Najdrahšie mestá na svete

Roland Regely | rubrika: Článok | 10. 1. 2017
V ktorom svetovom meste sa žije najdrahšie? Každoročný prieskum The Economist Intelligence Unit poukazuje na mestá, kde sú všeobecne najdrahšie služby a tovary.
Najdrahšie mestá na svete

Zdroj: Shutterstock

Zoznam najdrahších miest na svete zostavilo aj tento rok britské zoskupenie The Economist Intelligence Unit na základe prieskumu Worldwide Cost of Living 2016. Svetové metropoly sú v ňom zoradené podľa toho, koľko stoja tovary a služby.

Singapur, Zürich, Hongkong

Vrchol rebríčka už tretí rok po sebe patrí jednému z najnavštevovanejších miest Juhovýchodnej Ázie, Singapuru. V Singapure len prenájom 100 metrov štvorcových (m2) veľkého bytu v dobrom stave stojí viac ako 4 500 eur. Druhá priečka patrí metropole nachádzajúcej sa podstatne bližšie k Slovensku. Zürich je zároveň aj najdrahším mestom Európy, dôvodom je posilnenie meny, vysoké mzdy a úmerne vysoké ceny. Treticu najdrahších miest uzatvára Hongkong.

Desať najdrahších miest na svete

  1. Singapur
  2. Zürich
  3. Hong Kong
  4. Ženeva
  5. Paríž
  6. Londýn
  7. New York
  8. Kodaň
  9. Soul
  10. Los Angeles

Európa až trikrát

Ako jediné mesto nachádzajúce sa v štáte Eurozóny je v rebríčku hlavné mesto Francúzska, Paríž. Aj tam však analytici zaznamenali pokles o 3 miesta, čo mohla spôsobiť klesajúca dôvera v euro. Ostatným európskym mestám naopak náklady narástli. Londýn sa vďaka tomu dostal na 6. miesto. Európske mestá sú vo všeobecnosti najdrahšie v segmente zábavy a rekreácie.

  • Pozrite si aj: Londýn už nie je najdrahší na svete, ceny realít klesli

Japonci vypadli z prvej desiatky

Analytici Economist Intelligence Unit porovnávali 133 miest a ceny prinajmenšom 160 produktov a služieb. Nájdeme tam tovary ako napríklad chlieb, víno a benzín ale aj ceny prenájmov, mestskej hromadne dopravy a súkromných škôl. Z prvej desiatky vypadli japonské mestá Tokio a Osaka.

V prípade japonských miest možno pozorovať viditeľné zníženie životných nákladov, hoci aj medzi nimi môžeme nájsť najdrahšie mestá posledných 20 rokov. Najdrahšie Tokyo a Osaka však klesli na jedenáste a štrnáste miesto.

V USA zdražel život

Podľa údajov EIU možno pozorovať aj jednu významnú zmenu v rámci nákladov na život v Amerike. Do prvej desiatky sa v roku 2016 prebojovali mestá ako New York a Los Angeles. New York City, teraz na siedmom mieste, narástol od minulého roka o 15 priečok. Los Angeles preskočilo 19 miest a dostalo sa do top desiatky.

Top 10 miest s najnižšími nákladmi:

  1. Lusaka, Zambia
  2. Garborone, Botswana
  3. Karáčí, Pakistan
  4. Tunis, Tunisko
  5. Minsk, Bielorusko
  6. Johannesburg
  7. Blantyre, Malawi
  8. Biškek, Kirgizsko
  9. Kapské mesto
  10. Windhoek, Namíbia

Zdroj: The Economist Intelligence Unit

Najlacnejšie mestá Európy

Rozdiely medzi mzdami v európskych mestách sú veľké. Avšak, väčší obnos v peňaženke nemusí automaticky znamenať vyšší bytový štandard. Svetové ekonomické fórum s odvolaním sa na prieskum spoločnosti Glassdoor zverejnilo rebríček 9 najlacnejších miest na život v Európe. Nachádzajú sa v ňom možno až prekvapivo niektoré väčšie metropoly Európy: Marseille, Graz, Barcelona, Lisabon, Atény, Talin, Solún, Porto a Tartu.

Najdrahším mestom Európy je aj v tomto rebríčku Ženeva. Vysoké náklady v porovnaní k príjmom majú aj ľudia žijúci v Zürichu, Londýne či Osle. Tvorcovia rebríčka pri ňom zohľadnili výšku príjmu, prenájmu i objem peňazí, za ktorý si ľudia v jednotlivých krajinách môžu nakúpiť štandardné tovary a služby, vrátane cien potravín, jedla v reštauráciách, dopravy či verejných služieb.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok