Získať hypotéku či úver v roku 2017 bude omnoho ťažšie

Roland Regely | rubrika: Článok | 23. 12. 2016
Získať 100% alebo 90% cieľovej sumy hypotéky bude od Nového roka ťažšie. Národna banka Slovenska si totiž myslí, že Slováci sa až príliš zadlžujú, ohrozuje ich to a napokon to ohrozuje aj samotné banky. Čo všetko sa mení?
Získať hypotéku či úver v roku 2017 bude omnoho ťažšie

Zdroj: Shutterstock

Národna banka Slovenska vydala odporúčanie podľa ktorého majú banky na Slovensku obmedzovať 100% financovanie hypoték. Od 1.1.2017 má banka poskytnúť hypotéky so 100% len v objeme 10% zo všetkých svojich poskytnutých hypoték, čo znamená, že každá banka môže dať iba 1 z 10 klientov hypotéku so 100% financovaním.

Rok 2016 bol z pohľadu záujemcov o hypotéky mimoriadne dobrý. Úrokové sadzby klesali počas celého roka a dosahovali historické minimá. Aktuálne už ale podľa tvrdení odborníkov dosiahli dno a nemajú kam klesať.

Koniec 100% financovania hypoték?

Podľa najnovších odporúčaní NBS by mali banky poskytovať menej hypoték so 100% financovaním. Takúto hypotéku by mal získať len 1 z 10 žiadateľov. Hovorí sa aj o limite max. 40% poskytnutých hypoték v rozsahu od 80% až 100% financovania. Teda banka by mala poskytnúť iba 4 hypotéky z 10 na väčšie financovanie ako 80%. Tento nový režim má ale začať platiť až od júla 2017. Má to prinútiť budúcich žiadateľov k tomu, aby si časť nehnuteľnosti financovali z vlastných zdrojov.

Strest testy pre žiadateľov

Národná banka Slovenska vydala okrem iného aj odporúčanie testovať klienta a jeho schopnosť splácať úver či hypotéku po pripočítaní 2% p. a. k výslednej úrokovej sadzbe. Čiže pri tomto stres test sa automaticky dvihne úrok o 2% a zisťuje sa, či je klient schopný splácať aj takýto úver.

Najzásadnejšou zmenou bude, že veriteľ bude musieť po novom vypočítať a zohľadniť tzv. ukazovateľ schopnosti splácať úver. A tento ukazovateľ budú musieť banky aj nebankovky pred poskytnutím úveru vypočítať a podľa toho sa rozhodnúť, koľko a či vôbec klientovi pôžičku poskytnú. Zároveň však budú musieť túto hodnotu prehodnocovať aj do budúcnosti.

Príjem sa tak bude musieť pravidelne vyhodnocovať a overovať cez rôzne interné a externé zdroje a už nebude postačovať napríklad čestné vyhlásenie klienta o príjme. Týka sa to aj refinancovania starých úverov.

Finančná rezerva môže pomôcť

Ďalším opatrením bánk na určenie maximálnej výšky úveru bude požiadavka na zvýšenú finančnú rezervu nad úrovňou životného minima. Ľudsky povedané, koľko peňazí vám na účte zostane po odpočítaní mesačnej splátky hypotéky, ďalších záväzkov a životného minima.

Bezúročný úver

Zaujímavou zmenou je aj fakt, že spotrebiteľské úvery môžu po novom poskytovať len spoločnosti s povolením, najčastejšie vďaka licencii od Národnej banky Slovenska. Ak sa stane, že vám pôžičku poskytne iná spoločnosť a pôjde o spotrebiteľský úver, podľa nového zákona to bude automaticky bezúročný úver.

Kto bude mať problém získať hypotéku v roku 2017?

Od 1.1. 2017 tak s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú schopní získať úver klientí, ktorí majú príliš veľa úverov alebo skrátka takí, ktorí majú nízku bonitu. O niečo ťažšie to budú mať opäť aj ľudia tesne pred dôchodkom - poskytovateľ bude musieť do ukazovateľa schopnosti splácať úver zahrnúť aj pokles príjmu odchodom do dôchodku.

Ak teda zvažujete hypotéku či úver, urobte tak radšej ešte v tomto roku, radia odborníci.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok