Priemerná výška dlhu slovenských dlžníkov sa medziročne výrazne znížila. Zatiaľ čo v roku 2015 činila priemerná výška dlhu 1 450 eur, vlani klesla o takmer 42 % na 845 eur. Údaje pochádzajú z pravidelných analýz spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.
Muži a východniari vedú rebríček dlhov
Častejšie a viac si požičiavajú muži (53 % dlžníkov s priemerným dlhom 926 eur), zatiaľ čo podiel žien tvorí 47 % a ich priemerný dlh činí 765 eur.
Najviac dlžníkov (16,1 % z celej SR s priemerným dlho 919 eur) pochádza z Košického kraja, nasledujú kraje Nitriansky (15,9 % dlžníkov, priemerný dlh 888 eur) a Prešovský (13,9 % dlžníkov, priemerný dlh 920 eur), kde majú dlžníci súčasne aj najvyššie záväzky. Najmenšie čiastky si požičiavajú dlžníci z Bratislavského kraja, ktorí s priemerným záväzkom 829 eur tvoria iba 5,5 % slovenských dlžníkov.
Výška priemerného dlhu sa razantne znížila
"Oproti predchádzajúcemu roku sa priemerný záväzok slovenských dlžníkov veľmi razantne znížil, čo iste súvisí aj so stále sa zlepšujúcou ekonomickou situáciou na Slovensku a nízkou úrovňou nezamestnanosti. Najviac dlžníkov pochádza z Košického kraja, kde v súčasnej dobe dosahuje miera nezamestnanosti takmer 13 percent," uvádza Markéta Kolářová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK.
Súvisiace články:
Dlhy v produktívnom i postproduktívnom veku
Slovenskí muži i slovenské ženy majú najvyšší priemerný dlh (1 007 eur, resp. 830 eur) vo veku medzi 45 a 54 rokov. Zadlžení sú takisto ľudia v postproduktívnom veku 65 a viac rokov s priemerným dlhom 788 eur. Dlžníci v najvyššej vekovej kategórii opäť pochádzajú predovšetkým z Košického a Nitrianskeho kraja.
"Zadlženosť ľudí vo veku nad 65 rokov je veľký problém, keďže z priemerného dôchodku vo výške okolo 426 eur sa dlhy splácajú veľmi ťažko. Z našich skúseností navyše vieme, že si ľudia v pokročilom veku veľmi často berú úvery namiesto svojichrodinných príslušníkov, ktorí by z rôznych dôvodov úver nedostali a väčšinou ani nie sú schopní tieto záväzky sami splácať," dodáva Markéta Kolářová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK.
Viac ako jeden dlh má len desatina dlžníkov
Viac ako 11% slovenských dlžníkov má viac ako jeden dlh. Pri splácaní dlhov sú trochu aktívnejšie ženy.
Ženy kupujú vraj aj to, čo nepotrebujú
Pri nakladaní s financiami má viac než pätina žien (22 %), ale len 17 % mužov sklon kupovať aj veci, ktoré nutne nepotrebujú, ale pripadajú im cenovo výhodné. Len o niečo viac než tretina žien (34 %) má jasný prehľad o svojich výdavkoch, zatiaľ čo u mužov ide o 42 % opýtaných. Ženy tiež horšie hodnotia svoju celkovú finančnú situáciu. Pred koncom mesiaca sa minú peniaze každej siedmej žene (15 %), ale len desatine mužov (10 %).
Ženy sa zodpovednejšie stavajú k situácii, v ktorej by pre výpadok príjmov mali problém so splácaním svojich záväzkov. Viac než 15 % žien, ale len 9 % mužov by v takejto situácii požiadalo svojho veriteľa o odklad splátok, kým si nenájdu nové zamestnanie.
"Ženy často nemajú takú možnosť sporiť peniaze a majú o niečo menší prehľad o svojich financiách než muži. Zároveň sú však zodpovednejšie pri splácaní svojich záväzkov a keď sa dostanú do finančných problémov, volia vhodnejšie spôsoby ich riešenia - sú predovšetkým komunikatívnejšie. Len 17 % z nich je ale ochotných znížiť výdavky v prípade, že by museli uhradiť svoje záväzky z nečakane znížených príjmov.
Muži prijímajú aktívnejšie opatrenia pri riešení svojich finančných problémov - svoje úspory by na splácanie záväzkov použilo 28 % z nich. V prípade žien by na svoje úspory siahlo len 23 %," spresňuje Markéta Kolářová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.