S príchodom nového roka sa priblížila rodičom škôlkarov, ktorých deti dovŕšia do 31.8.2017 šesť rokov, aj povinnosť zapísať dieťa do základnej školy. V čase od 1. do 30. apríla 2017 sa rodičia musia rozhodnúť, ktorú školu svojmu dieťaťu vyberú.
Čo si zistiť o škole predtým, než tam pošlete svoje dieťa
Mnohé z informácií sa dajú vyčítať napríklad aj z internetovej stránky základnej školy. Ale veľmi dôležitým zdrojom informácií bývajú rady od známych či vyučujúcich, deň otvorených dverí či telefonický rozhovor s vedením základnej školy.
Otázky, ktoré si treba položiť pred zápisom
- aký býva maximálny počet detí v jednej triede?
- zlučujú sa triedy vo vyšších ročníkoch?
- majú učitelia kvalifikáciu na vyučovanie na prvom stupni?
- kde sa nachádza jedáleň, školský klub a telocvičňa a v akom sú stave?
- aký je výber záujmových krúžkov v škole?
- môžu si deti vybrať cudzí jazyk už na prvom stupni?
- aké cudzie jazyky sa v škole učia a kto ich učí?
- majú učitelia cudzích jazykov predpísanú kvalifikáciu?
- otvára škola špecializovanú triedu, napríklad so zameraním na prírodne vedy, informatiku či cudzie jazyky?
- majú deti na škole kdispozícii počítače s internetom? Ak áno, od ktorého ročníka?
- má škola vlastnú internetovú stránku s aktuálnymi údajmi?
- spolupracuje škola so psychológom, ktorý chodí priamo do školy?
- na aké aktivity a koľko je potrebné doplácať?
- aká je vybavenosť jednotlivých tried pomôckami?
- koľko žiakov - absolventov základnej školy sa dostane na strednú školu bez väčších problémov?
Zvážte aj výsledky škôl v národných testoch
Rodičia, ktorí pre svoje deti vyberajú najlepšiu školu, často zvažujú aj vzdialenosť od domova, kvalitu výučby cudzích jazykov či vybavenie školy. A jedným z kritérií sú napríklad aj výsledky škôl v celonárodných testoch.
Veľmi užitočný nástroj na získavanie informácií o škole ponúka stránka ministerstva školstva mapaskol.iedu.sk. Umožňuje porovnať sozpočty škôl, vývoj počtu žiakov aj učiteľov alebo výsledky v celonárodných testoch v minulých rokoch detí. Ďalší portál s podrobnými informáciami o školách vedie aj mimovládna organizácia Ineko na stránke skoly.ineko.sk.
Ako dopadli testy základných škôl
Celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl (Testovanie 5-2016) sa uskutočnilo 23. novembra 2016 na 1 485 základných školách. Z toho bolo 1 344 základných škôl s vyučovacím jazykom slovenským, 125 s vyučovacím jazykom maďarským, 15 s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským a 1 škola s vyučovacím jazykom ukrajinským.
V matematike sú najlepšie výsledky v Bratislavskom kraji, najslabšie v Košickom
Z hľadiska kraja sú výsledky piatakov z matematiky nasledovné: Najúspešnejší v matematike boli žiaci BA kraja a najmenej úspešní boli žiaci z KE kraja. Žiaci BA kraja(5 429 žiakov) dosiahli priemernú úspešnosť 71,2 %, žiaci TN kraja (4 566 žiakov) 68,5 %, žiaci ZA kraja (6 252 žiakov) 67,3 %, žiaci TT kraja (4 664 žiakov) 64,6 %, žiaci NR kraja (5 330 žiakov) 61,7 %, žiaci BB kraja (5 162 žiakov) 56,8 %, žiaci PO kraja (7 461 žiakov) 56,4 % a žiaci KE kraja (6 422 žiakov) 55,4 %.
Testovanie piatakov v Bratislave dopadlo najlepšie pre súkromnú ZŠ na Bajkalskej, priemerná úspešnosť dosiahla až 89%. Nasleduje Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium na Teplickej a súkromná ZŠ na Znievskej ulici. Najhoršie výsledky z matematiky v rámci Bratislavy dosahovali žiaci na školách Vihorlatská, Biskupická a Borinská.
Testovanie piatakov v Košiciach dopadlo najlepšie pre ZŠ so sídlom na ulici Slobody, Lermontovovej a Palackého. Priemerná úspešnosť sa pohybovala od 82 do 89 percent, rovnako ako v hlavnom meste. Najhoršie výsledky z matematiky dosiahli školy s názvom ulice Bankov, Ľ. Podjavorinskej a Slobody.
Výsledky žiakov z matematiky v porovnaní s národným priemerom podľa okresov sú nasledovné: Výsledky silne vecne významne lepšie ako národný priemer dosiahli žiaci z okresov Bratislava I a Bratislava IV. Výsledky silne vecne významne horšie ako národný priemer dosiahli žiaci z okresov Gelnica, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Vranov nad Topľou.
Slovenský jazyk a literatúra dopadli takmer rovnako ako matematika
Z hľadiska kraja sú výsledky žiakov zo slovenského jazyka a literatúry nasledovné: Najúspešnejší boli žiaci BA kraja a najmenej úspešní boli žiaci z KE kraja. Žiaci BA kraja (5 383 žiakov) dosiahli priemernú úspešnosť 70,3 %, žiaci TN kraja (4 565 žiakov) 67,5 %, žiaci ZA kraja (6 251 žiakov) 66,2 %, žiaci TT kraja (3 857 žiakov) 65,3 %, žiaci NR kraja (4 344 žiakov) 64,2 %, žiaci BB kraja (4 521 žiakov) 61,3 %, žiaci KE kraja (5 999 žiakov) 57,0 % a PO kraja (7 461 žiakov) 56,8 %.
Najlepšie školy v Bratislave v rámci testovania slovenského jazyka a literatúry sú Novohradská, Batkova, Teplická. Naopak najhoršie sa umiestnili Vihorlatská, Vlastenecké námestie a Drotárska.
V košiciach je poradie škôl v rámci testovania slovenčiny nasledovné. Najlepšie sa umiestnili školy Lermontovova, Slobody a Palackého. V testoch dopadli najhoršie ZŠ Bankov, Ľ. Podjavorinskej a Galaktická.
Výsledky žiakov zo slovenského jazyka a literatúry v porovnaní s národným priemerom podľa okresov sú nasledovné: Výsledky silne vecne významne lepšie ako národný priemer dosiahli žiaci z okresu Bratislava I. Výsledky silne vecne významne horšie ako národný priemer dosiahli žiaci z okresov Gelnica, Kežmarok a Vranov nad Topľou.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.