Zdravotne ťažko postihnutá osoba (ZŤP) je jednoducho povedané osoba so zdravotným a sociálnym znevýhodnením v porovnaní so zdravým človekom rovnakého veku alebo pohlavia.
Čím začať
Ak vám lekár potvrdí diagnózu, ktorá spadá pod kritériá zdravotne ťažko postihnutej osoby, prvé miesto, ktoré navštívite bude Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Samozrejme v mieste vášho trvalého bydliska. Z oddelenia posudkových činností si odnesiete formulár žiadosti o vyhotovenie preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a formulár pre obvodného lekára. Pri jeho vypĺňaní nezabudnite zaškrtnúť, či chcete preukaz bez sprievodcu alebo so sprievodcom.
Lekárska správa
Pri rozhodovaní o vydaní preukazu ZŤP sa komplexne posudzuje zdravotný stav. To znamená, že je potrebné priložiť aj odborné lekárske nálezy, nie však staršie ako pol roka, resp. 6 mesiacov. Lekársky nález musí obsahovať aj pečiatku s podpisom, inak nie je relevantný.
Skutočnosť, že si idete vyhotoviť kartičku ZŤP je potrebné nahlásiť aj svojmu obvodnému lekárovi. Ak potrebujete preukaz so sprievodcom, váš lekár to musí zdôvodniť v odbornom posudku.
Opäť na úrad
Čaká vás opäť návštevu Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Vyplnenú žiadosť o vydanie preukazu spolu s lekárskymi nálezmi a vyplnením formulárom od obvodného lekára prinesiete na posudkové oddelenie ÚPSVaR.
Od podania žiadosti začne plynúť 30-dňová lehota na vydanie lekárskeho posudku a zároveň 15-dňová lehota na vydanie rozhodnutia o priznaní alebo nepriznaní preukazu fyzickej osoby so ZŤP.
Základnou podmienkou pre vyhotovenie preukazu je miera funkčnej poruchy ťažkého zdravotného postihnutia, a to najmenej 50%. Mieru tejto funkčnej poruchy posudzuje lekár na základe diagnóz.
Kedy príde preukaz
Preukaz sa vydáva na základe právoplatného rozhodnutia o peňažnom príspevku na kompenzáciu. Rozhodnutie o priznaní preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím je právoplatné na 15. deň od jeho doručenia.
Dá sa odvolať? Áno
Ak vám posudkový lekár určí menej ako 50% funkčnej poruchy a nie ste spokojní s týmto rozhodnutím, odvolať sa možno do 15 dní od prevzatia rozhodnutia. Odvolanie je potrebné doručiť tomu úradu, ktorý rozhodnutie vydal, a to osobne, alebo poštou. Toto odvolanie ale musí byť aj patrične odôvodnené a možno pri ňom použiť aj nové lekárske nálezy.
Preukaz ZŤP v skratke
- pre vyhotovenie preukazu musíte doložiť aktuálnu fotografiu s rozmermi 3 x 4 cm a platný preukaz totožnosti (občiansky preukaz alebo pas)
- každá zmena (strata, krádež, poškodenie) preukazu musí byť nahlásená na Úrad práce a sociálnych vecí a rodiny, ktorý preukaz vydal
- preukazy FO s ZŤP a preukazy ZŤP so sprievodcom sú platné len s predloženým občianskym preukazom
- červený pásik zobrazený na preukaze fyzickej osoby s znamená, že osoba je odkázaná na sprievodcu
- ak má osoba so ZŤP zrakové postihnutie (praktická alebo úplná slepota oboch očí) mal by mať na zadnej strane preukazu označenie "blind"
- ak sa jedná o osobu so sluchovým postihnutím mal by mať na zadnej strane označenie "deaf"
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.