Tlačová agentúra SITA prednedávnom informovala, že v septembri roku 2016 počet hypotekárnych zmlúv dosiahol hranicu dvestotisíc. Od tej doby už pribudlo zhruba ďalších 7-tisíc hypoték.
V medziročnom porovnaní je to nárast o 6,2 %
Banky schválili ku koncu marca 207 497 nových zmlúv na hypotekárne úvery. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska, v medziročnom porovnaní je to nárast o 6,2 %. Ku koncu marca minulého roka ich bolo totiž 195,4 tisíca. Hranicu 100 tisíc úverov banky prekročili v júni 2007, dvestotisícovú hranicu v septembri 2016 a stav zmlúv každomesačne narastá.
Nesplatené istiny presahujú 5,6 mld. eur
Počet uzavretých zmlúv z reálne čerpaných hypotekárnych úverov bol na konci tretieho mesiaca tohto roka vyše 153 tisíca. Celková výška nesplatených istín z hypotekárnych úverov predstavovala 5,62 mld. eur. Celková menovitá hodnota vydaných hypotekárnych záložných listov, čo sú dlhopisy kryté záložným právom k nehnuteľnosti, bola na konci marca vo výške 4,65 mld. eur. Celková menovitá hodnota predaných hypotekárnych záložných listov predstavovala 4,535 mld. eur.
Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne.
Ceny bytov? V roku 2017 tie najvyššie
Ceny bytov na Slovensku narástli podľa Asociácie realitných maklérov medziročne v priemere o 7% . Najväčší dopyt bol po malých 1-izbových a 2-izbových bytoch, v tejto kategórii zaznamenali najväčší nárast byty v Žiline (31,3 %), Trnave (19,2 %) a Košiciach (12,3 %). V rámci Bratislavy bol najžiadanejšou lokalitou Ružinov, kde cena jednoizbových bytov stúpla až o neuveriteľných 17,2 %. Najmenej rástli 4-izbové byty, pozemky a novostavby všetkých veľkostí.
Krátke viazanosti sú stále ešte výhodné
Výhodný úrok na krátku viazanosť 3 rokov ponúkajú všetky banky. Rozdiely v ponúkaných úrokoch sú minimálne. Väčšie rozdiely sú však v podmienkach, ktoré musíte splniť, aby ste sa k želanej sadzbe dostali. Treba aj povedať, že okrem výhodných sadzieb banky ponúkajú aj rôzne benefity, ktorými sa snažia prilákať klientov - odpustenie poplatkov, preplatenie nákladov na kataster, rovnaký úrok pre všetkých.
100% financovanie omnoho menej dostupné
Podľa nových podmienok získa financovanie od 90% do 100% iba jeden z desiatich klientov. Hypoték vo výške 80% až 100% bude môcť byť po novom maximálne len 40%. Viac ako osemdesiatpercentné financovanie teda získajú len štyria klienti z desiatich.
Vízia NBS je jasná. Postupne chce dosiahnuť to, aby ľudia disponovali vlastnými zdrojmi financií. V priebehu nasledujúcich rokov plánuje zmeniť financovanie nehnuteľností na maximálne 70% zo zdrojov banky a 30% zo zdrojov klienta.
Paradoxne si zvyšok, teda 30% bude môcť klient požičať z banky v rámci spotrebného úveru. Štandardne sú úrokové sadzby na spotrebných úveroch niekoľkonásobne vyššie ako na hypotékach. Ďalšou možnosťou je mať stavebné sporenie.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.