Najlepšie mesto pre život je Viedeň. Už ôsmykrát

Roland Regely | rubrika: Článok | 28. 3. 2017
Viedeň je už po ôsmykrát najlepším mestom pre život, naopak najhoršie sa stále žije v irackej metropole Bagdad. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka, ktorý zostavuje konzultačná spoločnosť Mercer.
Najlepšie mesto pre život je Viedeň. Už ôsmykrát

Zdroj: Shutterstock

Prieskum hodnotí celkom 231 miest. Pri zostavovaní rebríčka Mercer vychádza z desiatok kritérií - hodnotí napríklad politickú stabilitu, úroveň zdravotnej starostlivosti, kriminalitu, možnosti rekreácie alebo kvalitu dopravy v danej lokalite.

Prvá desiatka takmer nezmenená

V prvej desiatke zostávajú západoeurópske mestá, po novom sa na desiatom mieste umiestnila Bazilej. Vystriedala tak na tejto pozícii austrálske Sydney. Naopak globálne centrá ako je Londýn, Paríž, Tokio a New York sa opäť nedostali ani medzi najlepších 30 a zaostávajú za väčšinou veľkých miest Nemecka, Škandinávie, Kanady, Nového Zélandu a Austrálie.

Bratislava v prvej stovke

Bratislava sa v rebríčku umiestnila na 83. mieste. V rámci stredoeurópskych krajín je v dolnej polovici. Pred ňou je Viedeň, ktorá opäť obhájila svoje prvé miesto, potom Praha, ktorá je na 69. mieste, Budapešť, ktorá skončila na 78. mieste, a poľská Varšava na 81. mieste. Za Bratislavou je len Kyjev (174. miesto).

Bratislava sa stáva čoraz atraktívnejšou destináciou pre zahraničných turistov. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že za prvý kvartál roka 2016 v porovnaní s minulým obdobím zaznamenalo hlavné mesto až 25-percentný nárast počtu návštevnosti a prenocovaní v slovenskej metropole. Uviedla to predsedníčka predstavenstva Bratislava Tourist Board Alžbeta Melicharová.

Zároveň sa zvyšuje aj počet prenocovaní, v uplynulom roku to bolo 2.200.000, priemerná dĺžka pobytu zahraničného turistu v Bratislave sa pohybuje okolo dvoch nocí. Práve tieto priemerné dĺžky prenocovaní sú podľa Melicharovej pre samosprávy najdôležitejšie, pretože z nich plynú financie pre mestá, obce a regióny.

Najviac turistov prichádza podľa nej z Česka, Nemecka, Rakúska, Veľkej Británie, Talianska, Poľska, USA, Číny, Francúzska, Španielska či Maďarska.

Teroristické útoky zahýbali s rebríčkom

O šesť miest sa na 27. miesto pre teroristické útoky prepadol Brusel, o 11 miest si na 133. miesto pohoršil pre politickú nestabilitu Istanbul. V rámci Európy sa podľa prieskumu najhoršie žije v Sarajeve (171. miestp), v Tirane (188. miesto) a v Minsku (189. miesto).

Najhoršie z rebríčka vychádza Irak

Celosvetovo je okrem Bagdadu najhorším mestom pre život stredoafrické Bangui, hlavné mesto Haiti Port-au-Prince, jemenské hlavné mesto Saná alebo sudánsky Chartúm. Na siedmom mieste odspodu je sýrsky Damask.

Rebríček TOP 10 miest

1. Viedeň, Rakúsko

2. Zurich, Švajčiarsko

3. Auckland, Nový Zéland

4. Mníchov, Nemecko

5. Vancouver, Kanada

6. Dusseldorf, Nemecko

7. Frankfurt, Nemecko

8. Ženeva, Švajčiarsko

9. Kodaň, Dánsko

10. Bazilej, Švajčiarsko

10. Sydney, Austrália

Rebríček 10 krajín s najhorším umiestnením

222. Conakry, Guinea

223. Kinshaa, Kongo

224. Brazzaville, Kongo

225. Damašk, Sýria

226. N'Djamena, Čad

227. Khartoum, Sudán

228. Port au Prince, Haiti

229. Sana'a, Yemen

230. Bangui, Stredoafrická republika

231. Bagdád, Irak

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok