Banky poriadne pritvrdili. Získať hypotéku je od marca omnoho ťažšie

Roland Regely | rubrika: Článok | 20. 3. 2017
Avízované zmeny v rámci hypotekárnych úverov sú od marca 2017 skutočnosťou. Národná banka Slovenska sprísnila podmienky poskytovania hypoték, banky už hľadajú spôsoby, ako ich nariadenia naplniť.
Banky poriadne pritvrdili. Získať hypotéku je od marca omnoho ťažšie

Zdroj: Shutterstock

Zrejme najťažšie podmienky k získaniu hypoték v histórii. Tak možno charakterizovať naplnenie snahy Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá pred dvoma týždňami zaviedla sprísnenie podmienok pre žiadateľov o hypotekárny úveru.

Dostupnosť hypoték sa výrazne obmedzí

Omnoho viac papierovania, dôkladnejšie preverovanie schopnosti splácať a 100-percentné hypotéky len pre tých najbonitnejších. Presnejšie povedané, hypotéku do výšky 100 percent z ceny nehnuteľnosti získa jeden z desiatich žiadateľov konkrétnej banky. Navyše viac ako 80-percentné financovanie získa menej ako polovica žiadateľov, presnejšie len štyria z desiatich.

Ak teda žiadateľ nemá finančnú rezervu na pokrytie zvyšnej sumy, bude musieť vykryť rozdiel spotrebným úverom (niekoľkonásobne vyšší úrok ako pri hypotéke) alebo prostredníctvom stavebného úveru v stavebnej sporiteľni.

 

Okrem životného minima aj rezerva každý mesiac

Po novom banka sleduje aj to, či žiadateľovi zostane po odpočítaní mesačnej splátky za hypotekárny úver a životného minima aj finančná rezerva. Tá sa pohybuje niekde na hranic 5 percent z čistého príjmu. Doposiaľ to bolo len spomínané životné minimum.

Automaticky to vylučuje žiadateľov s nízkym príjmom. Pomôcť môže napríklad aj to, či ste ako žiadateľ schopný pridať do úveru spoludlžníka.

Výška rezervy sa bude postupne zvyšovať. Kým teraz je to 5%, o pár mesiacov, resp. v júni to už bude 10% a od leta roku 2018 bude potrebné mať finančnú rezervu viac ako 20%.

Príjem 3 mesiace? Málo. Po novom pol roka

Z vyššie uvedeného vyplýva, že na výšku poskytnutej čiastky vplýva najmä výška príjmov. Tie si banka po novom skontroluje s dlhším časovým rozpätím. Kým doteraz stačili tri mesiace, v súčasnosti budete potrebovať zdokladovať svoje príjmy za 6 mesiacov. Ak ste menili zamestnanie a ste v novej práci len 3-4 mesiace, banka vám započíta zvyšné mesiace ako mesiace s príjmom 0, čo v konečnom dôsledku môže byť kľúčový faktor pri neschválení hypotéky.

Živnostníci musia preukázať aj aktuálny príjem

Zatiaľ, čo doteraz museli živnostníci pred schvaľovaním hypotéky priniesť daňové priznanie, po novom sa sleduje aj ich aktuálny príjem, takže budú musieť doložiť aj výpisy z účtu.

Stres test môže byť veľký problém

Po novom musia banky pred schvaľovaním zohľadňovať výšku splátky s pripočítaním 2 percent, resp. navýšiť úrok o 2%. Klient získa hypotéku len v prípade, že je schopný ju splácať aj vtedy, ak by mala o 2 percentá vyšší úrok.

Zbavte sa dlhov, úverov a kreditiek

Predtým, než pôjdete do banky žiadať o hypotéku, pokúste sa minimalizovať svoje dlhy. Pri bežných úveroch sa berie do úvahy mesačná splátka, pri konktokorentoch (povolené prečerpanie) a kreditných kartách vstupuje do hry suma od 3 do 5 percent z celkového úverového rámca.

Byt či dom? Pravidlá sú rozdielne

Po novom všeobecne platí, že na financovanie bytu môžete získať viac percent ako na financovanie domu. Pri bytoch môžete získať aj 100%, pri financovaní hypotéky na rodinný dom je to maximálne 90%. Dokonca pri financovaní apartmánu je to len 70%.

Napokon aj dobrá správa

Hypotéka pre mladých bude od apríla dostupnejšia. Zvyšuje sa totiž jej príjmová hranica. Nárok na ňu budú mať tí mladí, ktorých priemerný príjem nepresiahne 1 287 eur. Oproti súčasnej hranici je to nárast o 131,30 eura.

 

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok