Virtuálna mena Bitcoin láme rekordy. Za rok ztrojnásobia svoju hodnotu

Roland Regely | rubrika: Článok | 23. 5. 2017
Kurz kybernetickej meny Bitcoin v predošlých dňoch vystúpil na nový rekord nad 1400 dolárov za jednotku a za posledný rok sa zvýšil na viac ako než trojnásobok.
Virtuálna mena Bitcoin láme rekordy. Za rok ztrojnásobia svoju hodnotu

Zdroj: Shutterstock

Kurz bitcoinu sa dnes dostal nad hranicu 1400 USD/BTC a dosiahol nový rekord. Hodnota digitálnej meny sa počas uplynulého roka strojnásobila. Dôvodom jej aktuálneho nárastu je zvýšenie dopytu po bitcoine v Japonsku, kde je už legálnym platidlom. Informoval o tom britský server BBC.

Internetová platforma Cryptocompare, ktorá monitoruje globálne obchodovanie s bitcoinom na desiatkach búrz, uviedla, že približne 50 percent zobchodovaných objemov počas uplynulých 24 hodín bolo na menovom páre bitcoin/japonský jen.

Historicky najviac od spustenia meny

"Postoj Japoncov k bitcoinu sa v poslednom čase zlepšil, keďže je považovaný za legálnu formu platby," uviedol zakladateľ stránky Cryptocompare Charles Hayter. Bitcoin posilnil až o 3 percentá na európskej burze Bitstamp, kde sa jeho kurz dostal až na 1437 USD/BTC, čo je najviac od spustenia meny v roku 2008.

V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška hodnota digitálnej meny vyskočila o vyše 200 percent. Aktuálny kurz znamená, že celková hodnota bitcoinov v obehu v súčasnosti predstavuje takmer 25 miliárd USD (22,87 miliardy eur).

Prvýkrát drahší ako zlato

Hodnota kybernetickej meny Bitcoin prvýkrát prekonala cenu jednej unce zlata. Na konci štvrtkového obchodovania sa jeden Bitcoin predával za 1268 dolárov, zatiaľ čo zlato stálo 1233 dolárov za trojskú uncu.

Terajšia vysoká hodnota Bitcoinu je pripisovaná rastúcemu dopytu v Číne. Podľa čínskych úradov sa táto kybernetická mena používa k prevodom peňazí do zahraničia.

Ako vznikol Bitcoin

Bitcoin vznikol v roku 2009 ako alternatíva oficiálnych mien a počas rokov sa presadil ako popredná kybernetická mena sveta. Vytvára ju sieť počítačov so špecializovaným softvérom naprogramovaným tak, aby uvoľňoval nové virtuálne mince stabilným a postupne sa spomaľujúcim tempom.

Mena platiaca na celom svete

Bitcoin peniaze sú dostupné kdekoľvek na svete kde máte k dispozícií internetové pripojenie, na mieste teda nezáleží. Bitcoin je postavený na distribuovanej sieti. Overovanie transakcie sa šíri medzi aplikáciami nainštalovanými na používateľských počítačoch, ktoré legitimitu transakcie overujú.

Medzi príjemcom meny a odosielateľom nie je postavená žiadna inštitúcia. To je základný kameň bezpečnosti a anonymity ktorú Bitcoin poskytuje.

Ako ho možno získať u nás

Bitcion možno získať (alebo predať) cez zmenárne Bitcoin - napríklad Bitstamp.net (Veľká Británia) alebo BitStock.com (Česká republika a Slovensko).

Bitstamp.net (GB) patrí medzi najväčšie Bitcoin burzy na svete. Obchoduje sa tu iba v USD a je teda potrebné počítať s poplatkami za konverziu medzi USD a EUR.

BitStock.com (ČR/SK) je burza pre Slovenskú a Českú republiku. Na burze je možné obchodovať v EUR alebo CZK. Táto burza je zaujímavá tým, že na rozdiel od ostatných búrz si tu užívatelia posielajú Bitcoin priamo medzi sebou, a je tak nemožné ich ukradnúť.

Kde sú skryté peniaze resp. Bitcoiny

Svoju "peňaženku", ako sa súbor s vašimi dátami zvykne nazývať, vlastníte sami. V systéme nie je nikto kto by mohol váš účet zmraziť nedopatrením či systémovou chybou. Súbor s dátami môžete prenášať na USB kľúči, alebo inom médiu a tak ho mať dostatočne chránený pred zneužitím.

Transakcie sú zadarmo

V súčasnosti sú transakcie medzi jednotlivými používateľmi zadarmo, v budúcnosti sa počíta so zrýchlenými platbami za symbolický poplatok.

  • Prečítajte si aj: Bitcoin čelí veľkým výzvam, v hre sú aj ďalšie meny

Kde sa najčastejšie používa Bitcoin

Bitcoin vo svete využívajú najmä na platby za online služby, priaznivci tejto meny ju integrujú do online obchodov, webhostingov, dokonca programátori sú ňou platení za služby ktoré poskytujú záujemcom o ich prácu.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok