Milióny ľudí na Slovensku si čoskoro budú môcť vybaviť každodennú agendu z pohodlia domova. Aspoň taká je vízia tzv. smart city, konceptu, ktorý sa udomácňuje aj na Slovensku, no zatiaľ je to len nesmelý začiatok.
Čo vlastne znamená smart city
Koncept Smart cities znamená, že mestá budú kľúčom a uzlom pre budovanie novej synergickej infraštruktúry, ktorú potrebujeme pre ekonomiku 21. storočia. Tá bude o spracovaní dát, o udržateľných energiách a zdieľanej ekonomike.
Koncept smart cities, teda inteligentných miest pochádza z Nemecka, kde firmy v minulosti zadefinovali, že vďaka rozvoju internetu a digitalizácie sa zmení celý systém fungovania spoločností, ktoré dokážu zefektívniť výrobné a pracovné postupy a zvýšiť tak efektivitu, priniesť úspory a vyššiu pridanú hodnotu.
Slovenské mestá to už, zdá sa, pochopili tiež a iniciatíva smart cities teraz prichádza aj od nich. Majú veľký záujem na tom, aby sa im vytvárali právne rámce a platformy, kde si môžu vymieňať skúsenosti a kde môžu žiadať o prefinancovanie niektorých projektov.
Čo to znamená pre bežného človeka
Pre bežného človeka to znamená, že ak žije v meste, čoskoro začne využívať modernú mestskú hromadnú dopravu. Bude svedkom toho, ako sa začnú vytláčať autá na nečistý pohon. Smart city budú upozorňovať na profesie budúcnosti a budú sa snažiť motivovať mladých ľudí, aby sa o nich uchádzali. Celý priemysel sa má transformovať a má byť čistejší a zdravší.
Všetko sa skrátka bude prispôsobovať trendu, ktorý by nás mal priviesť k uhlíkovo neutrálnej ekonomike v roku 2050. To je ale samozrejme ešte veľmi ďaleká budúcnosť.
O smart cities bojujú aj samosprávy
Podľa prieskumu IT spoločnosti DATALAN patrí zavádzanie nových elektronických služieb a aplikácií medzi aktuálne priority samospráv. Tieto plány v prieskume potvrdilo až 88,5% respondentov. Ďalšou výzvou je bezpečnosť, na ktorú sa prioritne plánujú zamerať dve tretiny samospráv.
"Každoročne preto predstavujeme najnovšie technologické možnosti a inovatívne riešenia, ktoré je možné okamžite nasadiť do prevádzky," povedal na úvod stretnutia člen predstavenstva DATALANu Ľuboš Petrík, ktorý v spoločnosti zodpovedá za rozvoj segmentu samosprávy.
Najväčšie ambície má Bratislava
Podľa primátora hlavného mesta, Iva Nesrovnala, je to cesta, ako riešiť problémy, ktorým čelia európske mestá. "Chceme využívať potenciál, ktorý máme - blízkosť rakúskeho hlavného mesta Viedeň. Táto oblasť bola identifikovaná ako jeden z rozvojových regiónov Európy,"
Konkretizovať ďalej nechcel, no nedávno spomenul napríklad aj ambíciu zaviesť inovatívne prístupy pri parkovaní, prevádzke verejného osvetlenia, nakladaní s odpadmi, pri organizácii dopravy, plánovaní energetickej úspornosti budov, ochrane životného prostredia či využívaní zrážkovej vody.
V hlavnom meste už napríklad pribudli dve nové lavičky (Primaciálne námestie), ktoré ponúkajú oveľa viac, ako iba možnosť sadnúť si a odpočívať. Majú minimalistický dizajn, no ukrývajú moderné technológie. "Inteligentné" lavičky vedia nabiť telefón či hodinky a poskytujú pripojenie na internet cez wi-fi. Energiu k tomu berú zo Slnka. Ak sa osvedčia, postupne ich v Bratislave bude viac.
Investícia z EÚ
Koncept Smart city má na Slovensku pomôcť naplniť aj Európska investičná banka. Tá je pripravená naliať na Slovensku do inteligentných riešení 150 až 200 miliónov eur.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.