O cenách roamingu sa diskutuje už niekoľko rokov. Teraz, zhruba po desiatich rokoch konečne prišlo definitívne riešenie. Zástupcovia členských krajín EÚ, europarlamentu a Európskej komisie sa pred pár dňami zhodli na podobe poplatkov, ktoré si od júna budú môcť navzájom účtovať mobilní operátori za využívanie roamingových služieb. Aj keď schvalovanie zákona bola niekoľkokrát posunuté a oddialené, toto rozhodnutie je už definitívne
Regulácia začne platiť od 15. júna 2017. Mení sa to, že Brusel stanovil maximálne ceny veľkoobchodných poplatkov, ktoré si operátori môžu účtovať za služby v cudzom štáte. Túto neformálnu dohodu ešte musia potvrdiť členské štáty EÚ a parlament.
Sú známe aj veľkoobchodné ceny
Od leta tohto roku budú platiť nové veľkoobchodné ceny. Maximálne 0,032 eur za minútu hovoru, za SMS správu len 0,01 eura a za 1 giga internetu zaplatíte maximálne 7,70 eur. Dobrá informácia pre používateľov internetu je ešte aj fakt, že cena za internet sa bude každý rok znižovať. 6 eur január 2018, 4,50 eura január 2019, 3,50 eura január 2020, 3 eurá január 2021.
Z vyššie uvedeného je teda zrejmé, že zákazníci budú platiť klasické domáce ceny, ktoré majú v zmluve so svojim operátorom. Počíta sa aj s tým, kedy by človek trávil väčšinu času v zahraničí, alebo si naopak kúpil SIM-kartu v zahraničí s výhodnejším tarifom a používal ju dlhodobo u nás. Potom má operátor možnosť účtovať príplatky za roaming. Otázkou tiež je, či sa vďaka tejto regulácii nezvýšia domáce ceny. Na to si budeme musieť počkať až na kroky operátorov.
Čaká nás kvalitný internet aj v zahraničí
Stropy cien pre veľkoobchod by mali byť stanovené tak, aby bolo aj naďalej možné vykonávať údržbu a modernizáciu sietí, aby ľudia mohli všade využívať bezproblémové pripojenie - z najfrekventovanejších dovolenkových oblastí do najvzdialenejších regiónov Európe.
Keďže práve využívanie mobilných dát rástlo v posledných rokoch exponenciálne a očakáva sa, že tento nárast bude pokračovať, najdôležitejšou súčasťou reformy je nový strop cien za prenos dát v zahraničí.
V súvislosti so zrušením poplatkov za roaming sa tiež očakáva prudký nárast používania údajov v zahraničí, pretože spotrebitelia už nebudú musieť vyhľadávať prístupové body (hotspots) k službám WiFi, aby si zabezpečili cenovo dostupné surfovanie.
Pre bežných spotrebiteľov ide o veľmi dôležitú zmenu. Nebude tak potrebné vypínať mobilné dáta na hraniciach, a bude možné kontrolovať e-maily, používať navigáciu, a iné dnes už veľmi obľúbené služby prostredníctvom mobilov za "domáce ceny".
Preskúmanie pravidiel každé dva roky
Komisia bude musieť každé dva roky predložiť správu o fungovaní týchto pravidiel a v prípade potreby navrhnúť nové stropy cien. Prvá správa sa má predložiť do 15. decembra 2019.
Ďalšie kroky
Predsedníctvo v nadchádzajúcich týždňoch predloží výsledok rokovaní na schválenie členskými štátmi. Nové pravidlá sa musia zaviesť do 15. júna 2017, aby sa poplatky za roaming mohli zrušiť, ako sa stanovuje v nariadení o roamingu prijatom v roku 2015.
Zarobia na tom operátori z juhu
"Zarábajú na tom južné krajiny ako Taliansko alebo Španielsko, tie to vyhrali," povedal člen Rady Českého telekomunikačného úradu, Ondřej Malý. Podľa neho existuje riziko, že si operátori nájdu iné spôsoby, ako si za služby nechať platiť aj naďalej.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.