Príležitostné príjmy a daň z nich podľa Finančnej správy

Roland Regely | rubrika: Článok | 9. 3. 2017
Ako zdaniť príležitostný príjem? Aké výdavky možno uplatniť pri takomto type príjmu? V tomto článku nájdete všetky praktické info o príležitostných príjmoch.
Príležitostné príjmy a daň z nich podľa Finančnej správy

Zdroj: Shutterstock

Privyrobiť si môže ktokoľvek, či už ide o fyzickú osobu - občana, podnikateľa či dokonca spoločníka eseročky. Vytvoriť prezentáciu, reklamu na Facebooku, grafický návrh alebo čokoľvek iné, čo daná osoba vykonáva popri svojej bežnej činnosti. Takýto príjem sa podľa zákona považuje za tzv. ostatný príležitostný príjem fyzickej osoby a uplatňuje sa naňho oslobodenie od dane z príjmov do sumy 500 eur ročne.

Zákon si mnohí interpretujú po svojom

Mnoho ľudí si tento zákon interpretuje rôzne. Napríklad tak, že príjem do tejto výšky nie je nutné nikde uvádzať (v daňovom priznaní ani v ročnom zúčtovaní dane), neplatí sa z neho daň z príjmov ani žiadne odvody. Na druhej strane podnikateľ, ktorý ho vyplatil, si za podmienky že ide o službu či činnosť, ktorá súvisí s jeho zdaňovaným príjmom, môže dať odmenu za príležitostnú prácu do daňových nákladov.

Za takýmto účelom je potrebné mať vyhotovenú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka. Môže byť pomenovaná ako zmluva o dielo, príkazná zmluva a často môže ísť napríklad aj o tzv. nepomenované zmluvy v zmysle § 51 Občianskeho zákonníka, nazvané niekedy aj podľa skutočného obsahu: napr. zmluva o spolupráci.

Prečo ich treba vytvárať? Podnikateľ totiž potrebuje účtovný doklad, resp. aj doklad, ktorý preukazuje, že išlo o oprávnený daňový výdavok vynaložený za účelom dosahovania príjmov - a takým dokladom zmluva je.

 

Pozor na chyby, finančná správa príležitostný príjem vykladá inak

Podľa informácií dostupných na stránkach Finančnej správy sa možno dozvedieť, že príležitostný príjem môže byť od dane oslobodený, len ak je dosiahnutý bez zmluvy resp. akéhokoľvek dokladu či vzťahu.

To znamená, že príjem dosiahnutý na základe takejto zmluvy podľa Finančnej správy nie je oslobodený a jeho príjemcovia by ho mali zdaniť v daňovom priznaní. To znamená aj zaplatiť daň 19% a keďže ide o ostatný príjem, je potrebné zaplatiť aj zdravotné poistenie (14%).

Skutočne oslobodené príjmy sú teda podľa výkladu Finančnej správy príjmy nezdokladované zmluvou. Nejedná sa o náhodný, jednorazový príjem, ale o činnosť fyzickej osoby, ktorá je príležitostná a je v protiklade s príjmom, ktorý fyzická osoba dosahuje na základe uzatvorenej zmluvy napr. podľa Zákonníka práce, Občianskeho zákonníka alebo Obchodného zákonníka.

Čo z toho vyplýva pre občanov s príležitostným príjmom

Poďme si to teda zrekapitulovať. Ak prácu realizuje občan, odmena za prácu pri zmluve o dielo má byť len príležitostná. Je to nepravidelný, skôr "náhodný" príjem. Tento príjem musí občan zdaniť sám v daňovom priznaní, pričom príjem je do 500 eur oslobodený od dane. To znamená, že v priznaní uvedie výšku týchto príjmov zníženú o sumu 500 eur, podľa údaja z priznania zdravotná poisťovňa vypočíta nedoplatok na poistnom (14 % z rozdielu dosiahnutého príjmu mínus výdavky - ak nejaké boli).

V takomto prípade však podľa vyššie uvedených informácií od Finančnej správy je najlepšie nepodpisovať žiadnu zmluvu a dohodnúť sa len ústne. Ak už je aj zmluva uzatvorená, neuvádzajte v nej pracovný čas, mohlo by to tak tvoriť dojem, že sa jedná o závislú činnosť a zdôraznite v nej, že druhá strana úlohu vykonala samostatne bez závislosti príkazov objednávateľa. Za takýto príjem nie je potrebné platiť odvod do Sociálnej poisťovne, len do zdravotnej poisťovne.
Objednávateľ nemusí platiť za zhotoviteľa (občana) odvody do Sociálnej ani do zdravotnej poisťovne

Čo z toho vyplýva pre podnikateľa

Odmena za dielo je príjmom z podnikania. Podnikateľ zdaní príjem v daňovom priznaní. Z takéhoto príjmu zaplatí odvody do Sociálnej, ako aj zdravotnej poisťovne.

Čo z toho vyplýva pre zamestnanca

 

Ak má práca robená na základe zmluvy o dielo znaky závislej činnosti, posudzuje a zdaňuje sa ako príjem zo závislej činnosti, nie ako príležitostný príjem. V tomto prípade musí platiteľ odmeny takýto príjem zamestnancovi plne zdaniť. Zamestnanec si nemôže uplatniť na tento príjem oslobodenie od dane do výšky 500 eur, čiže aj on svoj príjem v plnom rozsahu zdaňuje. Objednávateľ odvedie za zamestnanca a za seba odvody do zdravotnej a Sociálnej poisťovne.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok