V zimnom období sa zdroje tepla takmer vôbec nezastavia. Ak chcete mať v domácnosti príjemne, musíte neustále vykurovať. A aby ste na vykurovaní nestratili ale naopak ušetrili, je dobré dodržiavať niekoľko základných zásad.
Neprekurujte a sledujte teplotu v izbách
Každá miestnosť Vašej domácnosti plní svoj účel a mala by byť primerane vykurovaná. V miestnostiach, v ktorých sa spravidla zdržiava najviac osôb musia byť primerane zateplované. To znamená, že obývacia izba, spálňa či detská izba by si cez deň mali udržiavať štandardnú teplotu okolo 20-22 stupňov. Kúpeľňa by mala mať o niečo vyššiu teplotu, približne 24 stupňov. Naopak kuchyňa a záchod by mali byť najmenej vykurovanými miestnosťami - v kuchyni sa spravidla varí a na záchode sa viacmenej zdržiavame len krátky čas.
V ostatných miestnostiach ako je chodba alebo predsieň by teplota mala byť okolo 18 stupňov. To isté platí aj o nočnej teplote napr. v spálni. Veď znížením teploty o 1 stupeň Celzie možno ušetriť až šesť percent spotrebovanej energie!
Ak sme v domácnosti spokojní s tepelným stavom, pri ktorom nepociťujeme ani chlad ani zvýšenú teplotu ani žiaden prievan a v miestnosti sa cítime príjemne, môžeme hovoriť o tepelnej pohode. Dôležitú úlohu zohráva aj relatívna vlhkosť vzduchu. Ako príjemnú pociťujeme vlhkosť 40 % až 60 % vychádzajúcu z izbovej teploty 18 až 23 °C.
Konštantne temperujte
Čo v prípade, že z bytu odchádzate na dlhšie? Napr. na víkend? Nevypínajte kúrenie. Pretože na vykúrenie studeného, vlhkého a podchladeného priestoru je všeobecne potrebné vynaložiť viac energie a paradoxne vás toto môže vyjsť omnoho drahšie. Ak ale kúrenie nastavíte napr. na hodnoty okolo 15 stupňov Celzia, dostatočne sa pripravíte na plynulé zateplenie ihneď po príchode.
Najviac tepla uniká cez okná a dvere
Ideálnou možnosťou je mať zateplený dom či byt. No i tak teplo uniká cez také miesta ako sú dvere či okná. V rámci tepelnej izolácie sú to práve najslabšie články stavby. Ak sú staršie, alebo jednoducho cítite, že zle tesnia, pokojne použite izolačnú pásku, ktorá vám môže odstrániť veľké množstvo únikov a ušetriť tak značnú časť peňazí. Odborníci majú na tepelné úniky cez okná ešte efektívnejšiu metódu - exteriérové rolety. Vzduchový vankúš, ktorý vzniká medzi roletou a oknom totiž perfektne izoluje vaše obydlie. Táto vymoženosť pomôže ušetriť takmer 30% celkových nákladov na vykurovanie.
Radiátor musí mať priestor
Ak na radiátore bežne nechávate sušiť veci alebo ho obklopujete nábytkom, oberáte sa zbytočne až o jednu pätinu energie vynaloženej na kúrenie. A napokon poslednou informáciou nepotešíme ani kreatívne gazdiné, účinnejšiemu vykurovaniu totiž zabraňujú napr. aj také závesy na oknách.
Vetranie je alfa omega
Počas zimy je potrebné meniť vzduch vo vašom obydlí a to v krátkych intervaloch, intenzívne a viackrát za deň. Ak otvoríte okná dokorán na dobu približne 5 minút, vzduch v miestnosti prejde veľmi efektívnou výmenou. Takýmto spôsobom budete mať omnoho menšie tepelné straty, ako keby ste mali napríklad celý deň otvorenú vetračku.
Zdroj foto: shutterstock
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.