Od posledného prieskumu sa čisté bohatstvo slovenských domácností výrazne prepadlo, reálne takmer o štvrtinu. ECB zastrešovala prieskum o bohatstve domácností už druhýkrát. Začala ho robiť po kríze, aby sa centrálne banky lepšie vedeli zorientovať v pomeroch na úrovni domácností.
V rámci aktuálne zverejneného prieskumu na úrovni eurozóny, do ktorého sa zapojili aj Maďarsko a Poľsko, malo Slovensko tretie najmenšie čisté bohatstvo po Litve a Maďarsku. Polovica domácností si počíta bohatstvo do sumy 50,3 tisíca eur. Po krajinách najviac postihnutých krízou ako Cyprus či Grécko a Slovinsku bolo práve Slovensko krajinou s najväčším prepadom.
Menej bohatstva, viac záväzkov
Oproti výsledkom predošlých prieskumov sa Slováci paradoxne majú horšie, ako v roku 2010. Majú totiž nižší objem finančných aktív ako v roku 2010. Naopak úvery a finančné záväzky rastú a zároveň sa zvýšila aj nominálna hodnota nesplatených dlhov. Výsledkom poklesu hrubého bohatstva domácností a rastu zadlženia je pokles celkového čistého bohatstva domácností.
Slováci vlastnia najmä nehnuteľnosť a auto
Hlavným zdrojom bohatstva slovenských domácností sú predovšetkým nehnutľnosti, automobily, majetok súkromného podnikania a cennosti. Takmer 94 % domácností vlastní reálne aktíva aspoň v jednej z menovaných foriem. V rámci eurozóny Slovensko patrí medzi tie krajiny, ktoré majú vysokú mieru vlastníctva vlastného bývania - viac ako 85%.
Šetríme viac ako v minulosti
Podstatné zastúpenie majú vklady, ktoré vlastní 88 % domácností, ďalšie formy finančných aktív sú zastúpené v menšej miere. Poistné produkty využíva viac ako 15 % domácností. Len menej ako 4 % slovenských domácností má vo svojom portfóliu zložitejšie finančné produkty ako sú akcie, podielové fondy, dlhopisy a ostatné finančné produkty a ich hodnota v portfóliu domácností nepresahuje 6 % hodnoty vlastnených aktív.
Slovákov od sporenia neodrádzajú ani klesajúce úroky. Práve naopak, objem vkladov uložených v bankách stúpa. Podľa štatistík Národnej banky Slovenska to na konci prvého polroka bolo viac ako 30 miliárd eur, čo je o deväť percent viac ako vlani.
Európa a Slovensko v číslach
50,3 tis. eur je stredná hodnota aktív slovenských domácností.Celkovo má polovica Európanov čistý majetok do 104-tisíc eur. Tá bohatšia však priemerné hodnoty vytiahne až k hodnote 223-tisíc eur. Na Slovensku je majetková nerovnosť menšia, v priemere jedna slovenská domácnosť disponuje čistým bohatstvom 66-tisíc eur.
Bratislava vedie, v zárobkoch aj v dlhoch
Väčšinu bohatstva Slovákov tvorí reálny majetok - nehnuteľnosti. A práve rozdiely na realitnom trhu sú dôvod, prečo sú obyvatelia hlavného mesta bohatší v porovnaní s ostatnými mestami Slovenska. Domácnosti, ktoré tu sídlia, majú tzv. mediánovú hodnotu čistého bohatstva 81 985 eur. Najnižším bohatstvom disponujú domácnosti v banskobystrickom kraji (medián: 40 258 eur).
Zaujímavosťou napríklad je, že v Nemecku má polovica obyvateľstva čisté bohatstvo menšie, len necelých 61-tisíc eur. Druhá polovica obyvateľstva (majetnejšia) však priemer prevyšuje niekoľkonásobne - čisté bohatstvo dosahuje vyše 214-tisíc eur.
Zdroj: NBS, Cupák, Strachotová: výsledky druhej vlny HCFS.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.