Aké pokuty hrozia cyklistom a čo všetko sa mení

Roland Regely | rubrika: Článok | 30. 11. 2016
Január 2017 bude z hľadiska konzumácie alkoholu pre cyklistov prelomový. Nový zákon totiž umožní jazdiť na bicykli po požití alkoholu. Nulová tolerancia sa mení, po novom budú mať cyklisti povolené sadnúť na bicykel už pri 0,5 promile alkoholu v krvi.
Aké pokuty hrozia cyklistom a čo všetko sa mení

Zdroj: Shutterstock

Nulová tolerancia je príliš prísna pre cyklistov, uviedli poslanci pred schválením novely zákona o priestupkoch a cestnej premávke. Množstvo, ktoré navrhli totiž nebude mať zásadný vplyv na motoriku a vnímanie cyklistu a tak si po novom cyklisti budú môcť dať jedno-dve pivá či pohár vína.

V momente, keď zosadnete z bicykla, sa podľa zákona stávate chodcom. Za tlačenie bicykla pod vplyvom alkoholu polícia pokutovať nemôže. Ak však z neho zoskočíte pred očami policajnej hliadky, s týmto argumentom nepochodíte.

Zmiernená tolerancia alkoholu pre cyklistov začne platiť od januára 2017. Ak ju cyklisti nebudú zneužívať, poslanci zvažujú, že ju zavedú aj pre vodičov.

Výška pokút u nás a v zahraničí

Výška pokuty nad 1 promile? Od 150 do 800 eur. V susednom Rakúsku sa do tolerovaného limitu zmestíte vypitím dvoch až troch pív. Policajti tam rozdávajú pokuty až za prekročenie hladiny 0,8 promile. V Čechách platí naďalej nulová tolerancia, v Poľsku je limit 0,2 promile, Nemecku až 1,4 promile a Maďari pokutovanie za alkohol na bicykli úplne zrušili.

Ťaháte za bicyklom? Robíte chybu

Pre niektorých cyklistov môže byť zastavenie policajnou hliadkou prekvapením. O to viac, keď sa dozvedia, že porušili zákon a ani si to neuvedomili. Napríklad venčenie psa takým spôsobom, že ho za sebou ťaháte na bicykli alebo pes ťahá Váš bicykel môže vyjsť draho. Konkrétne 60 eur. To platí napríklad aj o ťahaní druhého bicykla či ručného vozíka.

Aké pokuty hrozia cyklistom a čo všetko sa mení

Zdroj: Polícia Slovenskej republiky (Facebook)

Reflexné prvky sú povinné

Ak ste súčasťou premávky, musíte byť na to patrične pripravení. Napríklad za zníženej viditeľnosti je potrebné mať reflexné prvky. To, ako majú vyzerať je napokon dané aj zákonom. Vpredu biele, vzadu červené a pri zhoršenej viditeľnosti je nevyhnutné používať vpredu biely lúč a vzadu červený lúč s napojením na zdroj energie.Alternatívou môže byť reflexná vesta alebo sklíčka na kolesách. Každopádne, keď nič z uvedeného nemáte, môžete dostať blokovú pokutu vo výške 30 eur.

Jazda bez prilby je nebezpečná, no slabo pokutovaná

Ak sa pohybujete na ceste mimo obce, automaticky musíte mať na svojej hlave helmu. To neplatí pre deti, ktoré sú povinné ju nosiť vždy. A podľa zákona musí byť prilba upevnená, inak sa to nepočíta. Má to svoju logiku, prilba vás totiž má chrániť, nie je len tak na parádu. Cena za to, že nemáte prilbu tam, kde je to povinné je 10 eur.

Pokuta za rýchlosť na bicykli? Realita

Mysleli ste si, že pokutu za rýchlosť môžete dostať iba za volantom automobilu? Mýlite sa. Zákony platia rovnako pre všetkých účastníkov premávky a ak je v obytnej zóne vyznačená povolená rýchlosť 30km/h, neprekračujte ju. V opačnom prípade vám hrozí pokuta od 50 eur vyššie.

Nerešpektovanie dopravných značiek

Nezastavili ste na dopravnej značke STOP? Alebo máte pocit, že semafóry pre cyklistov neplatia? Mýlite sa. Dopravné značenie musí dodržiavať aj cyklista a pokuty za porušenie pravidiel cestnej premávky sú vysoké. Od 30 až do 150 eur.

Jazda po chodníku nie je povolená

Chodník je miesto určené výlučne chodcom a podľa zákona o premávke nemajú cyklisti na chodníku čo hľadať. V zákone sa to uvádza jednoznačne: "Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici vozovky." Inými slovami, po chodníku sa cyklista smie pohybovať len vtedy, ak ide pešo alebo bicykel vedie pri sebe.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+9
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok