Pre ktorého z partnerov je manželstvo výhodnejšie?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 10. 1. 2017
Mnohé páry dnes považujú manželský život za prežitok. Faktom však zostáva, že manželstvo neznamená len zmenu priezviska a obrúčku na prste. Prináša najmä zmenu majetkového statusu a nové povinnosti medzi partnermi.
Pre ktorého z partnerov je manželstvo výhodnejšie?

Zdroj: Shutterstock

Ak nežijete v manželstve, chráňte svoje majetkové záujmy starostlivejšie

Uzatvorením manželstva medzi manželmi vzniká zvláštne majetkové spoločenstvo - bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. V ňom je prevažná väčšina vecí a príjmov nadobudnutých manželmi počas trvania manželstva. Výnimkou sú veci, o ktorých sme informovali v článku: Je manžel povinný dávať vám časť z výplaty?

Obaja manželia majú právo užívať veci v bezpodielovom spoluvlastníctve spoločne; pokiaľ sa manželstvo skončí rozvodom, vyporiada sa majetok nadobudnutý počas manželstva tak, aby z neho každý dostal (aspoň približne) polovicu. 

Medzi druhom a družkou bezpodielové spoluvlastníctvo nevzniká. Nezosobášení partneri sa samozrejme môžu stať spoluvlastníkmi určitých vecí, musí to však výslovne vyplývať zo zmluvy (kúpnej či darovacej). Spoluvlastníctvo však môže byť len podielové a vznikne iba k tým veciam, u ktorých vôľu k jeho vzniku všetky zmluvné strany (teda aj predávajúci či darca) zhodne deklarujú.

Oveľa častejším však býva prípad, keď jeden z partnerov zarába viac; najčastejšie ide o druha - muža, ktorý je v postavení „živiteľa“.

Tento partner financuje nákup väčších vecí, ktoré slúžia k chodu domácnosti a uspokojovaniu potrieb rodiny a v zmluvách býva označený ako jediný nadobúdateľ. Nezriedka sú týmito väčšími vecami aj rodinné domy či byty, v ktorých rodina žije. Ak sa však v uvedenom prípade vzťah nezosobášeného páru skončí, má družka smolu. Pokiaľ je nehnuteľnosť či iný majetok nadobudnutý počas trvania vzťahu vo výlučnom vlastníctve bývalého druha, nemôže si na naň robiť nijaké nároky.

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov teda zaručuje istotu tomu z partnerov, ktorý má nižšie príjmy napríklad preto, že sa vo väčšej miere stará o chod domácnosti či o deti. 

Vlastnícke vzťahy medzi druhom a družkou riešte zmluvne

Ak nie ste s partnerom zosobášení a kupujete akýkoľvek hodnotnejší majetok, je vždy vhodné si vyjasniť, či bude nadobudnutý do výlučného vlastníctva niektorého z vás alebo do podielového spoluvlastníctva. Pokiaľ je nákup majetku financovaný oboma partnermi, mal by byť nadobudnutý do podielového spoluvlastníctva; za účelom predídenia budúcich nezhôd by navyše mala byť uzatvorená písomná zmluva, v ktorej budú uvedení ako nadobúdatelia obaja partneri. 

Ďalším problémom nezosobášených párov, ktorý sa v praxi často vyskytuje, je rekonštrukcia nehnuteľnosti vo vlastníctve len jedného z partnerov. Nezriedka sa stáva, že ten z partnerov, ktorý nehnuteľnosť vlastní, neposkytne na rekonštrukciu nijaké peniaze – práce a materiál naopak reálne financuje ten z partnerov, ktorý nemá k nehnuteľnosti nijaké právo.

Vynaloženie nákladov na rekonštrukciu nehnuteľnosti vo výlučnom vlastníctve jedného z partnerov je možné vyriešiť trojakým spôsobom:

  • Partneri sa môžu dohodnúť, že opravená nehnuteľnosť prejde do ich podielového spoluvlastníctva.
  • Druhou možnosťou je zriadenie vecného bremena doživotného užívania nehnuteľnosti pre toho z partnerov, ktorý rekonštrukčné práce financoval.
  • Treťou možnosťou (ktorá je však najmenej praktická pre harmonický spoločný život a financovanie potrieb spoločnej domácnosti) je uzatvorenie zmluvy, podľa ktorej bude vlastník nehnuteľnosti splácať náklady na rekonštrukciu partnerovi, ktorý ich reálne vynaložil. Pri realizácii poslednej možnosti však dajte pozor na premlčanie – nárok na splatenie dohodnutých čiastok sa vám premlčí za tri roky.

Okrem bezpodielového spoluvlastníctva je výhodou aj vyživovacia povinnosť

Aj keby jeden z manželov nadobudol všetok majetok (vrátane nehnuteľnosti, v ktorej rodina žije) ešte pred uzatvorením manželstva, nemusí sa druhý z manželov báť nedostatku príjmov v dobe, keď kvôli starostlivosti o rodinu nemôže pracovať. Medzi manželmi totiž zo zákona existuje vzájomná vyživovacia povinnosť, a to v takom rozsahu, aby bola životná úroveň oboch manželov v zásade rovnaká.

Určitú výhodu zákon poskytuje aj v prípade rozvodu. Ten z rozvedených manželov, ktorý nie je schopný sa sám živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na tzv. primeranú výživu. Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov od rozvodu; vo výnimočných prípadoch aj dlhšie. Za výnimočnú sa považuje napríklad situácia bývalej manželky, ktorá nie je schopná sa sama živiť ani po uplynutí piatich rokov od rozvodu, pretože sa stará o spoločné dlhodobo choré dieťa. Právo na príspevok na výživu zaniká, ak oprávnený manžel uzatvorí nové manželstvo.

Druh a družka medzi sebou nijakú vyživovaciu povinnosť nemajú – táto však môže výnimočne vzniknúť vtedy, ak spolu majú dieťa. Otec dieťaťa je totiž povinný najdlhšie na dobu dvoch rokov odo dňa pôrodu prispievať matke na úhradu jej výživy a poskytnúť jej aj príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom. Tento príspevok je však nielen časovo obmedzený, ale aj nižší, než výživné medzi manželmi – zákon totiž nestanoví, že životná úroveň druha a družky (t.j. matky a otca) musí byť v zásade rovnaká.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

manžel, Nehnuteľnosť, rozvod

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok