Kedy sa študentovi oplatí podať daňové priznanie

Roland Regely | rubrika: Článok | 17. 3. 2017
Aj napriek tomu, že študenti často nemajú pravidelný príjem, vzťahuje sa na nich rovnaká výška nezdaniteľnej sumy, ako na iných daňovníkov. Pozrime sa na to, kedy musí študent podať daňové priznanie.
Kedy sa študentovi oplatí podať daňové priznanie

Zdroj: Shutterstock

Študentov zaraďujeme medzi skupinu osôb, ktorým sa veľmi často oplatí podať daňové priznanie. Nezáleží pritom na tom, či ide o študentov strednej školy alebo vysokej školy. Študenti stredných škôl častokrát pracujú mimo školského roka - počas letných mesiacov, a študenti vysokých škôl aj počas semestra. Väčšinou pracujú na základe dohody o brigádnickej práci študentov.

Kedy je daňové priznanie pre študenta povinnosť

Daňové priznanie k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie 2016 je povinný podať každý študent, ak vlani mal celkové zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 1 901,67 eura. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený.

A kedy sa to oplatí

Daňové priznanie za rok 2016 sa študentom oplatí podať vtedy, ak počas roka 2016 boli zamestnaní a za rok 2016 mali základ dane zo závislej činnosti (hrubé príjmy znížené o odvody platené zamestnancom) v úhrne nižšie ako 3 803,33 eura. Daňové priznanie sa im okrem toho oplatí podať tiež vtedy, ak si u zamestnávateľa neuplatňovali nezdaniteľnú časť základu dane.

Ak napríklad študent vlani pracoval na dohodu a počas roka si neuplatňoval nezdaniteľnú sumu (nepodpísal vyhlásenie na zdanenie príjmov), zamestnávateľ mu z príjmu strhával preddavky na daň. Túto daň môže dostať od štátu naspäť, ak podá daňové priznanie. Daňový preplatok sa vráti iba v prípade, že je väčší ako 5 eur.

Ak mal študent príjmy zo zahraničia

Ak študent pracoval aj v zahraničí a poberal príjem zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí, takýto príjem sa zahrňuje do celkových zdaniteľných príjmov. V tomto prípade nemôže študent požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie a ak jeho celkový zdaniteľný príjem v roku 2016 presiahol sumu 1 901,67 eura, vzniká mu povinnosť podať daňové priznanie.

Príjmy z cudziny, ak boli zdanené môže vyňať zo zdanenia. Spôsob zdanenia upravujú medzinárodné zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.

Aký typ daňového priznania treba podať

Ak študent pracoval v minulom roku na dohodu alebo riadny pracovný úväzok, ide o príjmy zo zamestnania, ktoré musí priznať na tlačive typu A. Ak by mal aj napríklad príjem z prenájmu nehnuteľností, je povinný podať daňové priznanie typu B.

  • Predlžujete si lehotu na podanie DP? Stiahnite si vzor oznámenia

Daňové priznanie online uľahčí mnohé

Dnes už nie je potrebné kŕčovito vypĺňať žiadosť manuálne, navyše v obavách, či je ten-ktorý riadok správne vyplnený. Na internetovej stránke Finančnej správy SR je možnosť vyplniť tlačivo - daňové priznanie k dani z príjmov FO typ A za rok 2016 v Katalógu elektronických formulárov s využitím zapracovaných logických riadkových kontrol a takto vyplnené tlačivo vytlačiť a predložiť daňovému úradu.

To znamená, že systém vám s vypĺňaním pomôže, poradí, čo do aktuálneho riadku treba zadať a upozorní vás na chybu.

Nezdaňované príjmy

Od dane z príjmov sú okrem iných oslobodené aj:

  • dávky a príspevky z nemocenského, dôchodkového a sociálneho poistenia, ako napr. sirotský dôchodok a invalidný dôchodok,
  • štipendiá poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu, vysokými školami a obdobné plnenia poskytované zo zahraničia,
  • štipendiá poskytované žiakom podľa zákona o odbornom vzdelávaní a príprave.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok