Aké doklady treba k vybaveniu hypotéky

Roland Regely | rubrika: Článok | 2. 11. 2016
Chystáte sa kupovať byt či dom a plánujete ho financovať prostredníctvom hypotéky? Banke budete musieť zdokladovať príjem, účel úveru aj papiere od nehnuteľnosti.
Aké doklady treba k vybaveniu hypotéky

Zdroj: Shutterstock

Hypotéka je v dnešnej dobe často jedinou možnosťou, ako sa môže bežný občan dostať ku kúpe nehnuteľnosti. S žiadosťou o úver na bývanie ale súvisí aj určitá byrokracia. Poďme si zhrnúť, čo všetko od vás banka bude potrebovať.

Zamestnanec na trvalý pracovný pomer

Banka sa v prvom rade bude zaujímať o váš príjem, prípadne príjem spoludlžníka alebo ručiteľa. Ak ste zamestnaný na trvalý pracovný pomer, situácia je o čosi jednoduchšia. Stačí vám potvrdenie od zamestnávateľa o výške príjmu alebo si banka zistí výšku vášho príjmu podľa odvodov, ktoré každý mesiac smerujú na účet Sociálnej poisťovne.

Potvrdenie o výške príjmu od zamestnávateľa žiadateľ predkladá len v prípade, ak je zamestnaný u existujúceho zamestnávateľa kratšie ako 1 rok a príjem nie je poukazovaný na účet v tej banke, od ktorej žiada klient o úver.

Živnostník alebo autor

V prípade, že nie ste zamestnancom, ale podnikáte ako živnostník alebo autor, musíte banke predložiť daňové priznanie za posledné zdaňovacie obdobie. Samozrejme potvrdené daňovým úradom. Rozhodujúci je najmä základ dane, preto sa nemusí vyplatiť umelo znižovať príjem, ak viete, že budete v nasledujúcom období žiadať o úver na bývanie. Banky ešte od živnostníkov a autorov často požadujú aj potvrdenie z daňového úradu o vyrovnaných záväzkoch a tiež výpisy z podnikateľského účtu za obdobie posledných troch mesiacov od žiadosti.

Samozrejmosťou pri žiadosti o hypotéku je doklad totožnosti, teda občiansky preukaz.

Kedy nepotrebujete dokladovať príjem

Banky zvyčajne nevyžadujú dokladovanie príjmu ak sa jedná o refinancovanie hypotéky. To všetko ale je možné len pod podmienkou, že máte bezproblémovú históriu splácania alebo ste v tej-ktorej banke stály klient.

Doklad o nehnuteľnosti

Za účelom získania úveru musíte preukázať aj účel hypotéky. Obyčajne na to stačí doklad o kupovanej nehnuteľnosti, teda kúpna zmluva alebo jej návrh. Ak sa chystáte stavať dom, banke musíte doložiť stavebné povolenie a rozpočet stavby.

Následne aj výpis z listu vlastníctva, kópiu katastrálnej mapy a doklad preukazujúci vek stavby.

Znalecký posudok

Na základe vyššie spomenutých dokladov môže banka vypracovať znalecký posudok na nehnuteľnosť. Ten si možno samozrejme nechať vypracovať aj nezávislým znalcom, čo vás zväčša vyjde okolo 100 eur. Niektoré finančné inštitúcie a banky ponúkajú k hypotéku túto službu bezplatne. Ak už posudok máte a nie je starší ako 3 až 5 rokov - väčšina bánk ho bude akceptovať.

Banka pri úvere na bývanie bude od vás chcieť aj doklad o poistení kupovanej nehnuteľnosti. Ak si ju poistíte v banke alebo v partnerskej poisťovni, môžete získať aj výhodnejšie podmienky úveru.

Zhrňme si to ešte raz. Na vybavenie hypotéky budete potrebovať:

  • doklady totožnosti
  • doklady o príjme
  • výpis z úverového registra
  • žiadosť o úver
  • znalecký posudok
  • kópia katastrálnej mapy
  • doklad preukazujúci vek stavby
  • kúpnu zmluvu alebo zmluvu o budúcej kúpnej zmluve
  • poistnú zmluvu k zakladanej nehnuteľnosti

Po podaní žiadosti o úver

Po dodaní všetkých vyššie spomenutých dokladov budete čakať na schválenie úveru. Po jeho schválení podpíšete v banke úverovú zmluvu, záložnú zmluvu a návrh na vklad záložného práva do katastra.

Tieto dokumenty spolu s geometrickým plánom a znaleckým posudkom odnesiete na kataster. Ten má zákonnú lehotu do 30 dní, počas ktorých vám vystaví List vlastníctva. Poplatok za kataster je 66 eur, v prípade, že ho vybavíte elektronicky 33 eur.

Po tomto procese nastáva čerpanie úveru.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok