Najčastejšie chyby, ktoré ľudia robia pri poistení domácnosti

Roland Regely | rubrika: Článok | 15. 11. 2016
Domov je to najdôležitejšie miesto pre život. Preto chrániť ho adekvátnym spôsobom nepochybne je povinnosťou každého vlastníka nehnuteľnosti. Ako sa ale vyvarovať chybám a nástraham pri poistení domácnosti?
Najčastejšie chyby, ktoré ľudia robia pri poistení domácnosti

Zdroj: Shutterstock

Krádež majetku, prasknuté potrubie, či živelná pohroma. Katastrofa môže mať rôzne podoby a preto je dobré zvážiť, čo všetko vám môže hroziť v mieste, kde aktuálne bývate. Síce sa im mnohokrát nemožno vyhnúť, no možno si zabezpečiť solídnu ochranu v podobe finančnej kompenzácie za ujmu na majetku.

Poistenie takéhoto nehnuteľného majetku možno možno rozdeliť do troch základných poistení. Poistenie nehnuteľnosti, poistenie domácnosti a poistenie za škodu. Každý z nich slúži na iný účel, takže aký je vlastne medzi nimi rozdiel?

Poistenie nehnuteľnosti

Tento typ poistenia nehnuteľnosti ochráni váš majetok pred živelnou pohromou, vandalizmom, vlámaním sa do bytu či domu, pádom predmetov, vytopením vodou či dokonca počíta aj s tým, že by do vášho obydlia mohlo naraziť napríklad aj motorové vozidlo. V tomto type poistenie si teda možno poistiť dvere, okná, podlahu, ale aj vedľajšie stavby ako garáž, bazén či záhradnú kuchyňu.

Poistenie domácnosti

Toto poistenie je špecifické tým, že poisťuje len hnuteľné predmety, ktoré sú súčasťou vašej domácnosti. Elektronika, spotrebiče, veci osobnej potreby, atď.

Poistenie zodpovednosti za škodu

Vytopili ste susedov? Tak buďte radi za poistenie zodpovednosti za škodu. Toto poistenie sa teda vzťahuje na škody spôsobené poisteným, alebo osobami žijúcimi s poisteným v spoločnej domácnosti, ktoré svojim konaním spôsobia ujmu na zdraví alebo majetku tretej osobe.

Základné rozdelenie by sme mali. V súčasnosti už viete všetky tri typy poistenia spojiť do jednej zmluvy a uzatvoriť priamo v jednej poisťovni. Čomu sa teda vyvarovať?

Poistnú zmluvu treba aktualizovať

Modelová situácia. Kúpite si starší byt a pri jeho nadobudnutí ho poistíte. Hneď ako sa doň nasťahujete začnete s rekonštrukciou a jeho zveľaďovaním, čím jeho hodnota na trhu rastie. Lenže Vaša zmluva je tým pádom čím viac neaktuálnejšia. Nezodpovedá totiž skutočnej hodnote bytu. Čo s tým? Zmluvu si aktualizujte každé 3 alebo 4 roky, aby ste sa vyhli prípadnému nevykrytiu škôd. Zároveň trh s poistením je veľmi dynamický a novou zmluvou môžete získať nové výhody.

Podpoistenie

Mnoho ľudí sa snaží výšku poistného stlačiť na minimum, čo je pochopiteľné, ak si musíte zadeliť každé euro. Lenže pri poistení bytu je práve tento faktor mnohokrát kľúčový. Ak totiž budete šetriť na úkor limitov plnenia, poistenie stráca na význame. Ak nastane fatálna udalosť v podobe požiaru alebo záplav, môžete prísť o značnú časť vášho majetku.

Podceňované poistné riziká

Riziká ako záplavy alebo požiar nie sú samozrejmosťou pri poistení vášho nehnuteľného majetku. Vždy dbajte na to, aby ste ich v zmluve mali, minimálne požiar môže vzniknúť na každom mieste, záplavy len za určitých okolností.

Nedostatočne zabezpečná nehnuteľnosť

Zmluva o poistení nehnuteľnosti sa dá podpísať aj na počkanie a v štandardných prípadoch si nevyžaduje prehliadku samotného bytu. Poriadne si ale pozrite, aké zabezpečenie domácnosti si vaša poistná zmluva vyžaduje. Ak ho totiž nedodržíte, poisťovňa vám nemusí preplatiť pri škode ani euro.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok