôstnu nedeľu pred Veľkou nocou.
Prvý oficiálny deň matiek bol oslavovaný druhú májovú nedeľu v roku 1914 v Spojených štátoch amerických. Jeho vyhláseniu predchádzalo úsilie Anny Reeves Jarvisovej, ktorá bojovala za práva matiek.
Po americkom vzore bola veľkou propagátorkou tohto sviatku dcéra prezidenta prvej Československej republiky Alica Masaryková. U nás sa tak tento sviatok začas sláviť od roku 1923.
Po druhej svetovej vojne bol zatlačovaný do úzadia a viac preferovaný bol sviatok Medzinárodného dňa žien.
Od roku 1989 jeho význam opäť vzrástol.
Ako sa slávi deň matiek vo svete
Iste je prekvapením pre nejedného Slováka, že sa Deň matiek oslavuje celosvetovo, i keď nie všade je to práve druhá májová nedeľa.
V Rusku a v krajinách, ktoré sa nachádzajú v jeho susedstve sa deň matiek slávi 8. marca spolu s medzinárodným dňom žien. V tento deň si matky pripomínajú napríklad v Kazachstane, Albánsku, Moldavsko, Uzbekistan, Vietnam, Slovinsko a ďalšie.
V arabskom svete patrí matkám deň jarnej rovnodennosti. Prvý krát sa slávil v Egypte v roku 1956 a postupne sa pripájali aj ostatné krajiny Blízkeho východu.
Zaujímavosťou je napríklad Maďarsko, Španielsko, Portugalsko či Rumusko, kde sa deň matiek oslavuje prvú nedeľu v máji.
Druhá májová nedeľa patrí matkám vo viac ako 80-tich krajinách sveta.
V Taliansku sa prvýkrát pripomenul deň matiek 24. decembra ako „Deň matky a dieťaťa“. Počas druhej svetovej vojny sa však tento deň nepripomínal. Z jeho opätovnými oslavami začali Taliani až na konci 50-tych rokov a to taktiež druhú májovú nedeľu.
Presný prehľad dátumov dňa matiek a krajín nájdete vo Wikipedii.
Zdroj foto: Pixabay