Zoznam najdrahších miest na svete zostavilo aj tento rok britské zoskupenie The Economist Intelligence Unit na základe prieskumu Worldwide Cost of Living 2016. Svetové metropoly sú v ňom zoradené podľa toho, koľko stoja tovary a služby.
Singapur, Zürich, Hongkong
Vrchol rebríčka už tretí rok po sebe patrí jednému z najnavštevovanejších miest Juhovýchodnej Ázie, Singapuru. V Singapure len prenájom 100 metrov štvorcových (m2) veľkého bytu v dobrom stave stojí viac ako 4 500 eur. Druhá priečka patrí metropole nachádzajúcej sa podstatne bližšie k Slovensku. Zürich je zároveň aj najdrahším mestom Európy, dôvodom je posilnenie meny, vysoké mzdy a úmerne vysoké ceny. Treticu najdrahších miest uzatvára Hongkong.
Desať najdrahších miest na svete
- Singapur
- Zürich
- Hong Kong
- Ženeva
- Paríž
- Londýn
- New York
- Kodaň
- Soul
- Los Angeles
Európa až trikrát
Ako jediné mesto nachádzajúce sa v štáte Eurozóny je v rebríčku hlavné mesto Francúzska, Paríž. Aj tam však analytici zaznamenali pokles o 3 miesta, čo mohla spôsobiť klesajúca dôvera v euro. Ostatným európskym mestám naopak náklady narástli. Londýn sa vďaka tomu dostal na 6. miesto. Európske mestá sú vo všeobecnosti najdrahšie v segmente zábavy a rekreácie.
- Pozrite si aj: Londýn už nie je najdrahší na svete, ceny realít klesli
Japonci vypadli z prvej desiatky
Analytici Economist Intelligence Unit porovnávali 133 miest a ceny prinajmenšom 160 produktov a služieb. Nájdeme tam tovary ako napríklad chlieb, víno a benzín ale aj ceny prenájmov, mestskej hromadne dopravy a súkromných škôl. Z prvej desiatky vypadli japonské mestá Tokio a Osaka.
V prípade japonských miest možno pozorovať viditeľné zníženie životných nákladov, hoci aj medzi nimi môžeme nájsť najdrahšie mestá posledných 20 rokov. Najdrahšie Tokyo a Osaka však klesli na jedenáste a štrnáste miesto.
V USA zdražel život
Podľa údajov EIU možno pozorovať aj jednu významnú zmenu v rámci nákladov na život v Amerike. Do prvej desiatky sa v roku 2016 prebojovali mestá ako New York a Los Angeles. New York City, teraz na siedmom mieste, narástol od minulého roka o 15 priečok. Los Angeles preskočilo 19 miest a dostalo sa do top desiatky.
Top 10 miest s najnižšími nákladmi:
- Lusaka, Zambia
- Garborone, Botswana
- Karáčí, Pakistan
- Tunis, Tunisko
- Minsk, Bielorusko
- Johannesburg
- Blantyre, Malawi
- Biškek, Kirgizsko
- Kapské mesto
- Windhoek, Namíbia
Zdroj: The Economist Intelligence Unit
Najlacnejšie mestá Európy
Rozdiely medzi mzdami v európskych mestách sú veľké. Avšak, väčší obnos v peňaženke nemusí automaticky znamenať vyšší bytový štandard. Svetové ekonomické fórum s odvolaním sa na prieskum spoločnosti Glassdoor zverejnilo rebríček 9 najlacnejších miest na život v Európe. Nachádzajú sa v ňom možno až prekvapivo niektoré väčšie metropoly Európy: Marseille, Graz, Barcelona, Lisabon, Atény, Talin, Solún, Porto a Tartu.
Najdrahším mestom Európy je aj v tomto rebríčku Ženeva. Vysoké náklady v porovnaní k príjmom majú aj ľudia žijúci v Zürichu, Londýne či Osle. Tvorcovia rebríčka pri ňom zohľadnili výšku príjmu, prenájmu i objem peňazí, za ktorý si ľudia v jednotlivých krajinách môžu nakúpiť štandardné tovary a služby, vrátane cien potravín, jedla v reštauráciách, dopravy či verejných služieb.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.